SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Koronavírus navždy zmení trh práce

5

Hoci mnohí tvrdili, že práca z domu nemôže dlhodobo fungovať, počas pandémie koronavírusu sa stala jediným spôsobom fungovania mnohých firiem. No zostane tu s nami práca na diaľku aj po ústupe COVID-19? A čo to bude znamenať pre trh práce a nábor pracovníkov? Prinesie skutočne globálnu súťaž o talenty, ktorú sme doteraz mohli vidieť iba pri najdôležitejších strategických úlohách?

Nedá sa to ešte povedať s istotou, ale zdá sa, že náš vynútený experiment s prácou z domu navždy zmení pracovný trh. Keď sme v reakcii na globálnu pandémiu uposlúchli príkaz zostať doma, predstavitelia organizácií museli umožniť prácu z domu, aby firmy mohli pokračovať v činnosti. Začali sme používať videohovory na stretnutia a vyučovaž detí na diaľku. Táto zmena nám umožnila lepšie vidieť možnosti práce z domu.

Mnohí oceňovali, že sú odbremenení od náročného dochádzania (získali tak viac času na spánok a starostlivosť o seba), a určite aj naša planéta ocenila pokles znečistenia. Experiment si vyžiadal inovácie a nové spôsoby myslenia. To, čo bolo kedysi nezvyčajné, sa stalo normou. Bude teda takáto naša nová realita? Twitter oznámil, že umožní svojim zamestnancom pracovať z domu „navždy“, čiastočne preto, že „v posledných mesiacoch sa ukázalo, že to dokážeme“.

SAMSUNG_07M2 Advertisement

Samozrejme, za predpokladu, že zamestnanec plní také úlohy, ktoré sa dajú robiť na diaľku, a aj sám chce robiť z domu. Aj Mark Zuckerberg očakáva, že polovica zamestnancov Facebooku bude pracovať v najbližších piatich až desiatich rokoch z domu aj po zrušení obmedzení súvisiacich s COVID-19. Google vyhlásil, že väčšina jeho zamestnancov bude pokračovať v práci z domu do roku 2021.

Podľa prieskumu spoločnosti Gartner z marca 2020 až 74 % finančných riaditeľov očakáva, že niektorí zamestnanci sa trvalo presunú na prácu na diaľku. Práca z domu by mohla úplne zmeniť náš trh práce a mohla by znamenať skutočne globálnu konkurenciu pre každú rolu. Ak sa práca môže vykonávať v Kalifornii alebo Connecticute, čo bráni niekomu, aby si našiel pracovníka dokonca lepšie spôsobilého na prácu v Čile, Indii alebo Lotyšsku? Ak môže pracovať z domu, môže byť kdekoľvek.

Globálne dosadzovanie talentov na najstrategickejšie pracovné miesta sme videli už dlho, ale určite nie na každú prácu. Ak ste sa uchádzali o miesto v lokálnej firme, mohli ste si byť istí, že existuje len určitý počet miestnych protikandidátov, ktorí by sa uchádzali o rovnaké zamestnanie. Globálny trh práce by však znamenal tisíce uchádzačov z ktorejkoľvek krajiny alebo dokonca z celého sveta.

Veľa technologických spoločností v Silicon Valley vypláca svojim pracovníkom vyššie platy vzhľadom na vyššie životné náklady v oblasti. No ak budú môcť zamestnanci pracovať odkiaľkoľvek, nebude dôvod na prispôsobovanie platov životným nákladom v okolí. A ak spoločnosti ponúkajú určité výhody pracovníkom v kancelárii, napr. bezplatné nápoje, firemné obedy,  ponúknu podobné výhody aj tým, ktorí pracujú na diaľku?
 
Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid biznis praca

5 komentárov

@: . reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce

29.6.2020 11:06
Chlapče, namiesto zapnutia hatespeach by si mal navštíviť psychológa. Keď už spomínaš Fica, zrejme budeš liberál, pre nich je takáto forma komunikácie štandardom.
Homeoffice je výborná vec, len firmy nemali pred koronou odvahu to vyskúšať. Neviem ako iní, ale ja vďaka kludu, keď mi okolo hlavy nevyhrávajú stále mobily a nebehajú pri mne kolegovia, stihnem urobiť doma viac ako keď sedím v office. Pre obe strany je to win-win.
Ale chápem tvoju závisť, lebo "skladník ve šroubárne" si nemôže vziať prácu domov.
Reagovať

. reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce

28.6.2020 15:06
ficovolicovi idiotovi sa to dobre cita. Tak chod na novy cas stranku, tam mas takychto clankov viac.
Reagovať

Super reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce

28.6.2020 09:06
Náhodov super článok . Nič sis toho idiota nerobte sú ľudia ktorý to radi čítajú
Reagovať

.......................... reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce

26.6.2020 20:06
no tak vyvesti nieco ty ked si taky mudry
Reagovať

. reakcia na: Koronavírus navždy zmení trh práce

26.6.2020 18:06
opiti ste zas v redakcii s vasim klamarskym vestenim
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať