ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Test interného a externého SSD disku WD_BLACK

0

Rýchlosť SSD disku závisí samozrejme od použitých technológií, avšak v prípade externých diskov veľmi záleží aj od spôsobu pripojenia. U klasických PC však máme k dispozícii aj variabilitu umiestnenia diskov konštrukčného formátu M.2. Môžeme ich vložiť do M.2 slotu priamo na základnej dosky, alebo môžeme použiť PCIe kartu s M2 slotom.

Vo videu je porovnanie rýchlosti zápisu a čítania pre interný SSD disk umiestnený v M.2 slote na základnej doske a v slote na PCIe karte a taktiež porovnanie rýchlostí externého SSD disku pripojeného cez rôzne káble. Uvidíte, že na kvalite kábla v tomto prípade veľmi záleží.

Na testovanie rýchlosti zápisu a čítania sme použili benchmarkové programy CrystalDiskMark 8.0.4. a  AS SSD Benchmark 2.0 a CrystalDiskMark 8.0.4. Testovali sme na modernej základnej doske s čipsetom Z690, procesorom Intel Core i7 21700 a 16 GB DDR5. Použili sme PCIe kartu AXAGON  s M.2 slotom .

Náš test začneme porovnaním rýchlosti zápisu a čítania SSD disku v M.2 slote na základnej doske a v slote na PCIe karte.  V obidvoch testoch sme použili rovnaký „herný“ disk WD_BLACK SN850 s kapacitou 1TB. Výrobca pre tento disk udáva prenosovú rýchlosť 7000 MB/s pre čítanie a 5 300MB/s pre zápis.

Vľavo výsledky pre disk v slote na základnej doske, vpravo pre disk na PCIe karte.

Intuitívne sme očakávali, že disk umiestnený v M.2 slote na základnej doske bude rýchlejší, výsledky testu sú však pre obidva spôsoby umiestnenia približne rovnaké.  Čo je však dôležitejšie, výsledky testov potvrdili prenosové rýchlosti udávané výrobcom.

V druhom teste sme použili externý disk WD-BLACK P50 s kapacitou 1 TB a USB-C konektorom. Výrobca pre tento disk udáva prenosovú rýchlosť 2000 MB/s pre čítanie aj zápis. Na pripojenie sme použili tri káble – krátky kábel s USB-C konektormi, krátky kábel s USB-a a USB-C konektorom a dlhší kábel USB-A/USB-C, ktorý bol v balení vlajkového smartfónu. Káble sme pripájali do USB slotov USB 3.2 Gen 2 na základnej doske.

Vľavo výsledky pre krátky USB-C/USB-C kábel, v strede pre krátky USB-A/USB-C kábel a vpravo pre dlhší  USB-A/USB-C kábel z balenia smartfónu.

Výsledky tohto testu názorne ukazujú, že na pripojení, respektíve na pripojovacom kábli veľmi záleží

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
WD_BLACK SSD disk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať