SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Li-Ion batériám rastie konkurencia: Na-ion

Technológie
0

Veľa dnešných zariadení používa lítiovo-iónové batérie, ktorých výroba je však náročná na zdroje. Preto vedci stále hľadajú iné alternatívy. Patria medzi ne aj sodíkovo-iónové batérie, ktoré môžu byť lacnejšie a ľahšie sa aj vyrábajú. Jedna z oblastí, kde môžu byť Na-ion batérie obzvlášť užitočné, je skladovanie energie vo veľkom rozsahu. Postupne ako svet prechádza na obnoviteľné zdroje energie, bude mať toto ukladanie stále väčší význam.

Preto potrebujeme technológiu batérií, ktorá je lacná na výrobu a ktorá sa dá jednoducho škálovať. Dôležité je, aby batéria mala vysokú hustotu energie a dlhú životnosť. V súčasnosti majú Li-ion batérie výhody oproti sodíkovo-iónovým v tom, že majú dlhšiu výdrž a väčšiu energetickú kapacitu. Jeden z dôvodov je v materiáloch použitých na katódu, ktoré hromadia škodlivé neaktívne kryštály sodíka, až sa nakoniec preruší prenos energie.

V novej batérii vedci postavili katódu s vrstveným oxidom kovu a vyvinuli tekutý elektrolyt, ktorý obsahuje pridané ióny sodíka. V batérii tak vznikla slanšia zmes, čo viedlo k lepšej interakcii s katódou a zabránilo zhromažďovaniu kryštálov sodíka. Po 1000 nabíjacích cykloch si nová Na-ion batéria stále udrží viac ako 80 percent kapacity, čo je obrovský krok vpred v oblasti alternatívnych batériových technológií.

Výskumníci sa chcú bližšie pozrieť na vzájomné pôsobenie medzi ich elektrolytom a katódou a ešte viac zlepšiť účinnosť. Takisto chcú eliminovať použitie kobaltu, čo je ďalší vzácny a ťažko dostupný materiál, ktorý sa často používa v komerčných lítiovo-iónových batériách aj v experimentálnych Na-ion batériách.
Výskum bol publikovaný v časopise ACS Energy Letters.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bateria elektrina energia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať