SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Inovatívna sklená tehla by mohla priniesť revolúciu v stavebníctve

1

Tím vedcov zo švajčiarskeho Federálneho laboratória pre vedu a techniku Empa a Slovenskej technickej univerzity vyvinul nový stavebný materiál, ktorý vyniká svojimi izolačnými schopnosťami. Ponúka spôsob, ako znížiť energetické nároky na osvetlenie a vykurovanie, vetranie a klimatizáciu bez toho, aby bolo potrebné zväčšiť hrúbku izolačnej vrstvy. 

Pomocou granúl kremičitého aerogélu vedci vytvorili aerogélovú sklenenú tehlu, ktorá je priesvitným a tepelne izolačným materiálom. Ide nielen o veľmi atraktívne riešenie, ktoré by zlepšilo vizuálny komfort, ale pomohlo by aj ušetriť náklady na vykurovanie zvýšením solárnych ziskov a znížením používania umelého svetla.

Aerogél je známy svojou ľahkosťou a izolačnými vlastnosťami a môže sa používať v rôznych aplikáciách vrátane izolácie budov a dokonca aj vo vesmírnej technológii NASA. Výskumníci z laboratória Empa začali svoj projekt pred rokmi v nádeji, že objavia spôsob, ako tento materiál využiť priamo v stavebníctve. Už v roku 2017 prišli s myšlienkou integrovať izolačný materiál priamo do stavebnej tehly a predstavili nový typ tehly plnenej aerogélom, tzv. aerobrick.

Aerogél je však len jeden z mnohých materiálov, ktoré sú životaschopnou alternatívou betónu a v stavebníctve sú čoraz obľúbenejšie. Zistilo sa napríklad, že Ferrock je pevnejší a k planéte šetrnejší materiál ako betón. Výskumníci v Anglicku zasa vytvorili tehlu z bagasy, vedľajšieho produktu cukrovej trstiny, známu ako Sugarcrete.

Nielenže ide o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu tradičných tehál, ale Sugarcrete sa dá použiť ako tehla, izolačný panel alebo nosný prvok. Aj invazívna morská riasa známa ako sargassum sa môže premeniť na tehly pre domy odolné proti hurikánom. Tehly vyrobené z mycélia húb, konkrétne z vlákien mikroskopických húb, ktoré sa nachádzajú v poľnohospodárskom odpade, sa stávajú životaschopným materiálom na budovy budúcnosti.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Mám záujem vedieť čo najviac o týchto inovatývnych stavebných produktov ,v prípade možnosti aj objednať a nechať sa vyškoliť . reakcia na: Inovatívna sklená tehla by mohla priniesť revolúciu v stavebníctve

16.2.2024 13:02
Mám záujem sa vyškoliť na používanie týchto stavebných produktov ,a objednať si takéto materiáli a predávať.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať