IFA 2018: Samsung predstavil revolučný 8K televízor, pre ktorý zatiaľ nie je k dispozícii natívny multimediálny obsah

Technológie
0

Veľké premiéry, predovšetkým Samsung Galaxy Note9 a hodinky Samsung Galaxy Watch boli tento rok načasované pred podujatím IFA. O to väčšia bola zvedavosť a očakávania, aké tromfy v rukáve si Samsung nechal  na tento veľtrh spotrebnej elektroniky. Nápoveďou bol samozrejme názov veľtrhu, takže očakávania logicky smerovali k televízorom, audiotechnike a predovšetkým k domácim spotrebičom.

Tlačovú konferenciu otvoril HS Kim prezident Samsung Electronics. Zdôraznil, že miliarda pripojených zariadením sa stáva realitou oveľa skôr, než sme tento míľnik očakávali. Ohľadne umelej inteligencie sa už nerieši otázka „Či?“, ani „Kedy?“ ale „Ako?“. Na odpovedi na túto otázku intenzívne pracuje niekoľko AI centier po celom svete. Všetko so všetkým súvisí, takže sa netrpezlivo očakáva nástup 5G sietí s nízkou latenciou. Umelá inteligencia si nachádza cestu aj do domácich spotrebičov s cieľom uľahčiť prácu, skrátiť pracovné cykly a znížiť spotrebu energie. Jedným z integračných pilierov bude inteligentný digitálny asistent Bixby.

AI Upscaling a ďalšie inovatívne technológie pre QLED 8K televízory Samsung
Umelá inteligencia pomôže prekonať súčasné disproporcie medzi zobrazovacími možnosťami najmodernejších 8K televízorov a rozlíšením, ktoré momentálne poskytujú vysielatelia a služby streamujúce video obsah. U nás je momentálne situácia taká, že väčšinou sa už za kvalitné považuje HD rozlíšenie. Full HD a 4K poskytujú Blu-ray prehrávače. Televízory s rozlíšením 8K majú štyrikrát viac pixelov než 4K UHD TV a šestnásťkrát viac pixelov než televízory s rozlíšením Full HD.

Na tlačovej konferencii bol ohlásený Q900R QLED 8K doplnený o technológiu 8K AI Upscaling umožňujúcu zvýšenie rozlíšenia na 8K s využitím umelej inteligencie. Tento 8K televízor bude k dispozícii v troch verziách s uhlopriečkami obrazovky 65", 75" a 85" a ponúkne celý rad vylepšení súvisiacich s prechodom na rozlíšenie 8K vrátane technológií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor. Technológia Real 8K Resolution, umožňuje dosiahnuť maximálny jas na úrovni 4000 nitov – čo je štandard podporovaný väčšinou filmových štúdií.

Technológia Q HDR 8K s podporou HDR 10+ (High Dynamic Range) optimalizuje úroveň jasu a produkuje prirodzené farby, a umožňuje tak dosiahnuť taký obraz, aký zamýšľali tvorcovia obsahu. Patentovaná technológia 8K AI Upscaling využívajúca umelú inteligenciu sa snaží dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu obrazu na obrazovke s rozlíšením 8K bez ohľadu na kvalitu alebo formát pôvodného zdroja. Či už užívateľ sleduje obsah prostredníctvom streamingovej služby, set-top boxu, HDMI, USB alebo dokonca mobilného zrkadlenia, Quantum Processor 8K rozpozná a prevzorkuje obsah do rozlíšenia 8K.

Okrem toho bude mať Q900R priame zadné podsvietenie Direct Full Array Elite pre zvýšenie kontrastu a presné riadenie podsvietenia a bude taktiež pokrývať 100 % farebný priestor, a ponúkne tak užívateľom miliardy farebných odtieňov pre doposiaľ najčistejšie a najpresnejšie farebné podanie.

Ďalšie zaujímavé funkcie 9K televízora Samsung Q900R
Televízor Q900R rozpozná a analyzuje celý rad pripojených zábavných zariadení, ako sú audio zariadenia pripojené cez optický kábel s diaľkovým ovládačom One Remote, následne automaticky prepne zdroj obrazu a audio výstup pre optimálny zážitok zo sledovania. Štýlové funkcie ako režim Ambient boli vylepšené tak, aby televízor hladko splynul s okolitým priestorom, a zobrazujú na obrazovke fotografie, predpoveď počasia, správy a ďalšie informácie. Kábel One Invisible Connection, ktorý sa dodáva štandardne v dĺžke 5 m, zahŕňa optické aj napájacie vedenie, a dáva tak užívateľom väčšiu slobodu pri rozhodovaní o tom, kam a ako televízor umiestniť. Inteligentné vylepšenia, napríklad aplikácia SmartThings, zjednodušujú užívateľom život a rozširujú schopnosti televízora Q900R, pokiaľ ide o prístup k informáciám, a Universal Guide poskytuje personalizované odporúčania pre jednoduché vyhľadanie naživo prenášaného alebo OTT obsahu v televízore.

Nové 8K QLED televízory radu Q900R sa začnú predávať vo vybraných obchodoch v SR od konca septembra 2018.

Možnosti nového 8K televízora vám predstavíme zajtra v reportážnom videu

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung televizor 8K rozlisenie obraz pripojenie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať