SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

7

Hoci Mesiac má atmosféru, je veľmi tenká a pozostáva prevažne z vodíka, neónu a argónu. Nie je to zmes plynov, ktorá by dokázala udržať pri živote ľudí závislých od kyslíka. Na Mesiaci je však skutočne veľa kyslíka, ibaže nie vo forme plynu. Je uväznený vnútri regolitu – vrstvy kameňa a jemného prachu, ktorá pokrýva povrch Mesiaca. Mesiac pozostáva väčšinou z rovnakých hornín, aké nájdete na Zemi (hoci s trochu väčším množstvom materiálu, ktorý pochádza z meteorov). Dominujú minerály ako oxid kremičitý, hlinitý a oxidy železa a horčíka. Tie všetky obsahujú kyslík, ale nie v dýchateľnej forme.

Ide prevažne o tvrdé horniny, prach, štrk a kamene pokrývajúce povrch. Tento materiál vznikol v dôsledku dopadov meteoritov, ktoré počas nespočetných tisícročí narážali do povrchu Mesiaca. Regolit Mesiaca sa skladá približne zo 45 % kyslíka, ktorý je však pevne viazaný v mineráloch. Na jeho získanie treba vynaložiť energiu. Na Zemi sa na to bežne používa proces elektrolýzy. Tento postup sa využíva napríklad pri výrobe hliníka z oxidu hlinitého, aby sa oddelil hliník od kyslíka. V tomto prípade kyslík vzniká ako vedľajší produkt.

Na Mesiaci by bol kyslík hlavným produktom a získaný hliník (alebo iný kov) by bol potenciálne užitočným vedľajším produktom. Je to vcelku jednoduchý proces, ale má to háčik: je veľmi náročný na energiu. Aby bol udržateľný, musel by využívať slnečnú energiu alebo iné zdroje energie dostupné na Mesiaci. Získavanie kyslíka z regolitu by si vyžadovalo aj značné priemyselné vybavenie. Na Zemi máme na to technológiu, ale presunúť celý tento aparát na Mesiac a vygenerovať dostatok energie na jeho prevádzku bude obrovskou výzvou.

Začiatkom tohto roka belgický startup Space Applications Services oznámil, že stavia tri experimentálne reaktory na zlepšenie procesu výroby kyslíka elektrolýzou. Očakáva sa, že túto technológiu pošlú na Mesiac do roku 2025 v rámci misie Európskej vesmírnej agentúry. Ak sa nám to podarí, koľko kyslíka by Mesiac mohol skutočne poskytnúť? Ukazuje sa, že pomerne veľa. Pokiaľ nebudeme brať do úvahy kyslík viazaný v horninách v hlbších vrstvách Mesiaca a budeme uvažovať len o regolite, ktorý je ľahko dostupný na povrchu, môžeme dospieť k určitým odhadom.

Každý kubický meter mesačného regolitu obsahuje v priemere 1,4 tony minerálov vrátane približne 630 kilogramov kyslíka. NASA uvádza, že ľudia spotrebujú na dýchanie približne 800 gramov kyslíka denne. Takže 630 kg kyslíka by človeka udržalo pri živote asi dva roky.

Predpokladajme, že priemerná hĺbka regolitu na Mesiaci je asi desať metrov a že z neho môžeme získať všetok kyslík. To znamená, že horných desať metrov povrchu Mesiaca by poskytlo dostatok kyslíka na to, aby sme uživili všetkých osem miliárd ľudí na Zemi približne na 100 000 rokov. Pravda, záležalo by aj na tom, ako efektívne by sme dokázali kyslík získavať a využívať. Bez ohľadu na to je toto číslo naozaj úžasné.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Relativne to sedi reakcia na: Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

22.11.2021 09:11
Aj clovek ma na Mesiaci nizsiu spotrebu, menej vazi atd. T.j., bude mu stacit len mesacna 1/12tina zo 630 kg kyslika potrebneho na Zemi.
Reagovať

Že keď vraj zničíme Zem, pôjdeme na Mesiac a do vesmíru. Figu borovú - podochneme tu. Treba chrániť Zem a jej životné prostredie reakcia na: Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

18.11.2021 14:11
Že keď vraj zničíme Zem, pôjdeme na Mesiac a do vesmíru. Figu borovú - podochneme tu. Treba chrániť Zem a jej životné prostredie
Reagovať

Prečo reakcia na: Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

18.11.2021 13:11
Prečo by sme mali živiť 8 miliárd ľudí mesačným kyslíkom? Veď kyslík je na Zemi najrozšírenejším prvkom.
Reagovať

Mesiac má... reakcia na: Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

18.11.2021 06:11
...inú príťažlivosť ako Zem. 1,4 tony je tým pádom zavádzajúci údaj, je to 1,4 tony na Mesiaci alebo na Zemi? 630kg kyslíka rovnako, meral by som to skôr na metre resp. kilometre kubické...
Reagovať

RE: Mesiac má... reakcia na: Mesiac má...

18.11.2021 11:11
kilogram je všade kilogram, aj vo vákuu.
Reagovať

RE: RE: Mesiac má... reakcia na: RE: Mesiac má...

18.11.2021 15:11
the mass of an object is often referred to as its weight, though these are in fact different concepts and quantities. In scientific contexts, mass is the amount of "matter" in an object (though "matter" may be difficult to define), whereas weight is the force exerted on an object by gravity.[1] In other words, an object with a mass of 1.0 kilogram weighs approximately 9.81 newtons on the surface of the Earth, which is its mass multiplied by the gravitational field strength. The object's weight is less on Mars, where gravity is weaker, and more on Saturn, and very small in space when far from any significant source of gravity, but it always has the same mass.
Reagovať

Mesiac má... reakcia na: Mesiac má dostatok kyslíka pre 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov

18.11.2021 06:11
...inú príťažlivosť ako Zem. 1,4 tony je tým pádom zavádzajúci údaj, je to 1,4 tony na Mesiaci alebo na Zemi? 630kg kyslíka rovnako, meral by som to skôr na metre resp. kilometre kubické...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať