TCL_092023 TCL_092023 TCL_092023

Motorola edge 40 Pro / Výkonný smartfón s vynikajúcim displejom

0

Hlavné lákadlá novej vlajkovej Motoroly sú kvalitný displej OLED s obnovovacou frekvenciou 165 Hz, v súčasnosti pravdepodobne najvýkonnejšia čipová súprava Snapdragon 8 Gen 2, výborné fotoaparáty a 125 W rýchle nabíjanie.

Advertisement

Displej aj zadná stena majú dlhšie hrany príjemne zaoblené, takže smartfón sa veľmi dobre drží v ruke. Zadná stena je z odolného skla Gorilla Glass Victus s povrchovou úpravou, ktorá na prvý pohľad vyzerá, akoby bola vyrobená z pomerne drsného, čiastočne trblietavého materiálu, ale to je len optický dojem. Pozornejší pohľad prezradí, že povrch skla je jemne matný, takže sa v rukách a ani na podložke veľmi nešmýka. Dizajnu zadnej steny dominuje obdĺžniková platforma s tromi objektívmi a LED svetlom. Konečne sme sa v tejto produktovej rodine dočkali vodotesnosti. Motorola edge 40 Pro má certifikáciu odolnosti proti prachu a vode IP68, takže mu neprekáža ponorenie do vody. V balení nájdete priesvitný kryt z tvrdého materiálu. A ešte jedna zaujímavosť: pri vybaľovaní budete prekvapení, že vnútro škatuľky je naparfumované príjemnou vôňou.

Vizuálna dominanta smartfónu je displej pOLED s uhlopriečkou 6,67 palca, elegantne zaoblenými dlhšími hranami a brilantným obrazom. Maximálna obnovovacia frekvencia 165 Hz nadchne hlavne hráčov. Implicitne je nastavená automatická obnovovacia frekvencia podľa aktuálne zobrazovaného obsahu s limitom 120 Hz. Manuálne môžete nastaviť pevnú frekvenciu 60, 120 alebo 165 Hz. Inak povedané, keď si pred hrou nastavíte 165 Hz, zostane tento parameter nastavený dovtedy, kým ho nezmeníte alebo neprepnete na automatiku. Displej svojimi parametrami umožňuje dosiahnuť dynamiku jasu a farieb podľa požiadaviek špecifikácie HDR10+. Aj podanie farieb je verné, pri sledovaní multimediálneho obsahu teda budete s kvalitou obrazu určite spokojní. Veľmi dobre funguje aj automatická regulácia jasu vrátane extrémov, ako je priame slnečné svetlo či pozeranie filmu v úplnej tme. Čítačka odtlačkov prstov pod displejom funguje na optickom princípe. K rýchlosti a presnosti autentifikácie nemám pripomienky, čítačka funguje aj s mierne znečistenými či jemne nakrémovanými prstami.

Čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 je vyrábaná 4 nm technológiou a spolu s grafickým jadrom Adreno 740 a 12 GB operačnej pamäte LPDDR5X poskytuje prebytok výkonu aj pre najnáročnejšie hry. Priemer z troch po sebe nasledujúcich testov AnTuTu bol 1 292 114 bodov. Ani pri opakovaných benchmarkoch, ani pri dlhšom hraní sa smartfón nadmerne neprehrieva, aj keď, samozrejme, zvýšenie teploty pocítite. Samozrejmosť je podpora Wi-Fi 6E vrátane pásma 6 GHz a nový modemový čip je po upgrade firmvéru pripravený na podporu štandardu Wi-Fi 7. Rýchlosť 256 GB úložného priestoru s rozhraním UFS 4.0 stačí na akýkoľvek účel vrátane nahrávania videa v rozlíšení 8K. Musím pochváliť rozhranie USB 3.2, ktoré vám umožní rýchlo stiahnuť aj objemné súbory s videozábermi. Reprodukcia zvuku je stereofónna, dokonca s určitými náznakmi basov, samozrejme, v rámci možností akustických meničov s limitovaným objemom ozvučnice. Jasnejší a živší zvuk dosiahnete s Dolby Atmos. 

Batéria s kapacitou 4600 mAh vydrží jeden deň intenzívneho používania. Používatelia by určite privítali batériu s vyššou kapacitou, ale nepotešilo by ich, že by si to vyžiadalo zväčšenie hrúbky smartfónu. Motorola sa zatiaľ nepripojila k trendu dodávať smartfóny bez nabíjačky, takže v balení nájdete aj nabíjačku schopnú dodať príkon až 125 W. Batériu nabijete na plnú kapacitu približne za 25 minút. Sklená zadná stena umožnila implementovať aj bezdrôtové nabíjanie Turbo Power s príkonom 15 W. Bezdrôtové nabíjanie funguje aj v reverznom režime, takže môžete výkonom 5 W nabiť hodinky, slúchadlá, prípadne iný smartfón.

Vzadu na dizajnovo zaujímavo riešenej platforme sú tri plnohodnotné fotoaparáty. Ten hlavný má mierne širokouhlý objektív so svetelnosťou f/1,8, účinnú optickú stabilizáciu, ktorú oceníte hlavne pri nakrúcaní videí z ruky, a snímač s rozlíšením 50 megapixelov. Pri implicitnom nastavení skladá 4 fyzické pixely s rozmerom 1 µm do jedného 2 µm pixela na zachytenie viac svetla, takže výsledné rozlíšenie je 12 Mpx.

Fotiť môžete aj pri maximálnom rozlíšení 50 Mpx, prípadne môžete nastaviť fotenie do formátu RAW alebo RAW + JPG. Aj v implicitnom nastavení pri rozlíšení 12 Mpx budú mať zábery dostatok detailov a prirodzené farby. Tomu, kto preferuje vyšší kontrast či dynamiku farieb, odporúčam úpravy záberov buď priamo v smartfóne, alebo pri snímkach, na ktorých vám záleží, v programoch typu Zoner či Lightroom. Smartfón dobre zvládne dynamický rozsah pri zábere v priamom protisvetle alebo v šere, no len vtedy, ak neprepne na nočný režim. Zábery tohto typu a aj večerné a nočné zábery odporúčam fotiť v nastavení JPG + RAW a následne sa vo vhodnom editore pokúsiť „vytiahnuť“ zo záberu maximum, hlavne v tieňoch. Možno si poviete, že manuálne úpravy nemôžu konkurovať AI, ale zistíte, že môžu.

 Keď už spomínam umelú inteligenciu, môžete aktivovať optimalizáciu záberu, ­automatické zachytenie úsmevu, autoportrét gestom, inteligentnú kompozíciu čiže vyrovnanie línií a uplatnenie pravidla tretín.

Ultraširokouhlý objektív má svetelnosť f/2,2 a zorný uhol 114˚. Má automatické zaostrovanie a využíva sa aj na makrozábery. Kvalita záberov pri dobrom svetle je výborná, večer však odporúčam pre istotu urobiť aj záber hlavným fotoaparátom. To isté platí aj pre teleobjektív s dvojnásobným zoomom. Využijete ho hlavne pri fotení portrétov, aby ste dosiahli správne proporcie tváre a prirodzené rozmazanie pozadia na optickom princípe.

Video môžete nakrúcať v maximálnom rozlíšení 8K pri 30 fps. Maximálna snímková frekvencia pri snímaní v 4K rozlíšení je 60 fps, pri nakrúcaní HDR10+ videa 30 fps. Musím pochváliť účinnosť optickej stabilizácie. Sledovanie a zaostrovanie na pohyblivé objekty funguje len pre 30 fps. Pole viacerých mikrofónov umožnilo implementovať zosilnenie zvuku v oblasti hľadáčika.

Z hľadiska softvérovej výbavy má Motorola edge 40 Pro tradične implementovaný takmer čistý Android 13, doplnený o nenápadnú nadstavbu, zameranú hlavne na možnosť prispôsobenia používateľského rozhrania. Rovnako tradične sú implementované takzvané moto gestá. Napríklad dvojitým potrasením smartfónu zapnete LED svetlo, prípadne dvojitým pokrútením ruky so smartfónom v zápästí aktivujete fotoaparát. Položením smartfónu na stôl displejom nadol aktivujete režim Nerušiť. Technológia Ready For umožňuje pripojiť monitor a pohodlne pracovať na veľkej obrazovke. Vychytávkou je možnosť použitia fotoaparátov smartfónu pri videohovoroch. Sú podstatne kvalitnejšie než webové kamery notebookov. Stačí pripojiť smartfón cez USB-C a aktivovať príslušnú funkciu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkonný procesor, brilantný 165 Hz displej, rýchle zaostrovanie, pribalená rýchlonabíjačka
- Automatické nastavenie frekvencie displeja funguje len do 120 Hz, fotografie by mohli mať živšie farby

PARAMETRE:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550-AB), jadrá: (1 × Cortex X3 3,2 GHz + 2 × Cortex A715 2,8 GHz + 2 × Cortex A710 2,8 GHz + 3 × Cortex A510 2 GHz), 4 nm technológia; GPU Adreno 740, pamäť: 12 GB RAM, 256 GB úložný priestor; displej: 6,67-palcový P-OLED 165 Hz, HDR10+, rozlíšenie 2400 × 1080, 20:9, 394 PPI; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 50 Mpx, f/2,2, zorný uhol 114˚; hlavný širokouhlý: 50 Mpx, f/1,8 OIS, PDAF, teleobjektív 2× zoom: 12 Mpx, f/1,6; predný fotoaparát: 60 Mpx, f/2,2; operačný systém Android 13; batéria: 4600 mAh; rozmery: 161,2 × 74 × 8,6 mm, hmotnosť: 199 g  

• Cena: 899 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať