PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Monitory na doma

0

Vzhľadom na to, že väčšina ľudí je dnes či už doma na nútenom voľne, alebo pracuje z domu, monitor sa stal jedným z najdôležitejších domácich spotrebičov. Pochopiteľne, nie iba pre používateľov, ktorí pracujú na stolových PC, ale aj pre tých, ktorí využívajú notebook. Veľkosť displeja notebooku vhodného na serióznu a dlhodobú prácu ide, žiaľ, na úkor prenášateľnosti. Preto používatelia siahajú najradšej po 13, v lepších prípadoch 15,6-palcových uhlopriečkach. Za normálnych okolností veľa používateľov využíva displej notebooku iba na cestách či obchodných schôdzkach a po príchode do kancelárie ho pripojí na veľký monitor. Ale keďže teraz do kancelárie nechodia, je načase obstarať si monitor aj na doma. Pozrieme sa teda na to, aká je ich ponuka a ako si vybrať ten správny model podľa svojich potrieb.

Zásadná súčasť monitora je zobrazovací panel, ktorý vo veľkej miere určuje kvalitu zobrazenia a využiteľnosť monitora. Prvé, čo by vás pri výbere monitora malo zaujímať, je technológia panela. Každý typ panela má svoje výhody aj nevýhody. Najjednoduchší spôsob, ako si vybrať medzi nimi, je rozhodnúť sa, ktoré atribúty sú pre vás najdôležitejšie. Závisí to do veľkej miery od toho, na čo počítač používate a koľko si môžete dovoliť investovať. Pri súčasných modeloch sa v princípe stretnete s trojicou základných technológií:

TN (Twisted Nematic)

Označuje najstaršiu technológiu LCD panelov. Panely TN boli prvými sériovo vyrábanými monitormi s plochou obrazovkou. Pomohli urobiť z objemných katódových trubíc v starších monitoroch (CRT) minulosť a dnes sa stále vyrábajú vo veľkých množstvách. Zatiaľ čo nové panely sú čoraz lepšie, trpí táto technológia stále niektorými výraznými nedostatkami. Jeden z nich sú obmedzené uhly pohľadu, najmä vo zvislej osi. Farby panela TN sa pri pozretí z väčšieho uhla úplne menia. Väčšina panelov TN nedokáže zobraziť 24-bitovú skutočnú farbu a namiesto toho sa spolieha na interpoláciu použitú na simuláciu správnych odtieňov. To môže mať za následok pruh viditeľnej farby a nižšie kontrastné pomery v porovnaní s panelmi IPS alebo VA. Iba špičkové monitory TN zobrazujú celé spektrum sRGB. Mnoho z nich však tento cieľ nedosahuje, čo ich robí nevhodnými na úpravu fotografií, korekcie farieb alebo akékoľvek iné aplikácie, pri ktorých je nevyhnutná presnosť farieb. Prečo si teda kúpiť monitor s panelom TN? Tieto panely majú najnižšie vstupné oneskorenie, ktoré sa zvyčajne pohybuje okolo jednej milisekundy, navyše dokážu zvládnuť vysoké obnovovacie frekvencie až 240 Hz. Vďaka tomu sú atraktívnou voľbou na hry pre viacerých hráčov, hlavne na ­eSports, kde sa počíta každý zlomok sekundy. ­Pokiaľ uprednostňujete nízku latenciu pred reprodukciou farieb alebo pozorovacími uhlami, môže byť všetko, čo potrebujete, panel TN. Pocho­piteľne, všetky bežné úlohy tieto monitory takisto zvládnu a väčšinou potešia aj veľmi zaujímavou cenou. Vcelku patria k najlacnejším.

IPS (In-Plane Switching)

Technológia IPS bola vyvinutá na elimináciu hlavných obmedzení panelov TN, najmä zlej reprodukcie farieb a obmedzených uhlov pohľadu. IPS používa inú orientáciu tekutých kryštálov, čím sú zabezpečené výborné pozorovacie uhly, typicky až 178° vo všetkých smeroch, pričom je zachovaná výborná reprodukcia farieb. Vďaka tomu výrobcovia tieto displeje s obľubou používajú aj v mobilných zariadeniach. Na trhu ich nájdete aj pod označením PLS alebo AHVA. Sú to označenia jednotlivých výrobcov, ide však v podstate o rovnakú technológiu. Panely IPS sú známe aj relatívne dobrou reprodukciou čiernej, čo je takisto jeden z neduhov TN. Nedosahujú síce také dobré kontrastné pomery, aké nájdete pri paneloch VA, vyššie modely však ponúkajú podstatne lepší farebný gamut aj vernejšie farebné podanie ako panely TN. Najnovšie generácie panelov IPS si už poradia aj s vysokými obnovovacími frekvenciami, niektoré modely až s 280 Hz, a poskytujú veľmi dobrú latenciu okolo 4 ms, nová technológia Nano IPS dokonca okolo 1 ms. Monitory s panelom IPS sú teda vhodné hlavne pre tých, ktorí požadujú lepší rozsah farieb a ich presné zobrazenie. Hodia sa na spracovanie fotiek, videa, grafiky, vyššie modely umožňujú aj bezproblémové hranie akčných hier.

VA (Vertical Alignment)

Panely VA alebo SVA, AMVA predstavujú určitý kompromis medzi modelmi s technológiou TN a IPS. Ponúkajú najlepší kontrastný pomer, a preto ich radi využívajú aj výrobcovia televízorov. Ak má monitor IPS obvyklý kontrastný pomer okolo 1000:1, porovnateľný panel VA dosahuje 3000:1 alebo až 6000:1. Pozorovacie uhly sa celkom nevyrovnajú panelom IPS, pri pohľade z veľkých uhlov dochádza hlavne k poklesu jasu. V porovnaní s panelmi TN ponúkajú VA oveľa lepšiu reprodukciu farieb a zvyčajne dokonca aj lacnejšie modely obsiahnu 100 % gamut sRGB. Niektoré drahšie modely majú panel VA kombinovaný s technológiou Quantum Dot, čo zabezpečí širší farebný gamut až na úrovni 125 % sRGB. Panely VA majú pomalšiu reakciu ako TN alebo novšie Nano IPS s latenciou okolo 1 ms. Môžete nájsť monitory VA s vysokou obnovovacou frekvenciou až 240 Hz, ale pomalšia reakcia môže mať za následok vznik duchov a rozmazanie pohybu. Z tohto dôvodu sú panely VA nevhodné pre profesionálnych hráčov, do domácnosti však vyhovujú. Na bežné použitie sú ideálne, ale vo väčšine iných oblastí s výnimkou kontrastného pomeru zaostávajú. VA sú dobré pre hráčov na individuálne hry, na sledovanie videa a bežnú kancelársku prácu. Ak potrebujete viac pracovať s médiami, je lepšia voľba IPS na zobrazenie širšieho farebného gamutu.

 V porovnaní s monitormi CRT trpia všetky LCD panely nejakou formou oneskorenia. Keď sa panely TN objavili prvýkrát, bol to skutočný problém, ktorý roky trápil aj monitory IPS a VA. Technológia však postupuje a väčšina nedostatkov je pri dnešných monitoroch vyriešená.

Ďalší problém, s ktorým sa možno stretnúť pri všetkých typoch monitorov, je nerovnomerné podsvietenie panelov. Bežný laik si pri normálnej činnosti tento neduh zväčša nevšimne, najlepšie sa dá vidieť pri zobrazení jednoliatej tmavosivej plochy. Najčastejšie tomu čelia najlacnejšie modely, ale ani tie drahšie nie sú celkom imúnne. Je to dané technológiou výroby a kvalitou zostavenia monitora. 

Aký monitor si teda vybrať?

Z predchádzajúcich riadkov ste určite už získali aspoň hrubú predstavu o tom, aký typ panela by pre vás mohol byť najlepší. Pri bežnom využívaní doma alebo v kancelárii, ak najčastejšie pracujete s internetom, sociálnymi sieťami či kancelárskymi aplikáciami, budú najvhodnejšie monitory s panelmi VA, ktoré patria aj medzi lacnejšie. Ide asi o najuniverzálnejšiu technológiu. Ak často hráte online hry s viacerými hráčmi, oceníte skôr panel TN. Pre ľudí pracujúcich s fotografiami alebo videom bude najlepšia voľba technológia IPS. Je tu takisto skupina ľudí, ktorí používajú monitor orientovaný na výšku. Ide napríklad o programátorov či burzových maklérov. Napriek tomu, že zobrazovaný obsah je v tomto prípade zväčša nenáročný na podanie farieb a niekoho by mohli lákať cenovo výhodnejšie panely TN, nebola by to dobrá voľba. Ako sme už spomínali, tie majú veľmi malé pozorovacie uhly a pri postavení na výšku by stačil iba malý odklon od stredu monitora a už by sa farby zobrazili skreslene. Na tento účel sú preto lepšie panely IPS alebo VA. 

Uhlopriečka a rozlíšenie

Pochopiteľne, okrem typu panela sú tu ešte ďalšie podstatné parametre. Ide hlavne o veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie panela. Ak sa pozrieme do najlacnejších tried, nájdeme tu modely s uhlopriečkou 22 – 24", väčšinou so štandardným rozlíšením 1920 × 1200 alebo 1920 × 1080. Tie odporúčame dnes ako úplné minimum. Môžete sa stretnúť aj s menšími uhlopriečkami a nižším rozlíšením, tie však už dnes nemožno odporučiť na domáce použitie ako jediný monitor, maximálne pre menšie deti na nenáročné hranie. Takéto monitory dnes kúpite v cenách okolo 70 – 80 eur, pričom za najlacnejšie 24" modely si priplatíte 15 – 20 eur navyše. Ani z ekonomického hľadiska teda malé uhlopriečky nedávajú príliš zmysel. Dvadsaťštyripalcový monitor je vhodný ako nízkonákladový variant na domáce použitie. Táto uhlopriečka je dobrá aj na viacmonitorové ­nízkonákladové zostavy pre hráčov. V kategórii 24" monitorov nájdete dnes veľmi širokú ponuku modelov s panelmi TN, IPS aj VA. Najčastejšie rozlíšenie je tu 1920 × 1080 bodov, nižšie v tejto veľkosti neodporúčame. Ceny sa pohybujú asi od 95 eur za bežné domáce či kancelárske modely. Nájdete tu však aj herné špeciály alebo profesionálne grafické monitory, takže cenové rozpätie je veľmi široké a môže siahať až do 1600 eur. Niektorí výrobcovia ponúkajú monitory s uhlopriečkami od 23,5 do 25". 

Veľmi rozšírené sú modely s uhlopriečkou 27 – 28". Na výber je tu hneď niekoľko rozlíšení. Niektoré modely ponúkajú rozlíšenie full HD, ktoré však pre túto veľkosť uhlopriečky nie je ideálne, pretože poskytuje malú hustotu pixelov. Ocenia ho napríklad hráči, ktorí vystačia so slabším hardvérom, ako aj ľudia so slabším zrakom, pre ktorých sú výhodné väčšie rozmery grafických prvkov na obrazovke. Ideálne rozlíšenie pre túto uhlopriečku je 2560 × 1440 bodov, ktoré ponúkne dostatočne ostrý obraz, nie je však nevyhnutné veľké škálovanie vo Windows. Nájdete tu aj monitory s rozlíšením 4K 3820 × 2160 alebo dokonca 5120 × 2880. Tieto rozlíšenia však pri uhlopriečke 27" veľký zmysel nedávajú. Aby ste mohli s PC normálne pracovať, treba používať škálovanie až na úrovni 250 %, takže aj tak nedokážete využiť väčšie množstvo ovládacích prvkov v programoch, ktoré takéto rozlíšenia ponúkajú. Na 4K rozlíšenie je vhodná ďalšia kategória s uhlopriečkou 30 – 43". Tieto monitory sú vhodné hlavne na spracovanie videa, zvuku, grafiky a ďalšie úlohy. Poskytujú obrovskú pracovnú plochu, pričom už na 40" uhlopriečke môžete používať škálovanie 100 – 125 %. Monitory s nižším ako 4K rozlíšením sú určené hlavne pre hráčov. V tejto kategórii je v ponuke množstvo ultraširokouhlých monitorov, často so zahnutým displejom. Tieto modely sú najzaujímavejšie pre hráčov, možno ich však využívať aj na prácu. Najbežnejšie rozlíšenie tu je 3440 × 1440 bodov. Ponuka aj cenové rozpätie sú v tejto kategórii veľmi široké, pri herných monitoroch často nájdete technológie FreeSync alebo G-Sync na synchronizáciu zobrazovacej frekvencie s grafickou kartou.

V najvyšších kategóriách nájdete ultraširokouhlé monitory s pomerom strán 32:10 či 32:9 a uhlopriečkami 43 - 49". Používané rozlíšenie je 3840 × 1200 alebo 5120 × 1440. Rovnako ako pri 4K monitoroch aj tu potrebujete výkonný počítač. Treba, samozrejme, počítať s tým, že cenové relácie sa pohybujú asi od 860 eur vyššie. Monitory sú určené tak pre náročných hráčov, ako aj na prácu. V poslednom čase pribudla ešte ďalšia kategória monitorov mieriacich predovšetkým na hráčov, a to aj s hernými konzolami. Tieto modely dnes nájdete na trhu s uhlopriečkami od 43 až do 65". Na rozdiel od ostatných kategórií sa vo všeobecnosti na prácu veľmi nehodia a poslúžia hlavne na hry a sledovanie filmov.

EIZO FlexScan / EIZO dovedie vašu skvelú prácu do dokonalosti 

Kvalita bez kompromisov, podčiarknutá päťročnou zárukou garantovanou výrobcom, prvotriedne zobrazenie vďaka panelu IPS, energeticky úsporné Eco funkcie, displej potláčajúci odlesky, zníženie podielu modrého svetla, ergonómia prepracovaná do najmenšieho detailu. Monitory s ultratenkým 1-milimetrovým rámčekom vyzerajú veľmi štýlovo a navyše poskytujú kopu miesta na vynikajúci obraz. Monitory sú ideálne pre domáce i kancelárske prostredie a CAD. Dostupné v čiernom a bielom vyhotovení.

• Cena: od 280 EUR (vrátane DPH)
• Web: www.eizomonitor.sk

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár