CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Humanoidní roboti by do roku 2035 mohli úplne zmeniť trh práce

Technológie
1

Spoločnosť Goldman Sachs predpoveda, že trh s humanoidnými robotmi by mohol mať do 15 rokov celosvetovú hodnotu 150 miliárd dolárov ročne a že humanoidní roboti sa budú môcť nasadiť v továrňach medzi rokmi 2025 – 2028 a na iných pracovných miestach do roku 2030 až 2035. Táto technológia bude mať pozitívny vplyv v mnohých oblastiach, ale ľudia sa na to musia pripraviť.

Predpovede naznačujú, že až štvrtina všetkých pracovných miest by mohla byť ovplyvnená robotikou a technológiou umelej inteligencie. Marga Hoek, autorka knihy Tech For Good, predpovedá, že namiesto ľudských opatrovateľov sa budú humanoidní roboti starať o seniorov, ale aj mladých ľudí s poruchami, ako je autizmus.

Humanoidi však budú pracovať aj v továrňach a na stavbách. Amazon tento rok otestoval pracujúceho humanoidného robota v jednom zo svojich centier a odborníci sa domnievajú, že jedného dňa môže byť bežné vidieť továrne bez práce ľudí. Vďaka hromadnej výrobe robotov za rozumnú cenu všetky druhy robotov budú podporovať pracovné sily vo výrobe, zdravotníctve, stavebníctve, doprave, pohostinských službách a podobne.

Inteligentné roboty môžu zvýšiť produktivitu, zlepšiť kontrolu kvality a pomôcť pri vykonávaní opakujúcich sa alebo nebezpečných úloh. Spoločnosť McKinsey odhaduje, že celkové ekonomické zisky z umelej inteligencie a robotiky do roku 2025 dosiahnu 6 biliónov dolárov. Objavia sa aj nové vysoko hodnotné pracovné miesta na údržbu, programovanie a spoluprácu s robotmi. 

Roboty aj vo vzdelávaní predstavujú rýchlo rastúci trh, pričom sa predpokladá, že do roku 2025 dosiahne hodnotu 3,1 miliardy dolárov. Roboty môžu v triedach zastávať mnoho rôznych úloh, napríklad pracovať ako asistenti učiteľov v školách. Veľmi sľubná technológia sú robotickí chirurgovia, ktorí budú užitoční najmä v odľahlých oblastiach (kde môžu poskytnúť odbornú operáciu ľuďom, ktorí inak k nej nemusia mať prístup), ako aj na bojisku. Roboty použité na presnú chirurgiu môžu byť lepší ako ľudia, pretože ľudské oči a ľudské prsty majú obmedzené schopnosti. Na bojisku je z hľadiska prežitia rozhodujúcich prvých 30 sekúnd po zranení a roboty sa nemusia obávať, že budú sami zranení.

Okrem toho roboty umožnia aj „precízne poľnohospodárstvo“, ktoré pomôže vyrovnať sa s nedostatkom potravín. Na celom svete je nedostatok zdravých potravín a svetová populácia stále rastie. Roboty môžu skutočne pomôcť zvýšiť produkciu a vykonávať precízne poľnohospodárstvo a lepšie z neho pozbierať úrodu, čím môžu zabrániť plytvaniu potravinami.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

naco reakcia na: Humanoidní roboti by do roku 2035 mohli úplne zmeniť trh práce

5.12.2023 19:12
naco by roboti sa museli pozerat na monitor/tablet? Staci is stiahnut udaje a precitat si to v priamo vo svojom rozhrani...blbost tie obrazky...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať