SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Textilno digitálna niť obsahuje pamäť, snímače teploty aj program neurónovej siete

Technológie
0

Vedci z MIT vytvorili prvé vlákno s digitálnymi schopnosťami, ktoré po vložení do trička dokáže vycítiť, uložiť, analyzovať a detegovať aktivitu. Digitálne vlákna rozširujú možnosti látok na odhalenie kontextu skrytých vzorcov v ľudskom tele, ktoré by sa mohli použiť na sledovanie fyzického výkonu, lekárske posudzovanie a včasné zistenie choroby. Yoel Fink a jeho kolegovia opísali vlastnosti digitálneho vlákna v časopise Nature Communications.

Nové vlákno bolo vyrobené umiestnením stoviek mikroskopických štvorcových digitálnych kremíkových čipov do predlisku, ktorý bol potom použitý na vytvorenie polymérového vlákna. Presnou kontrolou toku polyméru sa vedcom podarilo vytvoriť vlákno s nepretržitým elektrickým spojením medzi čipmi na dĺžke desiatok metrov. Vlákno je tenké a pružné a dá sa navliecť do ihly, všiť do látok a najmenej 10-krát vyprať bez toho, aby sa rozpadlo.

Výskumný tím navrhol aj metódu digitálneho adresovania, ktorá umožní „zapnúť“ funkčnosť jedného prvku vlákna bez zapnutia ostatných prvkov. Digitálne vlákno môže uložiť veľa informácií do pamäte. Vedci dokázali napísať, uložiť a prečítať informácie na vlákne vrátane 767-kilobitového súboru s plnofarebnými krátkymi videami a 0,48-megabajtového hudobného súboru. Súbory môžu byť uložené dva mesiace bez napájania.

Do pamäte vlákna možno zahrnúť aj neurónovú sieť s 1650 spojeniami. Keď ho vedci prišili na tričko, pomocou vlákna zhromaždili 270 minút údajov o povrchovej telesnej teplote osoby, ktorá tričko nosila, a analyzovali, ako tieto údaje zodpovedajú rôznym fyzickým aktivitám. Na základe týchto údajov bolo vlákno schopné s 96-percentnou presnosťou určiť, akej činnosti sa venuje osoba nosiaca tričko.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať