SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Jan Hlavsa: Zhodnotenie roka 2022 alebo na kríze je najlepšie to, že na nej môžete zarobiť

Tlačové správy
0

Uplynulý rok bol náročný azda pre všetkých. O hrôzach a strachoch sa toho minulý rok napísalo dosť, a preto je na čase nájsť v zlých časoch aj to pozitívne. Pozrime sa na to z pohľadu trhov.  Možno sa to tento rok stalo aj vám. Vaše investičné portfólio neúprosne klesalo, pokojne aj o desiatky percent a začali ste pochybovať, či nie je lepšie zaťať zuby, prijať prehru a peniaze vytiahnuť na sporiaci účet, kde budú v ‚bezpečí'.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

„Sme nesmierne vďační, že pri našich klientoch sa táto panika nevyskytla. Našou úlohou v tej chvíli bolo vysvetliť, prečo to z dlhodobého hľadiska nie je dobrý nápad. Sporiaci účet totiž nikdy peniaze reálne nezhodnotí a súčasné vyššie úroky, ktoré vídame, sú len marketing na oko,“ vysvetľuje Jan Hlavsa, CEO a co-founder investičnej platformy pre každého Fondee.

„V porovnaní s viac ako 15% infláciou reálne stále veľa prerábajú. A až začnú úrokové miery klesať a trhy zase stúpať, úroky na sporiacich účtoch pôjdu zase dole. Nehovoriac o stratenej príležitosti v podobe výnosov z investícií, ak by ste peniaze mali práve v čase rastu trhu zainvestované. Sporiaci účet je skrátka na likvidnú rezervu a nahrádza obálky s hotovosťou, keď šetríte na dovolenku. Tam jeho kúzlo končí. Pokiaľ chcete dlhodobo reálne zarobiť, jediný spôsob je prijať volatilitu trhu a investovať do akcií a dlhopisov,“ dodáva.

Prevenciou hystérie na trhu je širší historický kontext

Liekom na krátkodobé impulzívne rozhodnutia je ako vždy širší historický kontext. Pády trhov tu boli vždy. Rovnako ako zdanlivo bezvýchodiskové situácie plné paniky a ľudia, ktorí tvrdili, že koniec sveta sa blíži. Lenže ono to také horúce jednoducho nebude. Od roku 1950 je priemerná doba medvedieho, teda klesajúceho trhu, jeden rok a dva mesiace s priemerným poklesom 36 %. Zatiaľ čo priemerná doba býčieho trhu, teda toho stúpajúceho, je päť rokov a deväť mesiacov s priemerným zhodnotením 192 %.

„Budem sa opakovať formulkou, ktorú používam v poslednej dobe pomerne často. Dnešný nákup akcií je ako nákup vo výpredaji. Práve v časoch, kedy sú trhy dole, dokážete investovať najvýhodnejšie,“ vysvetľuje Hlavsa.

A do histórie sa pritom nemusíme obzerať tak ďaleko. Spomeňme si na prepad počas covidu – od najnižšieho prepadu trhu sa trh dostal na pôvodné hodnoty za menej ako 6 mesiacov. Rast môže prísť rýchlo, je teda dobré byť pripravený a neprestať investovať ani v čase, keď hodnota nášho investičného portfólia dlhodobo klesá. 

Čo nás čaká a neminie v roku 2023?

Nikto samozrejme nevie, kedy budú trhy zase späť v rekordných výškach. A ten, kto tvrdí, že áno, tak klame. Našťastie si to začína spoločnosť uvedomovať a hľadá kvalitné informácie, zachováva chladnú hlavu a záujem o investovanie rastie.

„Trhy idú dole a potom zas hore. Otázka za milión je samozrejme ako rýchlo sa podarí opäť stúpať. Pokiaľ sme sa dotkli dna, môžeme aspoň vyzerať ďalší rast.  Vo Fondee aj napriek pár výzvam ideme zdravo ďalej. Zamerali sme sa viac na edukáciu našich klientov a ukazuje sa to ako skvelá investícia. Klienti sú našťastie rozumní a neprestávajú investovať, snažia sa naopak chopiť tejto príležitosti. Skvelou správou je, že tiež pribúdajú noví klienti. Rast takmer o 50%? Myslím si, že môžeme byť spokojní,“ uzatvára Jan Hlavsa.

Rok 2022 je mŕtvy, nech žije rok 2023! Určite nás čaká opätovný rast, otázkou je kedy. Dôležité však je byť pri tom.

fondee.sk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať