Umelá inteligencia urobí očné vyšetrenie oveľa presnejšie

Technológie
0

Vedci vyvinuli online test zraku založený na umelej inteligencii, ktorý umožňuje oveľa presnejšiu diagnostiku ako list papiera s písmenami rôznej veľkosti, ktorý sa používa od 19. storočia. Klasické očné vyšetrenie, známe ako Snellenov diagram, existuje približne od roku 1862. Test je ľahký, no pacient môže písmeno, ktoré vidí rozmazane, uhádnuť, a tak získa pri každej skúške iné skóre.

Online test, ktorý vyvinul Chris Piech, počítačový vedec na Stanfordovej univerzite, spolu so svojimi kolegami, vyžaduje, aby používateľ najprv kalibroval veľkosť obrazovky úpravou políčka na webovej stránke do veľkosti kreditnej karty. Po zadaní svojej vzdialenosti od displeja sa mu zobrazí písmeno E v jednej zo štyroch orientácií. Na základe odpovede potom algoritmus použije štatistické údaje na vytvorenie predpovede skóre zraku podobne, ako umelá inteligencia vytvára zoznam skladieb na základe vašich obľúbených interpretov alebo určí, ktoré reklamy sa vám majú zobrazovať, na základe toho, na čo ste predtým klikli.

Ako test pokračuje, algoritmus je schopný robiť stále presnejšie skóre. Test obsahuje 20 otázok a jeho absolvovanie trvá niekoľko minút. Keď vedci vykonali Stanfordský test ostrosti (Stanford acuity test – StAT) pomocou 1000 počítačových simulácií napodobňujúcich skutočných pacientov, diagnostika znížila chybu o 74 % v porovnaní so Snellenovým testom. Tím uverejní správu o svojom výskume v zborníku Proceedings of the AAAI Conference on Artificial Intelligence.

Online očné testy síce nie sú novinka, ale odborníci oceňujú dômyselné použitie umelej inteligencie pri zvyšovaní presnosti. Podľa niektorých by však bolo dobré brať pri ňom do úvahy aj okolnosti, za ktorých používateľ vykonáva test. Hodnoty totiž môžu ovplyvniť aj veci ako osvetlenie miestnosti alebo jas obrazovky.

Zdroj: sciencemag.org.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať