CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Kedy prestaneme byť poštármi pre slovenské štátne inštitúcie – naštartuje Pellegrini naozaj digitálne Slovensko?

Tlačové správy
0

Make IT Easy alebo – ako nám môžu technológie zjednodušiť život. Hoci Slováci pracujú na viacerých projektoch informatizácie verejnej správy, aspoň zatiaľ z nich ľudia nevnímajú prakticky nič. Kedy začneme v praxi využívať elektronické služby, ktoré budú fungovať a zľahčovať nám život? Toto je asi najčastejšia otázka, ktorá mnohým napadne pri téme digitalizácie. Odpoveď príde už veľmi rýchlo - Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu vo svojom otváracom príhovore na konferencii ITAPA už v pondelok 14. novembra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza predstaví svoje priority, a verme, že už aj prvé výsledky.

Občan na prvom mieste, vyššia transparentnosť či efektívne vynucovanie nevyhnutných legislatívnych zmien v prospech informatizácie. Toto boli ciele a ambície, ktoré si predsavzal novovzniknutý Úrad pre investície informatizáciu ešte pred letom tohto roka, a o ktorých rečnil na jarnej konferencii ITAPA práve Peter Pellegrini. V súčasnosti má za sebou úrad aj Pellegrini v ňom prvých šesť mesiacov fungovania. Tie by mali ukázať, či úrad pod vedením nového a mladého človeka dokázal spojiť plány štátu s odbornou komunitou, ktorá je zároveň najväčším kritikom súčasného stavu digitalizácie verejnej správy.

Štát aj Pellegrini majú dnes jasné odhodlanie: „Na konci programového obdobia má byť spokojný občan, ktorý prestane robiť poštára medzi úradmi a moderné služby, ktoré uľahčia život občanom a podnikateľom“, povedal pre ITAPA Pellegrini.

Podarí sa mu to? Aké pravidlá budú platiť najbližšie štyri roky, kedy si má Slovensko vyčerpať ďalších 900 miliónov eur na informatizáciu? A čo sa vôbec úradu podarilo nastaviť za posledné mesiace? Aké kroky podnikol, aké vízie pretavil do praxe? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie v pondelok 14. novembra ráno Peter Pellegrini vo svojej úvodnej reči jesenného kongresu ITAPA a v následnej diskusii s Tomášom Druckerom, ministrom zdravotníctva SR, štátnou tajomníčkou rezortu vnútra Denisou Sakovou a Dušanom Chrenekom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Redakcia

Všetky autorove články
technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať