Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Inteligentné okuliare Facebooku by mohli mať rozpoznávanie tváre. Nie je to však dobrý nápad

Bezpečnosť
0

Už pre istým časom sa objavili správy, že Facebook vyvíja inteligentné okuliare. Zdá sa však, že aktuálna verzia môžu prísť s kamerami na rozpoznávanie tváre. Facebook údajne zvažuje právne dôsledky pridania funkcie rozpoznávania tváre do svojich inteligentných okuliarov. Andrew Bosworth, šéf spoločnosti pre AR a VR, sa na internom stretnutí vyjadril, že „rozpoznávanie tváre... môže byť najpálčivejší problém, výhody sú také zreteľné a riziká sú také jednoznačné a my nevieme, ako tieto veci vyvážiť“.

Facebook zatiaľ neurobil žiadne rozhodnutia a neurobí ich, kým neprebehne „veľmi verejná diskusia o výhodách a nevýhodách“. Bosworth však uviedol, že rozpoznávanie tváre v inteligentných okuliaroch môže pomôcť nositeľovi spoznať osobu, ktorej meno mohol zabudnúť.

No rozpoznávanie tváre je veľmi kontroverzná téma, najmä po tom, čo štúdie zistili, že v systémoch rozpoznávania tváre sa vyskytuje rasová zaujatosť. Ázijské a afroamerické tváre mali 10 až 100-krát vyššiu pravdepodobnosť nesprávnej identifikácie v porovnaní s bielymi tvárami. Aj sám Facebook vytvoril tímy, ktoré mali zistiť, či jeho algoritmy a technológia AI nepriaznivo ovplyvňujú černochov, hispáncov a ďalšie menšinové skupiny.

Pritom možno predpokladať, že budú existovať verzie týchto okuliarov zamerané na presadzovanie práva. Inteligentné okuliare by sa mohli pripájať k policajným databázam a pomáhať policajtom identifikovať podozrivé osoby a riešiť trestné činy. No vzhľadom na nepresné rozpoznávanie tváre sú tu právne výzvy súvisiace s ich používaním. Otázkou je, prečo by Facebook investoval do spotrebiteľskej technológie, ktorá sa ukázala ako nespoľahlivá?

Mohli by ste namietať, že keď sa okuliare sprístupnia verejnosti, oveľa väčší počet ľudí ich bude používať v skutočných podmienkach. Zhromaždí sa tak viac údajov, čo by pomohlo zlepšiť technológiu. Tým sa však z prvotných používateľov v podstate stanú ľudské pokusné králiky.

No problémy siahajú oveľa hlbšie ako k otázkam rasy a presnosti. Rozpoznávanie tváre otvára aj spory týkajúce sa súkromia a bezpečnosti. Je to vážny problém, pretože spoločnosti, v tomto prípade Facebook, potenciálne dávajú náhodným ľuďom možnosť identifikovať, okolo koho na ulici prechádzajú.

Natáčanie osoby na ulici bez jej súhlasu je problém. No objaviť sa v pozadí niekoho príbehu na Instagrame je úplne iná situácia, ako keď niekto môže naskenovať vašu tvár a spoznať vašu identitu. Najmä ak možno inteligentné okuliare použiť na identifikáciu vášho osobného účtu na Facebooku a akýchkoľvek podrobností, ktoré obsahuje. Hlavne ak ochrana osobných údajov nie je dobre nastavená.

Mať zariadenie, ktoré je schopné aktívne identifikovať náhodných ľudí na ulici, otvára Pandorinu skrinku s vážnymi problémami. Stalkerom by to pomohlo sledovať ich obete alebo potenciálne nájsť nové. Inteligentné okuliare s rozpoznávaním tváre môžu spôsobiť problémy aj ľuďom, ktorí utekajú pred násilnými partnermi, chráneným svedkom alebo komukoľvek, komu zamestnanie bráni v používaní jeho skutočného mena.

Zdroj: tomsguide.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať