SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Kvantové počítače urobia súčasné šifrovanie zastaraným. Riešením môže byť kvantový internet

4

Podľa vedcov by kvantové počítače mohli predstavovať hrozbu pre kryptografické zabezpečenie. V okamihu, keď kvantový počítač prelomí kryptografiu verejného kľúča, stane sa každá šifrovaná správa na svete zraniteľnou. „Kvantová hrozba v podstate povedie k zničeniu bezpečnosti sietí, ako ju poznáme dnes,“ vyhlásil Bruno Huttner zo švajčiarskej spoločnosti ID Quantique so sídlom v Ženeve.

Existuje hnutie nazývané postkvantová kryptografia (post-quantum cryptography – PQC), ktoré sa usiluje o generovanie robustnejších klasických prostriedkov na zabezpečenie šifrovanej komunikácie, keď už budú kvantové metódy spoľahlivé. No je tu aj druhé smerovanie, ktoré sa snaží šifrovať všetku komunikáciu kvantovými prostriedkami. Distribúcia kvantového kľúča (Quantum key distribution – QKD) zahŕňa generovanie kryptografického kľúča pomocou kvantového počítača na použitie pri odosielaní správ prostredníctvom kvantovej informačnej siete (quantum information network – QIN).

Prepojenie QIN s elektronickým internetom je fyzicky nemožné. Až donedávna sa nevedelo, či možno vytvoriť akýkoľvek mechanizmus na výmenu použiteľných informácií medzi týmito dvoma systémami. Inými slovami, či sa dajú na kvantový internet pripojiť nekvantové počítače. Kvantové siete sú iba pre kvantové počítače. No podľa niektorých odborníkov problém prepojenia klasického počítača s pamäťovým systémom kvantového počítača a komunikácia veľkého množstva dát cez tento systém môže byť riešiteľný bez ďalších kvantových komponentov, ktoré by inak spôsobili, že každý pripojený kvantový počítač by bol nestálejší.

„V konečnom dôsledku by sme chceli v budúcnosti sprístupniť kvantové prepojenie všetkým,“ uviedla profesorka Stephanie Wehnerová z Delft University. „To znamená umožniť kvantovú komunikáciu medzi lokálnymi kvantovými procesormi kdekoľvek na Zemi.“ Hlavným použitím kvantového internetu by bolo umožniť QKD chrániť všetku komunikáciu. Kvantovo šifrovaná správa je chránená fyzikou, nie matematikou, takže nejde o niečo, čo by sa dalo „hacknúť“. Raz možno bude QKD použiteľné pre každú transakciu s verejným cloudom.

Mali by ste veľmi jednoduché kvantové zariadenie (kvantový terminál) a pomocou kvantového internetu by ste mali prístup k vzdialenému kvantovému počítaču v cloude. Mohli by ste vykonávať napríklad simulácie proprietárneho materiálu takým spôsobom, že poskytovateľ cloudového hostingu, ktorý má kvantový počítač, by nedokázal zistiť dizajn vášho materiálu. Žiadna časť cloudového servera by nemohla zasahovať do simulácie bez toho, aby ju zničila (spôsobila jej dekódovanie).

Dosiahnutie vízie o kvantovom internete by si vyžadovalo prekonanie úctyhodného množstva prekážok, zodpovedať treba ešte veľa otázok. Ako účinne prevádzať svetlo na hmotu v kvantovej doméne a ako zostaviť kvantový opakovač? Ako vytvoriť stabilné kvantové pamäťové systémy? Ani nehovoriac o investícii miliárd dolárov alebo eur do vybudovania celkom novej infraštruktúry, ktorú si toto odvetvie bude vyžadovať.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Business Administration Writing Services reakcia na: Kvantové počítače urobia súčasné šifrovanie zastaraným. Riešením môže byť kvantový internet

26.11.2020 10:11
There are many business administration coursework writing services and Business Administration Writing Services to choose from for those stuck with their business administration paper writing services and business management writing services.
https://meldaresearch.com/business-administration-writing-services/
Reagovať

. reakcia na: Kvantové počítače urobia súčasné šifrovanie zastaraným. Riešením môže byť kvantový internet

6.11.2020 22:11
To je co odveci za text? Kazde piate slovo ”kvantove”. Ziadna informacia v texte, iba autorove nepravdive slova.
Reagovať

Toto všetko je zatiaľ scifi reakcia na: Kvantové počítače urobia súčasné šifrovanie zastaraným. Riešením môže byť kvantový internet

6.11.2020 19:11
nevedia ani len postaviť poriadny kvantový počítač a hlavne ho programovať lebo zatiaľ si to robí viacmenej samo čo chce, takže blúznenie o kvantovom internete je článok ako z uhorkovej sezóny
Reagovať

RE: Toto všetko je zatiaľ scifi reakcia na: Toto všetko je zatiaľ scifi

7.11.2020 12:11
Máte pravdu, je to hudba buducnosti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať