SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Smart lampa od Nobi môže seniorom zachrániť aj život

0

V posledných rokoch došlo k výraznému nárastu trhu s tzv. internetom vecí, teda s integráciou internetového pripojenia a senzorov do najrôznejších predmetov v domácnosti. Aké druhy zariadení však môžu čo najviac využiť napríklad zabudované snímače pohybu? Na veľtrhu CES 2024 v Las Vegas predstavila belgická spoločnosť Nobi svoje osvetľovacie výrobky určené pre trh so starostlivosťou o starších ľudí.

Lampy a stropné svietidlá spoločnosti Nobi sú určené pre domovy dôchodcov a podobné prípady použitia v domácnostiach a okrem iného dokážu rozpoznať pád a privolať pomoc. Svetlá Nobi detegujú pády (spoločnosť tvrdí, že so 100 % presnosťou) a zároveň sa spýtajú osoby, či je v poriadku, a ak nereaguje, automaticky upozornia členov rodiny alebo opatrovateľov.

Na rozdiel od výstražných tlačidiel na privolanie lekára ide o systém, ktorý funguje aj v prípade, že osoba, ktorá spadla, je v bezvedomí. Svetlá sa takisto automaticky zapínajú pomocou pohybových senzorov, čo podľa spoločnosti Nobi pomáha zabrániť štyrom z piatich pádov. Tie isté snímače upozorňujú opatrovateľov aj vtedy, keď seniori vstávajú, čo im umožňuje pomáhať opatrovaným osobám pri pohybe po ich domovoch.

Kamery vo svetlách poskytujú diskrétne snímanie, ktoré pomáha opatrovateľom zistiť, čo bolo príčinou pádu a ako mu predísť v budúcnosti. Webová stránka Nobi vysvetľuje, že svetlá sa menia v závislosti od dennej doby, aby umožnili zdravý cirkadiánny rytmus, a poskytujú obojsmernú komunikáciu prostredníctvom mikrofónu a kamier v lampách. Možno ich prepojiť s bytovými zámkami, aby sa umožnil prístup záchranárom a odomknutie dverí na diaľku.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať