HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Mladí a úspešní inovátori

0

V tradičnom slovenskom zozname Forbes 30 pod 30 sa objavili aj dvaja šikoví mladí podnikatelia,ktorí už prešli kus podnikateľskej a inovátorskej cesty.

MAREK ZÁMEČNÍK 

má diplom z ekonómie na francúzskej Université Paris Dauphine, z manažmentu na Oxforde, z kodanskej Business School a na University of Manchester. Po skončení školy pracoval pre investičnú spoločnosť Nova Founders Capital v Malajzii, pre ktorú rozbiehal venture startup so zameraním na švajčiarsky trh. Počas tohto obdobia simultánne riadil asi pätnásť pracovníkov v Kuala Lumpur a v Zürichu. Po návrate na Slovensko sa podpísal pod založenie inkubátora RubixLab. V roku 2016 založil spolu s ďalšími tromi part­nermi 0100 Ventures so sídlom v Bináriu, v rámci ktorého poskytujú startupom co-workingové priestory a organizujú konferencie – ide o odnože 0100 Campus a 0100 Conferences. Počas prvého roka dosiahla firma obrat pol milióna eur a zamestnávala dvadsiatku ľudí. Dnes už zakladajú ďalšie firemné spin-offy, ako napríklad VESTBERRY – analytický softvér pre private equity investorov, pričom Marek Zámečník pôsobí ako jeho CEO.

PCR: Ako sa zrodila myšlienka vášho úspešného startupu?
MZ: Prv ako som začal podnikať, pra­coval som v Malajzii pre investičný fond za­meraný na investície do technolo­gických firiem. Počas tejto skúsenosti som si ­uvedomil, ako sa manažujú a ako fungujú takéto fondy, čo sa týka každodenných aktivít. Primárnymi nástrojmi boli najmä e-mail a nespočetné množstvo excelovských tabuliek. Už vtedy som uvažoval nad tým, ako takéto procesy zlepšiť a zautomatizovať, aby sa práca celého tímu uľahčila. Začala sa rodiť myšlienka ­VESTBERRY, v ktorej pomáhame manažovať venture kapitálové a private equity fondy.   

PCR: Dali ste si hneď na začiatku reál­ne ciele alebo ste ich neskôr museli korigovať?
MZ: Na začiatku bolo všetko o validovaní nápadu a riešenia. Najskôr sme potrebovali zistiť, či trh, na ktorý cielime, potrebuje to, čo budujeme. Išli sme do toho s vedomím, že ciele budeme musieť korigovať „za jazdy“, podľa toho, ako bude vyzerať náš finálny produkt.

PCR: Určite máte nápady, ako sa váš startup bude ďalej rozvíjať...
MZ: S VESTBERRY máme víziu stať sa štandardom pre manažovanie fondov rizikového kapitálu v Európe. Prvých zákazníkov máme z troch rôznych európ­skych krajín, a tak máme ešte dosť priestoru, kam môžeme expandovať.

PCR: Aká bola vaša úloha vo firme v čase jej vzniku, aká je teraz a čo bude v blízkej budúcnosti?
MZ: Sme stále relatívne malý tím, a hoci máme každý iné úlohy, navzájom si pomáhame. Ja osobne mám na starosti všetko, čo sa týka business developmentu a vedenia firmy. Matej sa stará o dizajnovanie produktu a Ján o jeho technický vývoj.

PCR: Podarilo sa vám v tíme motivovať na efektívnu spoluprácu technologicky a podnikateľsky založených ľudí?
MZ: Je to jedna z vecí, ktorá je absolútne kritická, najmä v skorom štádiu technologickej firmy. Väčšina začínajúcich firiem sa ani nedostane od tabule k realizácii produktu preto, že sa zakladatelia rozídu alebo majú iný pohľad na vedenie firmy. Často sú takéto rozdiely medzi ľuďmi, ktorí majú podnikateľské verzus technologické pozadie. V našej firme dbáme o to, aby sme mali otvorenú komunikáciu. Aj preto riešime rôzne pochybnosti alebo problémy už v ich zárodku. Ja sa snažím moderovať diskusiu tak, aby sme boli stále na jednej vlne a išli za víziou, ktorú sme si stanovili na úplnom začiatku pri vzniku firmy.

PCR: Máte recept na úspech pre začínajúcich startupistov? Čoho by sa mali vyvarovať?
MZ: Neverím, že existuje recept na úspech, ale sú k dispozícii metodológie, ako ­znížiť riziko neúspechu. Za veľmi praktickú príručku pre každého, kto má nápad na startup a uvažuje, ako ho efektívne ­zrealizovať, považujem knihu Lean Startup od Erika Reisa.

PCR: Váš recept na relax a odbúravanie stresu?
MZ: Rád relaxujem aktívne športom – či už hrám basketbal, bicyklujem, alebo plávam. Cez víkendy sa snažím nevenovať sa práci, aby som si oddýchol, aj keď nie vždy sa mi to darí...

 

MATEJ MICHALKO

je jeden z najväčších priekopníkov kryptomien a technológie blockchainu na Slovensku. Začal sa o ne zaujímať už počas štúdií na švajčiarskej École polytechnique v Lausanne. Následne založil spoločnosť Bitcoin Marketing, ktorá sa ako prvá na svete venovala výlučne marketingu v oblasti kryptomien a blockchainu. Tak­isto založil konzultantskú spoločnosť Coinsulting, spájajúcu svet kryptomien s mobilnými hrami. Na konte má aj organizáciu prvej medzinárodnej konferencie v oblasti virtuálnych mien v Číne. Po prvý raz umožnil vstúpiť západným firmám na tamojší bitcoinový trh. V roku 2015 sa stal CEO a zakladateľom startupu Decent so sídlom v Ženeve, ktorý slúži ako platforma na šírenie digitálneho obsahu na báze blockchainu. Decent sa stal výhercom minuloročných Startup Awards na Slovensku. Najnovšie však Mateja Michalka zamestnáva nový projekt ALAX, mobilná herná platforma postavená na technológii blockchainu. Má viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne, prevažne na trhoch v juhovýchodnej Ázii.

PCR: Ako sa zrodila myšlienka vášho ­úspešného startupu?
MM: Myšlienka, ktorá podnietila vznik firmy DECENT, sa zrodila z našej vízie zlepšiť spôsob distribúcie digitálneho obsahu. Preto sme sa rozhodli vytvoriť si vlastnú blockchainovú technológiu, zameranú na skvalitnenie podmienok pre tvorcov obsahu a takisto jeho spotrebiteľov, a to bez potreby akejkoľvek tretej strany a s minimálnymi transakčnými poplatkami v porovnaní s ostatnými existujúcimi riešeniami.

PCR: Dali ste si hneď na začiatku reálne ciele alebo ste ich neskôr museli korigovať?
MM: Blockchain je technológia, ktorá dokáže v nasledujúcich piatich rokoch dramatickým spôsobom pretransformovať spôsob organizácie spoločnosti. Hoci je to stále pomerne nová technológia, viac a viac ľudí si začína uvedomovať jej potenciál. Neustále sa objavujú ďalšie ambiciózne projekty a spôsoby, ako ju možno využiť. Spoločne máme jeden cieľ, a to zabezpečiť, aby mala z blockchainu úžitok široká verejnosť.

PCR: Určite máte nápady, ako váš startup ďalej rozvíjať...
MM: Samozrejme, naším zámerom je ďalej rásť. Momentálne sa o to snažíme prostredníctvom rôznych projektov a aktivít. Úspešne máme za sebou svoj druhý hackathon. Po tom prvom, bratislavskom, sme ho tentoraz organizovali v Berlíne a zúčastnené tímy v rámci neho uskutočňovali svoje nápady na našej blockchainovej platforme DCore. Ďalší hackathon organizujeme v septembri v Šanghaji a okrem toho uvažujeme o usporiadaní podobnej akcie aj v Soule, Hongkongu a Moskve. Z hackathonov vždy dokážeme vyťažiť množstvo kontaktov a nápadov na ďalšie a ďalšie využitie našej platformy. Okrem toho počas roka navštevujeme rôzne konferencie a podu­jatia, kde máme možnosť rozprávať sa s ľuďmi z rôznych odvetví. Rokujeme s B2B partnermi, predstavujeme im výhody technológie blockchainu a komunikujeme naše predstavy o tom, ako by mohla byť prospešná pre ich projekty.

PCR:  Aká bola vaša úloha vo firme v čase jej vzniku, aká je teraz a čo bude v blízkej budúcnosti?
MM: Som zakladateľom DECENTu, a teda stojím za jeho ideou. V súčasnosti sa prioritne venujem vývoju našej platformy DCore, styku so zákazníkmi, partnermi a manažmentu personálu. Máme rýchlo sa rozrastajúce pobočky v Číne, Hongkongu, Kórei a USA. Chceme naďalej expandovať a plánujeme otvoriť ďalšie. Okrem toho sa zúčastňujem na mnohých konferenciách, kde prezentujem DECENT a DCore.

PCR: Podarilo sa vám v tíme motivovať na efektívnu spoluprácu technologicky a podnikateľsky založených ľudí?
MM: Áno, náš tím je v prvom rade zložený z profesionálov a nadšencov, ktorí sa radi a rýchlo učia, a tak v konečnom dôsledku prispievajú k výborným výsledkom. Snažím sa, aby mal náš tím za každých okolností zabezpečené čo najlepšie pracovné podmienky, či už sa to týka benefitov, ­teambuildingov v zahraničí, alebo iných ­zamestnaneckých výhod.

PCR: Máte recept na úspech pre začínajúcich startupistov? Čoho by sa mali vyvarovať?
MM: DECENT predstavil svoj prvý a navyše plnofunkčný prototyp osem mesiacov pred začatím crowdfundingovej kampane. Dôležitý aspekt je navonok sa prezentovať, komunikovať a presviedčať ľudí o kvalite vášho konceptu. Blockchainový ekosystém je, žiaľ, plný falošných projektov. Na úspech je potrebná jasná predstava o tom, akým smerom sa má projekt uberať a ako má vyzerať otvorená komunikácia a poctivá práca na vývoji produktu.

PCR:  Váš recept na relax a odbúravanie stresu?
MM: Väčšinu času počas roka trávim v lietadle, takže keď už stojím nohami pevne na zemi (smiech), rád si vychutnávam dlhé prechádzky v prírode a veľmi rád mám slovenské hory. Takisto veľmi rád čítam knihy, som fanúšik literatúry faktu.             

Zobrazit Galériu
rozhovor podnikatel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať