ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Herné notebooky nemusia byť iba tučné a ťažké. A herní maniaci nie iba puberťáci

Technológie
0

Donedávna sa pri dizajne herných notebookov presadzovala extravagancia, ktorá bola do značnej miery podmienená technologickými možnosťami vtedajších komponentov, hlavne čo sa týka nárokov na chladenie. Na dosiahnutie určitého výkonu bolo potrebné adekvátne chladenie. Preto sa dizajnéri a inžinieri museli vysporiadať s objemom tela notebooku a prierezom otvorov na prívod a odvod chladiaceho vzduchu. 

Menia sa však technológie aj filozofia používania. Procesory Intel ôsmej generácie a najnovšie grafické čipy umožnili konštrukciu herných notebookov zoštíhliť, takže sa na prvý pohľad ničím nelíšia od tenkých biznis notebookov. Paralelne s technologickými možnosťami sa presadzuje odklon od masívnych počítačov umiestnených na jednom mieste. Rovnako aj veľké a ťažké notebooky síce boli prenosné, no v žiadnom prípade sa nedali označiť prívlastkom mobilné. Aby sme vedeli odpovedať na otázku, aké herné notebooky potrebujú súčasní hráči, potrebujeme  vedieť, kto sú.

Možno vás prekvapí, že na pomyslenom vrchole Gaussovej krivky nie sú nezamestnateľní a pre praktický život neprispôsobiví mladíci v post pubertálnom veku, ktorí celý deň “paria” v zatemnených miestnostiach. Z aktuálneho prieskumu Entertainment Software Association vyplýva, že 64 % hráčov sú ľudia pracujúci na plný úväzok a najväčšiu časť tvoria hráči od 18 do 35 rokov. Z tohto zloženia je pochopiteľné, že dnešní hráči už nefandia neskladným a často extravagantne vyzerajúcim počítačom, ale dávajú prednosť elegantným a menším spracovaniam, ktoré sa prispôsobia ich životnému štýlu.

Títo ľudia potrebujú notebook nielen na svoju hráčsku vášeň, ale veľmi často aj na pracovné úlohy. Preto sa najnovšie notebooky z produktovej rodiny Lenovo Legion nedajú na prvý pohľad rozlíšiť od biznis notebookov, prinajmenšom nie do zapnutia, kým sa nerozsvieti pestrofarebne podsvietená klávesnica. Model Legion Y530 má dokonca klávesnicu podsvietenú bielym svetlom, takže je na nerozoznanie od bežných notebookov.

Technologické inovácie sa prejavili aj v oblasti diskov. Špeciálna vyrovnávacia pamäť Intel Optane umožňuje skĺbiť výhody obidvoch technológií - kapacity klasických diskov a rýchlosti polovodičových SSD diskov. Hry sú typickým príkladom aplikácií, pri ktorých je potrebné načítať do operačnej pamäti mnoho gigabajtové súbory. Tie sa postupne automaticky presúvajú do vyrovnávacej pamäti SSD, takže spúšťanie hry je spravidla oveľa rýchlejšie. V súčasnosti  je najpoužívanejšou kapacitou vyrovnávacích pamätí Intel Optane 16 a 32 GB.  

Lenovo na tlačovej konferencii v Prahe predstavilo novinárom novinky v modelovej rade Legion, čiže  v segmente herných notebookov, herných počítačov monitorov a príslušenstva.

Nové modely sú predstavené v krátkom videu:

Herný notebook Legion Y530

Napriek tenkému telu s moderným dizajnom sa podarilo vytvoriť pre tento notebook optimalizované chladenie, ktoré je aj pomerne tiché. Legion Y530 má hrúbku 24 mm a váži iba 2,3 kg. Srdcom zariadenia je výkonný mobilný procesor ôsmej generácie Intel Core. Už v základnej verzii disponuje výkonnou hráčskou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050. Takmer bezrámový displej s uhlopriečkou 15,6“ má rozlíšenie FullHD. Lenovo Legion Y530 bude na našom trhu dostupný od augusta za cenu od 929 Eur.

Herný notebook Lenovo Legion Y730

Štýlový a výkonný Legion Y730 je vyrobený z celohliníkových materiálov a pýši sa najnovším výkonným hardvérom NVIDIA a Intel. Vylepšená grafika NVIDIA GeForce GTX 1050Ti zvyšuje výkon a umožňuje hranie vo vysokom rozlíšení na 144Hz displeji, čo umocňuje zážitok z hry. Technológia Dolby Atmos prenáša zvuk v najvyššej kvalite, ktorú iste ocení každý hráč.

Všetky tieto vychytávky sú umiestnené do prakticky bezrámčekového notebooku so šírkou iba 20 mm a hmotnosťou začínajúcou na 2,2 kg. Záujemcovia o Lenovo Legion Y730 si budú musieť počkať. Na slovenský trh dorazí v októbri a bude dostupný za cenu od 1 519 Eur za 15“ verziu a od 1 619 Eur za 17“ verziu.

Rovnaké číselné označenie ako na notebooky použili v Lenove aj na označenie stolných počítačov, akurát Y pred číslom nahradilo v prípade konštrukcie typu tower písmeno T a v prípade kompaktnejšej konštrukcie typu “kocka” je písmeno C (Cube)

Herný “tower” Legion T530

Desktopový počítač Legion T530 v prevedení disponuje integrovaným držiakom a pri jeho rozoberaní nepotrebujete žiadne nástroje. Bočný kryt sa dá otvoriť zatlačením tlačidla na zadnej stene. Grafický výkon má na starosti dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB v základnej verzii, prípadne NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB vo výkonnejšej verzii.

Dizajnovo vylepšená predná časť a  červené podsvietenie dávajú desktopu imidž výkonného herného stroja. Dvojkanálové chladenie eliminuje teplo vo vnútri počítača, tlmí hluk ventilátorov  a umožňuje naplno využiť výkon najnovších procesorov Intel. Podobne ako jeho kolega, je aj Legion T530 vybavený zvukovou technológiou Dolby Atmos, ktorá prenáša zvuk v maximálnej kvalite. Lenovo Legion T530 bude na našom trhu dostupný od augusta za cenu od 779 Eur.

Kocka Legion C530 Cube

Aj napriek objemu iba 19 litrov (na porovnanie tower má 28 litrov), ponúka Lenovo Legion C530 Cube porovnateľný herný zážitok ako prevedenie tower, vďaka svojmu tvaru je naviac skvelo prenosný a dizajnovo veľmi atraktívny. Najvýraznejším dizajnovým prvkom je 100% priehľadný horný panel so systémom červeného podsvietenia. Samozrejmosťou je ôsma generácia procesorov Intel CoreTM s pamäťou Intel Optane, čo zvyšuje rýchlosť načítania náročných hier. C530 má v najvyššej konfigurácií výkonnú grafiku NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, ktorá je vybavená novými hernými technológiami podporujúcimi hranie najnovších hier vo vysokom rozlíšení. Legion C530 Cube bude dostupná od októbra za cenu 949 Eur.

Herné monitory Lenovo Legion Y25f a Lenovo Legion Y27f

Monitory boli predstavené na tohtoročnom veľtrhu E3 v Los Angeles. Lenovo Legion Y25f prináša hráčom takmer bezrámovú 24,5 palcovú FHD obrazovku, ktorá zvládne bez problémov zobraziť najnovšie HDR hry a videá s ostrým, neskresleným obrazom. Technológia AMD FreeSync synchronizuje 144Hz obnovovaciu frekvenciu monitora s grafickou kartou, vďaka čomu je eliminované sekanie obrazovky a minimalizuje sa zlé zobrazenie a oneskorenie. Pre ešte rýchlejšie načítanie obrazu je možné nastaviť extrémny režim, ktorý zníži dobu odozvy na 1 ms.

Vďaka tomu zvládne monitor rýchlejšie zobraziť viac detailov a minimalizovať rozmazanie obrazovky. Samozrejmosťou je ergonomické vyhotovenie monitora s plne funkčným stojanom a certifikáciou Eye Comfort, ktorá spolu s filtrom s redukciou modrého svetla znižuje únavu očí. Medzi ďalšie funkčné prvky, ktoré môže Lenovo Legion Y25f ponúknuť, patrí hlavné rozhranie s portami pre HDMI, DisplayPort, USB 3.0., audio konektorom, držiakom VESA a integrovaným držiakom pre slúchadlá.

Herný monitor Lenovo Y27f ide v kvalite zobrazenia ešte o krok ďalej. Vďaka svojmu tvaru prináša hráčom 27 palcové, panoramatické, zobrazenie s vysokým kontrastom na jedinečnom zahnutom paneli (R1800), ktorý je optimalizovaný pre hranie hier. Práve zahnutý tvar spolu s technológiou VA poskytne hráčom mimoriadne široký 178° pozorovací uhol. Dobrý obraz a prehľad o situácií je v hre totiž jedným z najdôležitejších prvkov. Lenovo Y27f je preto ďalej vybavený technológiou AMD FreeSync, ktorá sa stará o to, aby bola 144 Hz obnovovacia frekvencia monitora zosynchronizovaná s grafickou kartou a eliminovalo sa tak sekanie obrazu, zlé zobrazenie a jeho oneskorenie.

Nastavenie monitora sa tak prispôsobí vašim herným požiadavkám. Dizajn monitora je prispôsobený hernej rade Legion a okrem temnej čiernej farby a vzoru karbónových vlákien na zadnej strane, disponuje Lenovo Y27f tiež funkčnými prvkami, ako je háčik pre slúchadlá, audio jack, pridané kryty pre zadné porty displeja, oranžové LED podsvietenie alebo držiak VESA, ktorý slúži pre zapojenie viacerých monitorov do špeciálneho stojanu.

Vďaka službe Rapid Replacement je možné monitor v prípade poruchy okamžite vymeniť za nový kus. Stačí využiť reklamáciu na klasickom call centre a následne dostanete do max. 5 kalendárnych dní nový monitor. Potom už iba stačí vrátiť reklamované zariadenie, ktoré zabalíte do krabice od nového monitora. Poštovné hradí Lenovo. Monitor Lenovo Legion Y25f bude na našom trhu dostupný od 1.októbra za cenu začínajúcu na 260 € s DPH. Zakrivený herný monitor Lenovo Y27f bude na našom trhu k dispozícií od 1. októbra s cenou začínajúcou na 385 € s DPH.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
notebook Gaming PC pocitac Lenovo tech dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať