SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Hybridné slúchadlá Creative SXFI Air Gamer s personalizovaným zvukom

0

Ako vyplýva z názvu, tieto slúchadlá sú určené primárne pre hráčov a využívajú technológiu Super X-Fi, ktorá pri generovaní priestorového zvuku berie do úvahy aj antropometriu hlavy vrátane tvaru zvukovodov. Slúchadlá sa dajú pripojiť k počítaču alebo hernej konzole cez kábel USB, k smartfónu cez bluetooth, prípadne k ľubovoľnému zariadeniu, ktoré podporuje pripojenie cez klasický 3,5 mm konektor jack.

Zdroj: Creative

Slúchadlá majú batériu, ktorá vydrží 11 hodín, pri využívaní efektného RGB podsvietenia mušlí, ktorého farbu si môžete nastaviť v aplikácii alebo krátkym stlačením tlačidla na zapnutie, a aktivovanom SXFI približne 9 hodín. Na hlasovú komunikáciu môžete využiť buď nenápadný mikrofón NanoBoom v tvare malého valčeka vloženého do konektora na mušli, takže prakticky nevyčnieva, alebo pribalený mikrofón CommnderMic, ktorý je na ohybnej tyčke, takže môžete upraviť jeho polohu oproti ústam. Má atraktívny dizajn a integrovaný pop filter. Ak je mikrofón aktívny, signalizuje to červená LED. Mikrofón oceníte nielen pri hrách multiplayer, ale aj pri rôznych online četoch či videokonferenciách. Slúchadlá fungujú perfektne na platformách PC aj Mac, ako aj na herných konzolách PS4, PS5 a Nintendo Switch. Pomocou kábla USB-C sa slúchadlá dajú pripojiť aj k moderným smartfónom, ktoré už nemajú konektor jack. Funkcia GamerChat umožňuje hlasovú komunikáciu aj pre platformy, ako je Nintendo Switch, ktoré ju primárne nepodporujú. GamerChat funguje tak, že slúchadlá sú k PC alebo hernej konzole pripojené cez USB a zároveň sú cez bluetooth pripojené k telefónu, kde môžete použiť vhodnú aplikáciu na hlasový čet.

Zdroj: Creative

Mušle sú bohato čalúnené pamäťovou penou a majú poťah z jemne perforovanej koženky, čo zaručuje dobré odvetrávanie, takže slúchadlá sú veľmi príjemné aj pri dlhšom počúvaní. K pohodliu nosenia prispieva aj prítlak hlavového mosta potiahnutého koženkou, ktorý je primerane silný na to, aby slúchadlá držali na hlave aj pri chôdzi, pretože na rozdiel od predchádzajúcej generácie týchto slúchadiel majú aj pripojenie bluetooth, takže sa odôvodnene predpokladá, že s nimi nebudete len sedieť v kresle pri hrách.

Na ľavej mušli je okrem troch tlačidiel on/off, bluetooth a SXFI/battle mod aj slot na pamäťovú kartu microSD, takže svoju obľúbenú hudbu môžete počúvať aj bez smartfónu. Slúchadlá prehrávajú nielen hudbu vo formáte MP3, ale aj v bezstratovom formáte FLAC, ktorý zaručuje maximálnu kvalitu. Prehrávanie, hlasitosť, prechádzanie na ďalšiu či predchádzajúcu skladbu a príjem či ukončenie hovoru pri pripojení k smartfónu cez bluetooth môžete ovládať pomocou gest na ploche ľavej mušle.

Po pripojení slúchadiel cez USB dostanete hlasové upozornenie, aby ste pre maximálny pôžitok z počúvania slúchadlá pripojili k mobilnej aplikácii SXFI Control. Aplikácia je k dispozícii pre Android aj iOS. Fotoaparátom smartfónu si podľa pokynov v aplikácii odfotíte tvár a obidve uši. Tvár a následne ucho treba umiestniť tak, aby boli na naznačenom mieste, a záber sa automaticky zosníma. Zvládnete to aj sami pri zrkadle.

Zdroj: Creative

Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten sa potom prenesie do slúchadiel. Zvukový profil sa použije pri reprodukcii zvuku v móde SXFI tak, aby zvuk upravený signálovým procesorom v sústave mušľa – vonkajší zvukovod vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem. V tomto móde počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča.

Hráči ocenia Battle mód, ktorý zdôrazňuje priestorové podanie zvukov nižších frekvencií. V tomto režime podľa krokov či iných zvukov dokážu presnejšie lokalizovať nepriateľa v priestore. Aj v prípade, ak sú v hre dunivé zvukové efekty a do toho hrá hudba, dokážete ju plasticky odlíšiť od hlukov hry. Pripojenie USB je záruka zvuku bez oneskorenia, ktoré je typickým sprievodným javom bezdrôtového prenosu.

Pri vypnutom móde SXFI, prípadne ak slúchadlá pripojíte pomocou kábla s  konektorom jack, je reprodukcia vďaka 50 mm akustickým meničom príjemná, s vyváženým obsahom basov. Pri niektorých žánroch bolo potrebné trochu stiahnuť výšky, ktoré sa subjektívne zdali ostrejšie, ako by mali byť.

Obohatenie zvuku o personalizovaný priestorový profil v móde SXFI vám v niektorých hudobných žánroch navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi. V prípade skladieb, ktoré dobre poznáte, vám bude reprodukcia možno pripadať zvláštna, pretože už ste si pri počúvaní cez reproduktory či bežné slúchadlá zvykli na ich zvukový aranžmán. Úplne iná je situácia v prípade filmov, tam sú priestorové efekty veľmi plastické a rozdiel po zapnutí SXFI je najmarkantnejší. Podobne je to aj pri sprievodnom zvuku hier, no tam na rozdiel od filmov tvorcovia zvukových efektov predpokladali, že minimálne polovica hráčov používa slúchadlá.

Verdikt: Slúchadlá s výborným zvukom a možnosťou personalizácie priestorovej reprodukcie.

Technické parametre:

Priemer akustického meniča 50 mm; frekvenčný rozsah: 20 Hz – 20 kHz; rozhrania: USB-C, bluetooth 5.0, 3,5 mm audio jack

Cena: 119 EUR

+ Kvalitný zvuk, príjemné nosenie, atraktívny dizajn, výborné priestorové podanie SXFI pre niektoré žánre, konektivita cez USB aj bluetooth

- Nie je podporovaný Xbox X/S, pre niektoré hudobné žánre je lepšie SXFI vypnúť

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Creative SXFI Air Gamer Creative SXFI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať