Koniec rúbania stromov. Našli spôsob ako vyrábať drevo v laboratóriu

0

Z celosvetového prieskumu lesov vyplýva, že od začiatku ľudskej civilizácie sme už zničili 54 percent z celkovej populácie stromov na Zemi, hoci je všeobecne známe, že nekontrolované odlesňovanie je jednou z hlavných príčin zmeny klímy. Výskumný tím z MIT už v máji 2022 v štúdii zverejnenej v časopise Materials Today informoval, že sa mu podarilo v laboratóriu vypestovať drevnú hmotu vhodnú na 3D tlač. Autori štúdie tvrdili, že ich nový prístup umožňuje biotlač kúskov dreva akéhokoľvek tvaru a veľkosti.

 

Podarilo sa im to dosiahnuť ošetrením bežných buniek rastliny cínie najprv tekutým médiom a potom gélovým roztokom, ktorý obsahoval hormóny a živiny. Zmenou koncentrácie týchto hormónov mohli výskumníci kontrolovať tuhosť, pevnosť, hustotu a rôzne ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti rastlinnej hmoty pestovanej v laboratóriu.

Po dokončení výskumnej práce na MIT založila vedúca autorka Ashley Beckwithová spoločnosť s názvom FORAY bioscience, aby ďalej rozvíjala nové techniky a metódy na získavanie dreva bez rúbania stromov. Postup, ktorý zahŕňa pestovanie rastlinnej hmoty z bežných buniek cínie, je len prvý krok týmto smerom. Takisto ide o prvú metódu svojho druhu, ktorá využíva tkanivové inžinierstvo na výrobu rastlinnej hmoty v laboratóriu. Doteraz vedci tento prístup používali len na kultiváciu živočíšnych buniek.

„Analogické koncepty zatiaľ neboli prenesené do priestoru rastlinnej kultúry, najmä pokiaľ ide o výrobu materiálov. Táto práca tak predstavuje prvý pohľad na prístup bunkového poľnohospodárstva k tvorbe rastlinného materiálu,“ uvádzajú vedci v novej štúdii. Beckwithová a jej tím teraz plánujú 3D tlač dreva v laboratóriu z buniek stromov, ako je borovica. Len čo sa im to podarí, odlesňovanie by sa mohlo stať minulosťou.

Zdroj: interestingengineering.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať