SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Kryptoburza, áno lebo nie?

7

Špeciálny projekt

Finančné trhy prežívajú za ostatné mesiace turbulentné obdobie. Pre investorov, ale aj kreatívnych bežných ľudí sa čoraz častejšie vyskytuje otázka, akú budúcnosť má krypto-podnikanie na Slovensku? Na aktuálne otázky zo sveta kryptomien odpovedá expert na kryptomeny z advokátskej kancelárie L/R/P advokáti, s. r. o. Marcel Štepanovský, ktorý s perspektívnou otázkou v rámci kancelárie oboznamuje aj právneho asistenta Martina Balegu.

SAMSUNG_032023_M Advertisement  

Pojem „kryptoaktíva“ nie je v súčasnej právnej úprave definovaný. Príde v budúcnosti k zmene?

Áno, príde, prostredníctvom nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), ktoré je vyvrcholením snahy predsedníctva Rady Európskej únie a Európskeho parlamentu regulovať túto oblasť na úrovni EÚ. Ku predbežnej dohode o MiCA prišlo koncom júna 2022. Ak patríte medzi investorov do kryptoaktív, tento nový regulačný rámec vám prinesie oveľa lepšiu ochranu a zároveň zabráni možnostiam zneužívania tohto stále sa vyvíjajúceho trhu.

V obchodovaní s kryptoaktívami vidím veľa rizík a bojím sa, že sa stanem obeťou podvodu. Ako mi MiCA zaručí, že sa v tejto oblasti budem môcť cítiť bezpečnejšie?

Burzy, brokeri a ďalšie krypto-spoločnosti budú musieť na základe nových pravidiel dodržiavať veľmi prísne požiadavky na ochranu spotrebiteľov a ich financií, a zároveň budú zodpovední v prípade straty týchto prostriedkov. Navyše, v súčasnosti približne 400 poskytovateľov služieb peňaženky virtuálnej meny na Slovensku bude musieť získať licenciu od Národnej banky Slovenska na obchodovanie v tejto oblasti.

Budú hroziť poskytovateľom služieb kryptoaktív sankcie v prípade, ak si svoje povinnosti podľa MiCA nebudú riadne plniť a ohrozia tak moje peniaze, hoci už získali licenciu?

V prípade porušenia pravidiel MiCA hrozí poskytovateľom služieb kryptoaktív udelenie správnych sankcií. Rozhodovať o ich udelení budú orgány dohľadu, ktoré si zriadia členské štáty. Možnými sankciami sú, okrem iného, aj vysoké peňažné sankcie a  v zmysle vnútroštátneho práva môžu poskytovateľom hroziť aj trestné sankcie.

Chcel by som si kúpiť kryptoaktíva, no burzám či brokerom s kryptoaktívami napriek novej regulácii stále úplne neverím. Budem mať aj inú možnosť?

MiCA prináša do sveta kryptoaktív potencionálnu možnosť kúpy kryptoaktív v štandardnej banke. Ide o revolučnú novinku, záleží však na rozhodnutí banky, či k tomuto kroku pristúpi. Prísne podmienky MiCA banky splnia, otázkou však zostáva, či sa pre vstup do tejto, pre slovenské banky neštandardnej oblasti, rozhodnú vstúpiť.


Mgr. Marcel Štepanovský, PhD., právny expert
L/R/P advokáti, s. r. o.


Martin Balega, právny asistent
L/R/P advokáti, s. r. o.

Fotky: foto © Linda K. Bohušová

Zobrazit Galériu

L/R/P advokáti, s. r. o.

Všetky autorove články

7 komentárov

Krach ďalšej mega burzy reakcia na: Kryptoburza, áno lebo nie?

13.11.2022 21:11
No nie ,ani omylom
Reagovať

RE: stalo sa ako som predpokladal, krypto padlo reakcia na: Krach ďalšej mega burzy

16.11.2022 18:11
veď Wóren im to tiež povedal, ftx išli ku dnu píše morning brew, ja tiež podobne ako Wóren, nechápem ako môžete zarábať na podvode a ešte si myslieť, akí ste bohatí
Reagovať

Chlapi klobúk dole, vidieť že ste PhD., nič ste v článku nepovedali :-D Jasné, stručné. reakcia na: Kryptoburza, áno lebo nie?

11.11.2022 19:11
K výzoru pé há dé by som dodala, že má skvelé hodinky, ale na lekároch šetrí. Začervenané oči sú azda znakom, že droguje, aby bol v práci výkonnejší :-/ Čaute chlapi, nech sa darí. Monika :)
Reagovať

RE: Chlapi klobúk dole, vidieť že ste PhD., nič ste v článku nepovedali :-D Jasné, stručné. reakcia na: Chlapi klobúk dole, vidieť že ste PhD., nič ste v článku nepovedali :-D Jasné, stručné.

11.11.2022 19:11
haha, vzdy takto skenujes chlapov?
Reagovať

RE: RE: nechcel by sa so mnou urobiť? práve som sa vyholila dolu ;-) reakcia na: RE: Chlapi klobúk dole, vidieť že ste PhD., nič ste v článku nepovedali :-D Jasné, stručné.

14.11.2022 16:11
čó, nezrobíme sa kámo? už mám vlhké gaťky a ruka v nich :-)

ale reakcia na: Kryptoburza, áno lebo nie?

11.11.2022 19:11
preco ste povypinali diskusiu pod clankami. Ved to bolo jedine na tejto stranke co bolo zaujimave...
Reagovať

RE: aj mne je to ľúto, diskusie boli NAJ NAJ :) reakcia na: ale

14.11.2022 16:11
škóda, ujo zapnitéé diskusijé

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať