SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Je vaša práca ohrozená umelou inteligenciou? Toto sú pozície, ktoré AI nahradí

Spoločenské dopady
2

Odborníci sa zhodujú, že umelá inteligencia (AI) bude mať významný vplyv na pracovnú silu, no diskutuje sa o tom, ktorí pracovníci sú vystavení vyššiemu riziku: robotníci alebo administratívni pracovníci. Správa spoločnosti McKinsey Global naznačuje, že „u pracovníkov s nízkymi mzdami je v porovnaní s pracovníkmi s vysokými mzdami až 14-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú nahradení AI“. Na druhej strane správa JP Morgan predpovedá v nasledujúcom desaťročí „masové preskupenie administratívnych pracovníkov“.

Umelá inteligencia sa spočiatku zameria na opakujúce sa úlohy, ale nakoniec nahradí stredných manažérov a odborníkov v oblastiach ako právo a účtovníctvo. Pracovné miesta zahŕňajúce predvídateľné úlohy, ktoré možno automatizovať, ako je práca na montážnej linke, zadávanie údajov a niektoré prvky účtovníctva, sú vystavené vysokému riziku. Schopnosti umelej inteligencie môžu ohroziť aj prácu finančných analytikov, poisťovateľov a ďalšie pracovné miesta, ktoré si vyžadujú analýzu údajov.

Zníži sa počet kancelárskych a účtovníckych pozícií v dôsledku automatizovaného zadávania údajov a základného vykazovania. AI však predstavuje aj nové príležitosti v oblastiach, ako je dátová veda, analytika a strojové učenie, po ktorých sa očakáva zvýšený dopyt. Predpokladá sa, že do piatich rokov budú call centrá takmer úplne automatizované, čo sa dotkne pracovníkov s nízkou aj vysokou kvalifikáciou.

AI má potenciál automatizovať akúkoľvek prácu zahŕňajúcu opakujúce sa a predvídateľné úlohy v rôznych odvetviach. Tento posun smerom k automatizácii však neznamená pohromu. Skôr zdôrazňuje potrebu pracovných miest, ktoré si vyžadujú ľudskú empatiu, kreativitu a strategické myslenie. AI síce dokáže automatizovať určité úlohy programovania, no úloha programátorov sa skôr posúva, než zmenšuje.

Programátori sú potrební na navrhovanie, dohľad a zdokonaľovanie systémov umelej inteligencie, na zabezpečenie etických noriem a riešenie zložitých problémov. Budú pracovať spolu s AI a využívať ju ako nástroj na zvýšenie produktivity a kreativity. Ohrozené sú pracovné miesta, ktoré zahŕňajú vyhľadávanie a kondenzáciu informácií, ako napríklad zákaznícky servis na základnej úrovni a práca právneho asistenta.

Úlohy vyžadujúce ľudskú pozornosť a komplexné riešenie problémov však budú stále žiadané. Matematici, finanční analytici, spisovatelia a spravodajskí analytici sa označujú za najviac ohrozených nahradením umelou inteligenciou, ale očakáva sa, že tieto profesie sa skôr prispôsobia, než zaniknú.

Možno teda povedať, že umelá inteligencia bude mať vplyv na robotníkov aj administratívnych pracovníkov, pričom najzraniteľnejšie sú opakujúce sa a predvídateľné úlohy. Objavia sa však nové príležitosti v oblastiach, ktoré si vyžadujú ľudské zručnosti, kreativitu a schopnosť riešiť problémy.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nie je sa čoho báť. reakcia na: Je vaša práca ohrozená umelou inteligenciou? Toto sú pozície, ktoré AI nahradí

11.4.2024 07:04
Je pravda, že článok je trochu mimo, keďže prvé sa nahradia práve kreatívne povolania, nie robotníci, ale určite sa nie je čoho báť. Momentálne od skutočne zmýšľajúcej umelej inteligencii máme ďaleko. Všetko sú to iba jazykové, alebo iné modely naučené limitovať ľudskú reč/iné úkony na vysokej úrovni, nič viac. V podstate sú založené na podobných princípoch, ktoré boli vymyslené v minulom storočí, keď počítače ešte len vznikali.
Reagovať

som skeptik, ľutujem reakcia na: Je vaša práca ohrozená umelou inteligenciou? Toto sú pozície, ktoré AI nahradí

10.4.2024 16:04
práce typu ako napr. "ľudskú empatiu, kreativitu a strategické mysleni,..vyžadujúce ľudskú pozornosť a komplexné riešenie problémov" čo poviete, koľko % osloví ľudí?
"AI však predstavuje aj nové príležitosti v oblastiach, ako je dátová veda, analytika a strojové učenie, po ktorých sa očakáva zvýšený dopyt"
Sorrry, ale ha-ha- ha....
Tak max. 10%. A čo tí ostatní?"
Prečo viac nepíšte o rizikách?
Prečo viac nepíšte o kontrole AI?
Či nám načisto biznis prerastie cez hlavu?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať