PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Udržať si v práci pozornosť je stále náročnejšie. Toto sú odporúčania, ako sa s tým vyrovnať

0

Asi to poznáte. Prídete ráno do práce, zapnete počítač a zrazu sa to na vás vyvalí: najnovší tweet, o ktorom každý hovorí, príspevky na Facebooku, virálne video na YouTube, SMS od člena rodiny. Až sa zbadáte, že uplynula hodina a vy ste ešte ani nezačali pracovať. Je problém vyhnúť sa veciam, ktoré nás rozptyľujú. Spôsobuje to množstvo dostupných informácií, rýchlosť ich šírenia a prístup k nim takmer odkiaľkoľvek.

Už v roku 1971 psychológ Herbert A. Simon zdôraznil, že hojnosť informácií znamená nedostatok niečoho iného – pozornosti. Dnes to platí viac ako kedykoľvek predtým. Práve schopnosť nenechať sa rozptyľovať a zostať sústredným považujú výskumníci z Stanfordovej univerzity za najdôležitejšiu zručnosť 21. storočia. Ponúkame vám prehľad najbežnejších rozptyľujúcich činiteľov na pracovisku, ako aj odporúčania, ako sa s nimi vyrovnať:

E-mail
Podľa štúdie publikovanej v International Journal of Information Management administratívnemu pracovníkovi trvá v priemere 64 sekúnd, kým sa po skontrolovaní e-mailov vráti k svojej práci. Ak chcete skrátiť čas venovaný správe doručenej pošty, musíte sa zamerať na dve veci:

1. Redukovať počet prijatých správ. Ak chceme dostávať menej e-mailov, musíme ich aj menej posielať. A takisto si musíme uvedomiť, že väčšina prijatých e-mailov nie je veľmi naliehavá, a tak ich netreba kontrolovať často.

2. Skrátiť čas venovaný e-mailom. Najdôležitejší aspekt e-mailu je to, či naliehavo vyžaduje odpoveď. Ak zabudneme, ako rýchlo odosielateľ potrebuje odpoveď, strácame čas opakovaným čítaním správy. Odporúčanie: Každého e-mailu sa dotknite iba dvakrát. Pri prvom čítaní si hneď označte, kedy sa vyžaduje odpoveď (dnes, tento týždeň a pod.). Budete tak vedieť, kedy ho treba druhý (a posledný) raz otvoriť.

Skupinové čety
Jason Fried, jeden z tvorcov populárnej aplikácie na skupinové čety Basecamp, prirovnal účasť v skupinovom čete „celodennému stretnutiu s náhodnými účastníkmi a bez pevne daného programu“. Preto sa odporúča vyčleniť si v kalendári čas na skupinové čety. Čím menšia skupina, tým lepšie. Vyberajte len ľudí, ktorých účasť v konverzácii bude znamenať pridanú hodnotu. A nezabúdajte, že niektoré témy sú vhodné na skupinové čety, iné nie. Preto ich vyberajte uvážlivo.

Pracovné porady
Primárnym cieľom väčšiny pracovných stretnutí by malo byť dosiahnutie konsenzu o nejakom rozhodnutí. Každý by preto mal dostať program, o ktorých problémoch sa bude diskutovať. Vhodné je, aby každý účastník disponoval krátkym písomným zhrnutím problému, odôvodnením a odporúčaním. Dôležitá je duchaprítomnosť, preto by mal každý pred poradou odložiť notebook a ďalšie zariadenia, aby sa plne venoval dianiu na stretnutí.

Telefón
Bez smartfónu už  pomaly neurobíme ani krok. Lenže toto zázračné zariadenie môže byť hlavným zdrojom potenciálneho rozptýlenia. Preto treba čo najviac skrátiť čas neužitočne strávený s telefónom. Aj tu sa treba držať niekoľkých odporúčaní. Predovšetkým sa zbavte aplikácií, ktoré používate zriedka alebo vôbec. Odstráňte spravodajské aplikácie, ktoré svojimi hrozivými titulkami vyvolávajú stres. No zbavte sa aj aplikácií, ktorí máte radi. Môže sa to týkať aj takých aplikácií ako YouTube, Facebook alebo Twitter. Prinajmenšom si určite, kedy a kde budete tieto potenciálne rušivé služby vo svojom telefóne používať. Jedno z riešení je inštalovať ich iba na stolový počítač.

Usporiadajte si svoje aplikácie do troch kategórií: primárne nástroje (aplikácie, ktoré vám pomáhajú pri splnení nejakých úloh – privolanie taxíka, nájdenie určitej lokality atď.), ašpiračné aplikácie (aplikácie, ktoré vás povzbudzujú robiť niektoré veci, ako je meditácia, joga, cvičenie, čítanie kníh) a napokon „hracie automaty“ (aplikácie, ktoré si otvoríte a potom sa pri nich zabudnete – e mail, Twitter, Facebook, Instagram).

Nastavte si notifikácie z aplikácií tak, aby ste dostávali iba tie základné. Zvážte, ktoré aplikácie by vás mohli vyrušiť, keď ste so svojou rodinou alebo uprostred rokovania.

Kolegovia
Hoci otvorené kancelárie (open-office) boli navrhnuté na to, aby uľahčili pracovníkom podeliť sa o svoje nápady, neraz sú ďalším zdrojom rozptyľovania. Vyrušovanie totiž kazí pohodu zamestnancov a spôsobuje chyby. Môžete si teda umiestniť niekde na stôl tabuľku „Nerušiť“, ktorá môže znamenať: „Potrebujem sa teraz sústrediť, vráťte sa neskôr.“ Je to lepší spôsob, ako dať spolupracovníkom na vedomie, že nechcete byť rušení, než nasadenie slúchadiel.

Zdroj: cnbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
biznis praca technológie clovek smartfon YouTube Facebook internet mail pocitac notebook zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať