PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Inteligentné detektory úniku vody môžu ušetriť viac, ako by ste si mysleli

Technológie
0

Na veľtrhu CES začiatkom tohto roka bolo vystavovaných veľa inteligentných inštalatérskych výrobkov, ktoré sľubujú sledovať problémy s vodovodným potrubím, prípadne automaticky vypnúť vodu pri detegovaní úniku. Na rozdiel od populárnych zariadení pre smart domácnosť, ako sú svetlá, zámky a termostaty, sa tieto produkty len snažia nájsť cestu k zákazníkom. Jeden z ich výrobcov, spoločnosť Moen, vyrábajúca inteligentný vodovodný vypínač Flo by Moen Smart Water Shutoff, si prizvala na pomoc analytický tím z LexisNexis Risk Solutions, aby spoločne uskutočnili prieskum, aký ekonomický dosah môže mať takéto zariadenie pre majiteľov domov a aký je jeho potenciál pre odvetvie poisťovníctva.

Výsledky boli veľmi poučné. Čísla sú zaujímavé aj pre spotrebiteľov, oplatí sa na ne pozrieť každému, kto zvažuje investíciu do takéhoto zariadenia (kompletnú štúdiu si môžete prečítať tu). V správe sa preskúmalo 2306 domácností s nainštalovaným zariadením Flo by Moen Smart Water Shutoff, pričom sa bralo do úvahy jednoročné obdobie po inštalácii inteligentného detektora úniku a dvojročné obdobie pred jeho inštalovaním. V roku, keď bolo zariadenie nainštalované, došlo k 96 % zníženiu pohľadávok za škody spôsobené vodu.

Inteligentná inštalatérska technika teda fungovala dobre a bránila úniku vody v testovacích domácnostiach. Pritom náklady na riešenie úniku vody a súvisiacich škôd, ako je napríklad pleseň, môžu byť veľmi vysoké. V správe sa uvádza, že iba v roku 2019 vynaložili poisťovacie spoločnosti v USA viac ako 2 miliardy dolárov na poistné plnenia za škody spôsobené vodou, ktoré nesúvisia s počasím. Priemerná suma plnenia bola 9700 dolárov.

Správa preto vyzýva poisťovateľov, aby ponúkali zľavy na sadzby alebo iné stimuly pre zákazníkov, ktorí sú ochotní inštalovať inteligentné produkty na zisťovanie úniku vo svojich domovoch. Pravda, Moen nie je jediný, kto ponúka na trhu inteligentný detektor úniku, k dispozícii sú aj konkurenčné systémy s rôznou úrovňou funkčnosti. Treba dodať, že takéto riešenie nie je lacná investícia.

Automatický uzatvárací ventil Moen v súčasnosti stojí na Amazone asi 400 dolárov, pričom bezdrôtové senzory, ktoré zisťujú netesnosti, sa predávajú samostatne. Systém Phyn stojí ešte viac, okolo 700 dolárov. Na rozdiel od inteligentného osvetlenia a podobných doplnkových zariadení však má detekcia úniku vody podobný potenciál ako zabezpečovacie zariadenia (napr. kamery a alarmy upozorňujúce na votrelcov), spotrebitelia teda vidia materiálovú návratnosť inštalovaného zariadenia.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart home domacnost

Pridať komentár