NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

MWC 2018: Úvodná a zároveň prelomová tlačová konferencia Alcatel

Technológie
0

Brány veľtrhu MWC 2018 sa pre verejnosť otvoria v pondelok 26.2., no víkendový maratón tlačových konferencií pred veľtrhom MWC 2018 tradične začal Alcatel už v sobotu večer. To, že Alcatel, ktorý sa orientuje na low end a nižšiu strednú triedu, čiže na cenovo citlivých zákazníkov už niekoľko rokov zahajuje najväčšie európske podujatie zamerané na mobilné technológie rozhodne nie je náhoda.

Dáva to šancu ostatným výrobcom smartfónov, aby prípadne ešte doladili svoje prezentácie, s ktorými vystúpia pred novinármi, odbornou aj laickou verejnosťou. Ak má smartfón s cenou pod 100 eur displej s pomerom strán 18:9, čiže 2:1, už žiadny výrobca v triede 250 eur + nemá morálne právo prehlásiť takýto displej za svoju konkurenčnú výhodu. 

Alcatel na tlačovej konferencii predstavil tri produktové série

Výrobca lacných smartfónov nechtiac prezrádza trendy

Prienik komponentov, ktoré ešte vlani boli doménou vlajkových lodí do smartfónov najnižšej cenovej triedy svedčí o tom, že výrobcovia displejov a ďalších elektronických súčiastok naplno spustili ich veľkosériovú výrobu a odstavujú linky na výrobu komponentov typických ešte vlani pre low end a nižšiu strednú triedu. Od čoho sa teda odvíja cena počnúc low-endom, cez nižšiu a vyššiu strednú triedu až po vlajkové lode? Je to samozrejme použitý hardvér a dizajn.

Dizajn smartfónov je do vysokej miery unifikovaný. Jednoducho je to produkt s relatívne nízkou variabilitou. Ktorý smartfón počnúc prvým iPhone predstaveným v roku 2007 nemá vpredu displej, po bokoch tlačidlá a vzadu fotoaparát? Nielen na tlačovej konferencii Alcatelu, ale určite aj na prezentačných podujatiach ďalších výrobcov smartfónov vrcholní marketingoví manažéri prezentujú dizajnové riešenia, ktoré do značnej miery určujú cenovú kategóriu produktu. Je nutné dodať, že dizajnéri musia siahnuť na vrchol svojej kreativity, aby potenciálneho záujemcu o kúpu smartfónu oslovili.

Prečo spomíname nízku variabilitu? Porovnajte možnosti sebarealizovania dizajnéra produktu s vysokou variabilitou, napríklad kapotovaného skútra s obmedzenými možnosťami dizajnéra smartfónov. Preto musia mozgové závity naplno zapojiť aj špecialisti na marketing. Dizajn novej rady smartfónov Alcatel  nazvali SimGanic čo je zloženie skratiek Simple a Organic

Vráťme sa však k prezentácii Alcatelu. Zaujímavým momentom bolo vystúpenie manažérky Google z divízie Android. Smartfón Alcatel 1 je totiž prvým smartfónom s modifikovanou verziou Android 8.0 Oreo Go, určenej pre hardvérovo nie príliš bohato dimenzované smartfóny. 

Android Oreo Go je šetrný k operačnej pamäti aj k úložnému priestoru

Tvorcovia softvéru totiž majú jednu necnosť, ich produkty sa snažia naplno využiť hardvér, ktorý majú k dispozícii. Na vlajkových lodiach to nie je problém, ale prečo by mali na lacnom a teda logicky výkonovo menej dimenzovanom hardvéri bežať prebujnený softvér pomalšie, alebo nebodaj trhane? Našťastie si vývojári svetovo najrozšírenejšieho mobilného operačného systému Android túto skutočnosť uvedomili a vytvorili variant Oreo 8.0 Go, ktorý nemá prehnané nároky na hardvér.

Popodkladáme že tomuto trendu sa prispôsobia aj vývojári aplikácií a ponúknu variantu s prívlastkom Go pre menej výkonné smartfóny.  Google im ide príkladom a ponúka aplikácie YouTube, Gmail a Mapy s prívlastkom Go, ktoré zaberajú menej miesta a sú navrhnuté tak, aby vzhľadom k menej výkonnému hardvéru využívali menej dát ako bežné aplikácie pre plnohodnotný Android.

Tri produktové rady Alcatel 1, Alcatel 3 a Alcatel 5.

Všetky novinky využívajú displeje s pomerom strán 18:9. Nový formát displejov nielen zväčšil zobrazovaciu plochu, ale zároveň umožnil zmenšiť šírku telefónov, takže každé zariadenie má v porovnaní so smartfónom s rovnakým rozmerom displeja kompaktnejšie rozmery a lepšie padne do ruky.

Cenové najdostupnejšie smartfóny Alcatel 1sú dôkazom, že aj prístroje pre menej náročných zákazníkov môžu mať pekný dizajn, kvalitné displeje, dostatok výkonu a spoľahlivé fotoaparáty, to všetko za dostupné ceny. Alcatel 1X je prvým smartfónom s displejom 18: 9 za cenu nižšiu ako 100 eur. Zároveň je aj jedným z prvých smartfónov s operačným systémom Android 8.0 Oreo Go Edition.

Smartfóny Alcatel 1

Pokročilejšia rada Alcatel 3 pridáva fotoaparáty SmartCam a zabezpečenia pomocou funkcií FaceKey a snímačov odtlačkov prstov. Pôsobivejší je aj dizajn predovšetkým kvôli zakrivenému  2,5D sklu a oblým zadným stenám, ktoré  prispieva k tomu, že telefóny sa pohodlne držia v ruke aj napriek veľkým displejom. Alcatel 3 je vybavený 5,5-palcovým displejom IPS s rozlíšením HD + vo veľmi kompaktnom formáte.

Na Slovensku bude dostupný v máji v dvoch farbách - lesklý modrý s čiernym rámom okolo displeja a lesklým zlatom s bielym rámčekom za 149,99 EUR. Alcatel 3X ponúka väčší 5,7-palcový IPS displej s rozlíšením HD +, viac pamäte a širokouhlý dvojitý zadný fotoaparát,  to všetko za 179,99 EUR. Alcatel 3V disponuje veľkým 6 "IPS displejom s Full HD + rozlíšením (2160 x 1080) a tiež dvojitým zadným fotoaparátom. Cena je 199,99 EUR

Smartfóny Alcatel 3

Alcatel 5 je vybavený bezrámovým 5,7-palcovým FullView displejom taktiež s pomerom strán 18: 9. Ponúka prvotriedny dizajn, výkonný osemjadrový procesor a predný fotoaparát s dvomi objektívmi so 120 ° širokouhlým záberom a LED bleskom, ktorý dokáže zachytiť 3x väčšiu scénu ako štandardné fotoaparáty. Predný fotoaparát sa automaticky prepne z normálneho do širokouhlého režimu, ak v zábere deteguje viac ako dve tváre. Alcatel 5 disponuje aj sadou intuitívnych nástrojov na úpravu fotografií s názvom Sociálny režim (Social Mode). Pomocou funkcie Social Square si používateľ môže skontrolovať fotografie z posledného záberu na polovičnej časti obrazovky, zatiaľ čo fotoaparát hľadáčika je aktívny na druhej polovici. Funkcia Instant Collage dokáže vytvoriť koláže z najvyhľadávanejších snímok. Funkcia Foto Booth zase umožňuje zachytiť štyri po sebe idúce fotky do jedného obrázku a potom ich zdieľať.

Alcatel 5 disponuje aj bezpečnostnou technológiou FaceKey, na rozpoznávanie tváre, ktorá podobne ako snímač odtlačkov prstov umožňuje prístup do telefónu bez zadania hesla alebo PINu. Ak chcete odomknúť telefón, stačí len pozrieť sa na obrazovku. Celý proces trvá menej ako päť sekúnd a technológia overí viac ako 100 bodov tváre užívateľa, aby sa zaistila čo najvyššia bezpečnosť.

Smartfóny Alcatel 5

Identifikácia pomocou snímky tváre

V telefóne samozrejme nechýba ani klasický snímač odtlačkov prstov na zadnej strane. Môžete si nastaviť, ktorým prstom spustíte akú aplikáciu alebo službu, takže snímač odtlačkov môžete využiť na prístup k často používaným aplikáciám. Alcatel 5 je k dispozícii vo farebných variantoch Metallic Black a Metallic Gold. V českých a slovenských obchodoch sa objaví už v marci za 229,99 EUR.

Každým prstom môžete spustiť inú aplikáciu, alebo službu

Na tlačovej konferencii boli predstavené aj cenovo dostupné tablety

Smartfón Alcatel 1

Smartfón Alcatel 3

Smartfón Alcatel 5

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Alcatel MWC 2018 smartfon Android tablet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať