PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Huawei Watch GT 3 Pro Vlajkové hodinky so 14 dňovou výdržou a meraním EKG

0

Testoval som 46 mm verziu s koženým remienkom. Hrúbka 11 mm a hmotnosť 54 gramov naznačujú, že sa jedná o väčšie a robustnejšie hodinky, primárne určené na chlapskú ruku, avšak nosia sa pohodlne a väčšie hodinky v súčasnosti v móde aj pre dámy. Tie však zrejme radšej siahnu po menšom a dizajnovo veľmi atraktívnom variante Ceramic  43 mm.

Hodinky sú samozrejme vodotesné a tento model znesie voľné potápanie až do hĺbky 30 metrov. Remienok je vymeniteľný a má štandardnú šírku uchytenia 22 mm.

Huawei sa už tradične snaží upútať potenciálnych záujemcov dlhou výdržou batérie. Huawei Watch G3 Pro vydržia 14 dní bežného a 8 dní veľmi intenzívneho používania. Hodinky sa nabíjajú bezdrôtovo, v balení je kolíska s magnetickým prichytením, avšak na nabitie môžete použiť akúkoľvek nabíjačku podporujúcu štandard Qi. Bezdrôtové nabíjanie je o 30 % rýchlejšie nabíjanie v porovnaní s Watch GT 2 Pro

AMOLED displej s priemerom 1,43 palca (36,3 mm) rozlíšením  466 x 466 pixelov je chránený odolným zafírovým sklíčkom. Maximálny jas výrobca udáva 1000 nitov, takže údaje na displeji sú dobre čitateľné aj za jasného slnečného dňa. Priamo v hodinkách si môžete vybrať z ponuky deviatich ciferníkov a mnoho ďalších bezplatných aj platených ciferníkov je v aplikácii Huawei Health v smartfóne, s ktorou sa hodinky párujú. Poloha hodín je vyznačená aj čiarkami na okraji displeja mimo aktívnej zobrazovacej plochy. Zadná stena hodiniek kde sú senzory je zo špeciálneho keramického materiálu.

Ovládanie pomocou otočnej korunky, ktorá sa dá aj zatlačiť je praktické, hlavne na listovanie dlhých zoznamov, napríklad zoznamu športových aktivít. Implicitne sa po zatlačení korunky zobrazia ikony aplikácií usporiadané v štvorcovej matici, pričom otáčaním korunky sa tieto ikony zväčšujú a zmenšujú. Môžete si nastaviť aj zobrazovanie ikon klasicky ako zoznam pod sebou. Pri otáčaní korunky máte aj odozvu, tá však nie je mechanická, ale pomocou haptického motorčka.

Funkcia spodného tlačidla sa dá meniť, implicitne je nastavené zobrazenie zoznamu športových aktivít. Toto tlačidlo má aj senzor na meranie EKG. Aby ste mohli hodinky plnohodnotne ovládať, potrebujete ešte vybrať ikonu funkcie, či aplikácie. To musíte urobiť na dotykovom displeji. Taktiež návrat na predchádzajúcu úroveň hierarchickej ponuky budete realizovať gestom od ľavého okraja displeja doprava. Keď toto gesto urobíte na hlavnej obrazovke s ciferníkom, zobrazí sa aplikácia Počasie. V spodnej časti pod korunkou a tlačidlom je štrbina pod ktorou je akustický menič, samozrejme dobre utesnený proti vode. Reproduktor spolu s mikrofónom, ktorého otvor je na protiľahlej strane umožňujú telefonovanie priamo z hodiniek. Hovor sa technicky realizuje zo smartfónu, hodinky nemajú eSIM a v tomto scenári fungujú len ako mikrofón s reproduktorom pripojené cez bluetooth.

Hodinky môžete spárovať s akýmkoľvek smartfónom platformy Android aj iOS, samozrejme najlepšie sú zohrané so smartfónmi Huawei. Štandardne sa predpokladá spárovanie hodiniek s aplikáciou Zdravie (Health), ktorá je v Huawei smartfónoch predinštalovaná a pre ostatné smartfóny je k dispozícii v aplikačnom obchode Google Play. Po nainštalovaní si musíte vytvoriť účet v cloudovej službe Huawei a aplikácia sa následne aktualizuje. Aktualizácia neprebieha štandardným spôsobom, ale so súhlasom používateľa sa cez webový prehliadač stiahne z Huawei App Gallery a nainštaluje ako aplikácia tretej strany. Tento spôsob inštalácie samozrejme musíte najskôr povoliť.  

Huawei Watch GT 3 Pro sa dajú spárovať aj priamo zo slúchadlami, takže môžete prehrávať hudbu priamo z pamäti hodiniek a hudobné súbory skopírujete zo smartfónu do hodiniek pomocou aplikácie Zdravie. Hodinky podporujú prehrávanie formátov MP3, AAC, WAV, FLAC, M4A a OPUS. Hodinky majú 4 GB úložného priestoru, na hudbu je k dispozícii približne 1,7 GB.

Aplikácie z App Gallery sa do hodiniek inštalujú cez apku Zdravie zo smartfónu. Momentálne je k dispozícii 33 aplikácií. Ja som si nainštaloval a používal aplikáciu Calculátor a myTuner Radio, ktorá spolupracuje rovnomennou aplikáciou v smartfóne po zmene regiónu na Slovensko ponúka slovenské internetové rádiá a podcasty. Aplikácia Petal Mapy už bola v hodinkách nainštalovaná. Tiež funguje v spolupráci s rovnomennou aplikáciou v smartfóne a pri potulkách napríklad historickými centrami miest sa zobrazujú navigačné pokyny priamo na hodinkách, takže nemusíte držať smartfón v ruke, alebo ho každú chvíľu vyťahovať z vrecka.

Hodinky umožňujú meranie niekoľkých fyziologických funkcií ako je tepová frekvencia, povrchová teplota tela, hodnota saturácie kyslíka v krvi SpO2, úroveň stresu, či analyzujú váš spánok. Novinkou je meranie EKG. Nepodarilo sa mi zistiť na čo môže byť dobré meranie povrchovej teploty tela a ani či hodnota 33 stupňov, ktorú mi hodinky namerali je dobrá, alebo nie. Meranie EKG je jednoduché, stačí mať hodinky s dobre dotiahnutým remienkom na jednej ruke a prst druhej ruky priložiť na spodné tlačidlo, ktoré zároveň slúži ako elektróda. Meranie trvá približne 30 s a po jeho ukončení vás hodinky informujú ak niečo nie je v poriadku. Výsledok si môžete pozrieť v aplikácii Zdravie. Toto meranie má len informatívny charakter, pretože hodinky nemajú certifikáciu zdravotníckeho prístroja. Hodinky Huawei Watch GT 3 Pro budú podporovať aj detekciu arteriálnej stuhnutosti, ktorá dokáže detekovať riziko kardiovaskulárnych ochorení a Huawei TruSeenTM 5.0+ vám umožní kedykoľvek zmerať hladinu kyslíka v krvi. Funkcia je už dostupná na vybraných trhoch a v najbližších mesiacoch sa rozšíri aj na európske trhy.

Pomocou akcelerometra a gyroskopu dokážu merať počet krokov a tiež monitorovať viac než 100 rôznych športových a tréningových aktivít, takže ich ocenia hlavne športovci a ľudia s aktívnym životným štýlom. Pri turistike určite oceníte aj výškomer na princípe merania barometrického tlaku a kompas. Hodinky vám budú asistovať aj pri športovaní vo vnútri, podporujú plávanie v bazéne, bežecký trenažér, viacfázový tréning, eliptický, či veslovací stroj. Pri cvičeniach pozostávajúcich z opakovania viacerých fáz vám hodinky dávajú pokyny cez vstavaný reproduktor. Upozornia vás aj na to, ako robiť aktuálne cvičenie efektívnejšie. Tréning, napríklad bežecký, je motivačne rozdelený na viac úsekov, počas ktorých sa strieda typ pohybu, napríklad rýchla chôdza, beh a šprint. Pri plávaní hodinky rozlišujú medzi krytým a otvoreným bazénom, prípadne vodnou plochou a merajú tempá, aj preplávanú vzdialenosť.

Hodinky sú vybavené aj funkciou monitorovania menštruačného cyklu a pripomína ho vopred. Zariadenie prináša aj zdravotného asistenta – Healthy Living Shamrock. Prostredníctvom prispôsobených nastavení môžu používatelia dostávať pravidelné pripomienky týkajúce sa zdravotných problémov, denného príjmu vody, liekov, skorého spánku alebo objemu cvičenia.


                                         

Verdikt: Elegantné inteligentné hodinky pre aktívnych ľudí.

Technické údaje: displej kruhový AMOLED 1,43" (466 × 466 px) 326 PPI; Úložný priestor: 4 GB;  operačný systém HarmonyOS 2.0; batéria 530 mAh; rozmery: 46,6 x 46,6 x 10,9 mm; hmotnosť: 54 g (bez remienka). Cena 379 eur

+ prémiové materiály, dlhá výdrž batérie, komunikačné možnosti, sofistikovaná podpora tréningov

- Komplikovanejšia inštalácia aplikácie Zdravie do smartfónov iných značiek

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Watch GT 3 Pro Smart hodinky

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať