SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Recenzia: Motorola One Zoom - do tretice všetko aj priblížené

0

Dosiaľ sme mali možnosť oboznámiť sa so šampiónom nočného fotenia Motorola One Vision a modelom s ultraširokouhlou akčnou kamerou Motorola One Action. Prívlastok Zoom naznačuje, že v tomto prípade pribudol do zostavy fotoaparátov aj teleobjektív. Zatiaľ čo modely One Vision a One Action vychádzali z rovnakého hardvérového základu a mali displej IPS s otvorom, Motorola One Zoom má displej AMOLED s kvapkovým výrezom.

„Konečne to niekoho napadlo,“ poviete si pri pohľade na zadnú stenu, ktorá je takmer celá z matného skla. To trochu prispieva k spoľahlivému držaniu a na takto upravenom povrchu nezostávajú odtlačky prstov. Zadná stena poskytuje dizajnérom smartfónov najviac priestoru na realizáciu a v tomto prípade ju naplno využili. Pozornosť najprv upúta pomerne veľká obdĺžniková platforma pokrytá lesklým sklom, na ktorej je štvorica objektívov a pod nimi veľké podsvietené logo Motorola, ktoré signalizuje rôzne udalosti. Dvojfarebný LED blesk je mimo platformy vľavo od objektívov.

Prednej strane dominuje displej AMOLED s rozlíšením 1080 × 2340 pixelov. Aj pri uhlopriečke 6,4 palca je takéto rozlíšenie dostatočné. Farby sú sýte a čierna je naozaj čierna. Regulácia jasu vzhľadom na svetelné podmienky funguje vynikajúco. Displej má malý výrez na selfie kameru v strede hornej strany. Nad výrezom sú mriežky reproduktora určeného na telefonovanie. Keďže druhý reproduktor na hlasné počúvanie je takisto na hornej strane, reprodukcia je len monofónna. Displej zobrazuje hodiny, stav nabitia batérie, notifikácie, prípadne ďalšie údaje vtedy, ak sa k nemu priblížite rukou, prípadne ak akcelerometer zaznamená špecifický pohyb pri uchopení smartfónu. Na zobrazenie notifikácie sa stačí dotknúť príslušnej ikony.


Porovnanie záberov objektívmi s rôznou ohniskovou vzdialenosťou

Okraje displeja sú relatívne tenké, takže prispievajú k priaznivému dojmu z dizajnu, ale aj účinne eliminujú náhodné dotyky pri držaní. Snímač odtlačkov prstov je pod displejom. Je síce trochu pomalší ako klasický snímač, no presný a spoľahlivý. Má implementovaný algoritmus strojového učenia, takže rozpoznávanie sa časom mierne zlepšuje. Funguje aj odomykanie rozpoznávaním tváre, ale pretože vo výreze je len jeden objektív, je rozpoznávanie len v 2D, a teda menej bezpečné. Ochranné sklo Gorilla Glass s jemne zaoblenými okrajmi presne lícuje s kovovým rámom. Slot v hornej časti má jednu pozíciu alternovanú, takže môžete založiť buď druhú SIM kartu, alebo pamäťovú kartu. K dispozícii je aj konektor na slúchadlá. V tejto cenovej triede nemôžete očakávať odolnosť proti ponoreniu do vody, no dážď aj náhodné ošplechnutie vodou by mal smartfón zniesť bez ujmy.

Procesor strednej triedy Snapdragon 675, vyrobený 11 nm technológiou, je dobrý kompromis medzi výkonom a spotrebou energie z batérie. Všetkých osem jadier je typu Kryo 460. Výkonom vás One Zoom neohúri, no na väčšinu aplikácií a hier je dostatočný. Používateľské rozhranie systému aj aplikácií funguje plynulo, bez akýchkoľvek náznakov zaváhania. Batéria s kapacitou 4000 mAh poskytne výdrž na dva dni pomerne intenzívneho používanie s 20 % rezervou.

Porovnanie záberov v bežnom a nočnom režime

Motorola One Zoom má zadný fotoaparát so štyrmi objektívmi. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 48 Mpx, podporou technológie Quad Pixel, ktorá umožňuje zoskupiť štyri fyzické pixely do jedného obrazového a získať tým 4-krát viac svetla. Pri fotení večer alebo v noci vám používateľské rozhranie fotoaparátu ponúkne nočný režim. Ten poskytuje ostré snímky, plné detailov aj pri fotení z ruky. Vynikajúco funguje aj umelé rozostrenie pozadia. Objekt na popredí je rozpoznaný presne a len málokedy sa v takejto fotografii objavia jemné náznaky artefaktov, ktoré prezradia, že rozostrenie nie je optické, ale umelé.

Teleobjektív s trojnásobným optickým a 10-násobným hybridným priblížením premieta obraz na snímač s rozlíšením 8 Mpx a 16 Mpx snímač má fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom so zorným uhlom 117°. Štvrtý objektív s 5 Mpx snímačom je určený na umelé rozostrenie popredia alebo pozadia – podľa toho, aký máte kreatívny zámer. Hĺbku ostrosti môžete zmeniť aj dodatočne pri editovaní záberov. Zoom môžete meniť prepínaním rozlíšenia 0,5× – 1× – 3× alebo plynulo gestom dvoma prstami. Aj v tejto triede je už štandardom aplikovanie algoritmov umelej inteligencie na rozpoznávanie scén. Podľa toho sa nastavia parametre expozície a spracovanie surových údajov zo snímača do výslednej fotografie vo formáte JPG. Aj predná 25 Mpx selfie kamera je vybavená technológiou Quad Pixel, takže aj večerné „svojky“ budú perfektné.

Záber teleobjektívom je plný detailov

Pre produktovú rodinu Motorola je typický takmer čistý Android. V praxi to znamená, že používatelia sa dočkajú dvoch veľkých aktualizácií. Po dvoch rokoch by teda mali dostať aj aktualizáciu na Android 11. Používatelia ocenia aj minimálny počet predinštalovaných aplikácií. Odporúčame osvojiť si niektoré užitočné gestá, napríklad zapnutie fotoaparátu dvojitým energickým potočením zápästia. Dvojitým potrasením zapnete LED diódu blesku.

Verdikt: Vlastnosti vlajkovej lode za polovičnú cenu.

Technické údaje
Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 675; grafika: Adreno 612; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 128 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej Super AMOLED 6,4", FHD+, IPS (1080 × 2340) 19,5:9, 403 ppi; fotoaparát: zadný širokouhlý f/1,7, 48 Mpx; ultraširokouhlý f/2,2, 16 Mpx, teleobjektív f/2,4, 8 Mpx, senzor DOF 5 Mpx; predný fotoaparát: f/2,0, 25 Mpx; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, A2DP, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); batéria: 4000 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 158 × 75 × 8,8 mm; hmotnosť: 190 g; Benchmark AnTuTu: 172 228

Cena: 429 EUR

+ Výborný fotoaparát, dlhá výdrž batérie, snímač odtlačkov pod displejom
- Monofónny reproduktor

Hodnotenie: 90
Dizajn: 90
Výkon: 86
Funkcionalita: 90
Fotoaparát: 92

Tip redakcie: Výborný fotoaparát

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Motorola smartfon kamera foto video displej kvalita fotoaparat

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať