NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Nový flexibilný materiál s revolučnými vlastnosťami, aký nemá ani Spiderman

0

Vo všeobecnosti sa pavúčí hodváb považuje za veľmi silný. No ukázalo sa, že hodváb vytvorený motýľom vreckovcom podenkovitým (Thyridopteryx ephemeraeformis) je lepší ako hodváb pavúkov z hľadiska pevnosti aj pružnosti. Výskumný tím z univerzity v japonskej Cukube, vedený profesorom Hiromasom Gotom, využil silu tohto hodvábu na výrobu silného, ​​pružného a ​​vodivého vlákna. Tento výskum môže viesť k novým flexibilným elektronickým zariadeniam, ako je nositeľná elektronika.

Vďaka vysokej flexibilite a sile sa pavúčiemu hodvábu venuje veľká pozornosť na použitie od medicíny po letecký priemysel. Kombináciou prírodného hodvábu so syntetickými vodivými polymérmi môžu výskumníci vyrábať textílie s vodivosťou, emisiou svetla a fotovoltickými funkciami. Rovnako možno vytvárať biokompatibilné materiály, ktoré sa dajú použiť v regeneratívnej medicíne a biomedicínskych materiáloch. V tejto štúdii výskumný tím skombinoval polyanilín, vodivý polymér, ktorý sa dá ľahko syntetizovať, s hodvábom získaným z hniezda vreckovca.

Kompozitné vlákna získané z hodvábu a polyanilínu mali priemer 2 mikróny a pôsobili ako optické vlnovody. Vedci preukázali, že zelené laserové svetlo sa šíri pozdĺž týchto vlákien, pričom zostáva uväznené v každom vlákne. Na určenie magnetických vlastností materiálu bádatelia vykonali merania pomocou supravodivých interferenčných zariadení. Výsledky ukázali, že kompozitné vlákna môžu pôsobiť ako paramagnety: vlákna sa zmagnetizujú, keď sú umiestnené vo vonkajšom magnetickom poli.

Aplikáciou kompozitu z hodvábu vreckovca a polyanilínu v tranzistore využívajúcom efekt poľa výskumný tím potvrdil, že kompozitné vlákno je vhodné na použitie v textilných tranzistoroch. Ako ilustruje táto práca, pevnosť hodvábu vreckovca a vodivé vlastnosti polyanilínu sa dajú kombinovať, výsledkom čoho je nový flexibilný materiál s revolučnými vlastnosťami. Tieto vlákna možno využiť na rôzne praktické aplikácie – napríklad ako elektromagnetické inferenčné štíty, vodivé textilné drôty a antikorózne textílie.

Zdroj: eurasiareview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať