SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Koronavírus navždy zmení trh práce

0

Hoci mnohí tvrdili, že práca z domu nemôže dlhodobo fungovať, počas pandémie koronavírusu sa stala jediným spôsobom fungovania mnohých firiem. No zostane tu s nami práca na diaľku aj po ústupe COVID-19? A čo to bude znamenať pre trh práce a nábor pracovníkov? Prinesie skutočne globálnu súťaž o talenty, ktorú sme doteraz mohli vidieť iba pri najdôležitejších strategických úlohách?
Nedá sa to ešte povedať s istotou, ale zdá sa, že náš vynútený experiment s prácou z domu navždy zmení pracovný trh. Keď sme v reakcii na globálnu pandémiu uposlúchli príkaz zostať doma, predstavitelia organizácií museli umožniť prácu z domu, aby firmy mohli pokračovať v činnosti. Začali sme používať videohovory na stretnutia a vyučovať deti na diaľku. Táto zmena nám umožnila lepšie vidieť možnosti práce z domu. Mnohí oceňovali, že sú odbremenení od náročného dochádzania (získali tak viac času na spánok a starostlivosť o seba), a určite aj naša planéta ocenila pokles znečistenia. Experiment si vyžiadal inovácie a nové spôsoby myslenia. To, čo bolo kedysi nezvyčajné, sa stalo normou. Bude teda takáto naša nová realita? Twitter oznámil, že umožní svojim zamestnancom pracovať z domu „navždy“, čiastočne preto, že „v posledných mesiacoch sa ukázalo, že to dokážeme“.
Samozrejme, za predpokladu, že zamestnanec plní také úlohy, ktoré sa dajú robiť na diaľku, a aj sám chce robiť z domu. Aj Mark Zuckerberg očakáva, že polovica zamestnancov Facebooku bude pracovať v najbližších piatich až desiatich rokoch z domu aj po zrušení obmedzení súvisiacich s COVID-19. Google vyhlásil, že väčšina jeho zamestnancov bude pokračovať v práci z domu do roku 2021.
Podľa prieskumu spoločnosti Gartner z marca 2020 až 74 % finančných riaditeľov očakáva, že niektorí zamestnanci sa trvalo presunú na prácu na diaľku. Práca z domu by mohla úplne zmeniť náš trh práce a mohla by znamenať skutočne globálnu konkurenciu pre každú rolu. Ak sa práca môže vykonávať v Kalifornii alebo Connecticute, čo bráni niekomu, aby si našiel pracovníka dokonca lepšie spôsobilého na prácu v Čile, Indii alebo Lotyšsku? Ak môže pracovať z domu, môže byť kdekoľvek.

Globálne dosadzovanie talentov na najstrategickejšie pracovné miesta sme videli už dlho, ale určite nie na každú prácu. Ak ste sa uchádzali o miesto v lokálnej firme, mohli ste si byť istí, že existuje len určitý počet miestnych protikandidátov, ktorí by sa uchádzali o rovnaké zamestnanie. Globálny trh práce by však znamenal tisíce uchádzačov z ktorejkoľvek krajiny alebo dokonca z celého sveta.
Veľa technologických spoločností v Silicon Valley vypláca svojim pracovníkom vyššie platy vzhľadom na vyššie životné náklady v oblasti. No ak budú môcť zamestnanci pracovať odkiaľkoľvek, nebude dôvod na prispôsobovanie platov životným nákladom v okolí. A ak spoločnosti ponúkajú určité výhody pracovníkom v kancelárii, napr. bezplatné nápoje, firemné obedy,  ponúknu podobné výhody aj tým, ktorí pracujú na diaľku?

Zdroj: forbes.com

forbes.com

Všetky autorove články

Pridať komentár