SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Lenovo Yoga Book 9i / Dva sú lepšie ako jeden

0

Koncept virtuálnych klávesníc na notebookoch sa nikdy nestretol s pochopením u zákazníkov, pretože jednoducho nedávajú spätnú väzbu pri písaní a na nejaké písanie po pamäti môžete rovno zabudnúť. Lenovo Yoga Book 9i však teraz prináša zaujímavú variáciu na tému konvertibilných notebookov: zariadenie 2-v-1, ktoré namiesto klávesnice obsahuje ďalší displej.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tento koncept má veľkú variabilitu využitia. Spodný displej môžete použiť ako virtuálnu klávesnicu alebo čiastočne ho prekryť dodávanou bluetoothovou klávesnicou, ktorá prekryje 2/3 displeja. Pritom si môžete zvoliť, či bude klávesnica vo vrchnej časti displeja a pod ňou sa na displeji zobrazí touchpad tak ako pri bežných notebookoch, alebo ju posuniete celkom dole, čím sa odkryje prídavný displej a namiesto touchpadu budete využívať myš. To však nie je všetko. Pomocou zaujímavého skladacieho stojana, v ktorom nosíte bluetoothovú klávesnicu a dodávané pero, môžete zvoliť aj konfiguráciu s dvoma displejmi nad sebou, pod ktorými máte blue­toothovú klávesnicu, alebo celé zariadenie otočíte na výšku s displejmi vedľa seba. No a nesmiem zabudnúť na klasické Áčko s displejmi von, ktoré výborne využijete napríklad pri sledovaní videí či fotografií, prípadne pri prezentácii zákazníkovi. Ak zvolíte duplikovanie obrazovky, prehráva sa na oboch displejoch rovnaký obraz, samozrejme, správne otočený. Na záver je tu ešte režim tabletu s displejmi pretočenými o 180°. Dovedna tak máte k dispozícii 7 konfigurácií využitia oboch displejov.  

Napriek tomu, že dvojdisplejové dizajny nie sú úplnou novinkou, pri väčšine doterajších modelov nešlo o dvojicu plnohodnotných displejov, často bol pomocný displej iného typu ako hlavný, prípadne to boli skladacie displeje. Yoga Book 9i má dva samostatné identické 13,3-palcové dotykové displeje OLED s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov a so zvukovým panelom v pánte medzi nimi. Zariadenie má atraktívny anodizovaný hliníkový obal v odtieni modrej nazvanej Tidal Teal s lesklými zaoblenými hranami. Portová výbava je slabšia a okrem trojice USB4 Type-C Thunderbolt 4 – jedného na ľavej a dvoch na pravej strane – tu nič iné nenájdete. Na pravej strane je ešte tlačidlo napájania a malý posuvný prepínač na prepnutie 5-megapixelovej webovej kamery, ktorá podporuje spolu s IR snímačom funkcie Windows Hello. Wi-Fi 6E a bluetooth sú štandardné. Nabíjanie je možné cez USB-C s podporou PD.  Vzhľadom na množstvo konfigurácií displejov bude zo začiatku výzvou zžiť sa s ovládaním a špecifikami v jednotlivých režimoch. Ak vám stačí jeden displej, môžete zariadenie využívať ako jeden z ďalších konvertibilných modelov Yoga. Na to však nájdete v rade Yoga aj cenovo dostupnejšie modely. Ak budete chcieť využívať obe obrazovky naraz, vyžaduje to trocha skúšania. Ak začnete v režime laptopu, pracovná plocha Windows sa zobrazuje na oboch obrazovkách. Keď na dolnom displeji poklepete ôsmimi prstami, zmení sa na vir­tuálnu klávesnicu vrátane touchpadu s dvoma tlačidlami myši (trojprstovým klepnutím sa otvorí samostatný nastaviteľný touchpad). Písanie na sklenenej ploche nikdy nebude rovnaké ako na skutočnej klávesnici, ale virtuálny layout je lepší ako zvyčajne, je dostatočne veľký na krátke písanie a ponúka horný riadok klávesov pre systémové skratky, ako aj nastaviteľnú priehľadnosť, tri úrovne vibrácie alebo haptickú spätnú väzbu a voliteľný zvuk stlačenia klávesu.

Na vážnejšie písanie je lepšie pripojiť bluetoothovú klávesnicu na dolný displej, uchytí sa magneticky. Pri zarovnaní s horným okrajom dolná polovica displeja zobrazí virtuálny touchpad. Pri zarovnaní s dolným okrajom horná polovica zobrazí váš kalendár Outlook a spravodajský kanál MSN (čo Lenovo nazýva Widget Bar). Pred zatvorením notebooku musíte odstrániť klávesnicu, inak poškodíte displej alebo pánt.

Ak chcete používať oba displeje, môžete zariadenie otvoriť rovno ako časopis, po­užívať bluetoothovú klávesnicu a myš alebo písať perom v aplikácii Lenovo Smart Note (ktorá môže exportovať poznámky vo formáte PDF, PNG alebo do Microsoft OneNote). Podľa očakávania môžete ťahať, zmenšovať a usporadúvať okná aplikácií na dvoch obrazovkách, ako sa vám páči. Potiahnutím vrchu okna sa zobrazí malé vyskakovacie okno, ktoré ponúka presunutie do druhého displeja alebo pridanie do dvoj-, troj- alebo štvoraplikačného rozloženia. Klepnutím do­vnútra okna piatimi prstami (v skutočnosti to nie je také jednoduché ako klepnutie tromi alebo ôsmimi) sa rozšíri alebo rozleje cez oba displeje. Možno najpôsobivejší trik Yoga Book je cestovný obal, ktorý obklopuje klávesnicu a skladá sa ako origami do akéhosi pyramídového tvaru, ktorý podopiera dva displeje buď v portrétnom, alebo širokom režime, s hrebeňom alebo výčnelkom na zabezpečenie spodného okraja. Klávesnicu môžete zapojiť pod hrebeň alebo ju odpojiť a presunúť bližšie k sebe, pričom používate bezdrôtovú myš a pero podľa potreby. Portrétový režim je ako otvorená kniha postavená pred vás. Lenovo sľubuje aj aplikáciu na čítanie e-kníh, počas testu však nebola k dispozícii. Displeje nad sebou sú o niečo menej obvyklé, táto konfigurácia si však určite nájde množstvo využití. Zvukový panel s pántmi bráni v oboch typoch zobrazenia vy­užitiu bezšvového celoobrazovkového zobrazenia ako pri skladacích displejoch. Displeje nad sebou sú však veľmi užitočné v rôznych grafických aplikáciách alebo pri spracovaní videa. Jeden z nich môžete použiť na zobrazenie ponúk a nástrojov a druhý napríklad na náhľad celej práce. Na každom môžete mať zobrazené iné aplikácie. Pri práci na dvoch displejoch je lepšie používanie myši. Dotykové pero je výhodné v tabletovom režime alebo v grafických aplikáciách, ak ho využívate na displeji, ktorý je na stole. Inak je s ním práca neprirodzená, lebo nemáte podporu pre ruku.      

Zariadenie nemá čítačku odtlačkov prstov, ale webová kamera ponúka IR rozpoznávanie tváre pre Windows Hello a môže vás prihlásiť a zablokovať systém, keď sa priblížite a vzdialite. Navyše sa môže pochváliť extra ostrým rozlíšením až do 2560 × 1440 pixelov pre 16:9 alebo 2592 × 1944 pre 4:3 obrázky alebo videá. Dodávaná klávesnica má príjemný, ale plytký zdvih pri písaní. Získava body za rovnaké systémové skratky v hornom riadku ako jej virtuálny protipól. Nabíja sa, keď je pripojená k portu USB-C, zatiaľ čo dodané pero používa jednu batériu AAA. Zvukový panel nesie značku Bowers & Wilkins a obsahuje dva 2-wattové tweetery s dvojicou 2-wattových basových reproduktorov v rohoch základne, ktoré zvládajú viac ako dostatočnú hlasitosť a poskytujú nadštandardne dobrý zvuk. Softvér Dolby Access ponúka predvoľby pre hudbu, filmy, hry, dynamiku a hlas a ekvalizér. Oba displeje Yoga Book sú nádherné, ostré, s bohato nasýtenými farbami. Kontrast je vynikajúci, ako je to pri väčšine panelov OLED. Biele oblasti sú čisté a jasné, zatiaľ čo čierne sú ako indický atrament. Displeje majú široký zorný uhol, škoda len lesklého povrchu.

Notebook si pri testoch počínal dobre a výsledky zodpovedajú danému hardvéru. Pri aplikačných testoch bez problémov zvláda spracovanie 4K 60p videa v softvéri Blackmagicdesign DaVinci Studio, výborne sa hodí na prácu s grafikou či fotkami, na čo ho predurčuje vysoká kvalita a farebná vernosť displejov. Jedinou slabosťou displejov je nižší jas, ktorý neumožňuje ich používanie na priamom slnku, to je však hendikep v podstate všetkých displejov OLED. Pri používaní, hlavne počas nastavovania systému, sa občas ukázali niektoré drobné nedoladenia soft­véru, ako napr. nezobrazenie klávesnice pri zadávaní PIN, skrytie kurzora a podobne. Išlo však o predprodukčnú vzorku a dá sa očakávať, že to výrobca softvérovo doladí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Možnosti využitia, kvalita displejov, výkon, príslušenstvo v balení, kvalita zvuku 
- Slabšia konektivita

PARAMETRE:

Lenovo Yoga Book 9i- Windows 11 Professional 64bit, Intel Core i7-1355U, 16 GB LPDDR5 6400 MHz, 1 TB M.2 PCIe SSD, 2× 13,3", 2,8K, 2880 × 1800 px, lesklý Touch OLED, 400 nitov, Intel Iris Xe Graphics, Wi-Fi 6E Intel 802.11ax 2×2 + Bluetooth 5.2, 5 Mpx kamera + IR snímač Windows Hello, 3× port USB-C USB 4.0 / Thunderbolt 4 / PD 65 W – 80 Wh Li-ion batéria, 65 W AC adaptér USB-C/PD, 1,34 kg

Cena: 2299 EUR

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať