Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Možnosti korekcie dioptrických chýb laserovým zákrokom

5

Čoraz viac ľudí väčšinu pracovného času a vzhľadom na prelínanie osobného a pracovného života dokonca väčšinu dňa strávi pri monitoroch a displejoch. Kľúčový zmysel pre nich je zrak a nie každému vyhovujú okuliare či kontaktné šošovky, ktoré prekážajú pri vykonávaní určitého typu práce, hobby či športu. Preto venujeme adekvátnu pozornosť možnostiam korekcie dioptrických chýb.

O možnostiach týchto zákrokov, priebehu procesu vyšetrenie – zákrok – rekonvalescencia a prípadných obmedzeniach a kontraindikáciách sme sa rozprávali so skúseným očným chirurgom. MUDr. Filipom Mayerom z očného laserového centra SPINN v Ružomberku.

PC REVUE: Aké dioptrické chyby sa dajú odstrániť laserovým zákrokom?

Čo sa týka súčasných technických možností, teoreticky možno odstrániť krátkozrakosť (myopiu), astigmatizmus, ďalekozrakosť (hypermetropiu), ale vzhľadom na celosvetové dlhodobé  výsledky refrakčných operácií sa u nás odstraňuje len krátkozrakosť a astigmatizmus, pretože pri ďalekozrakosti je vyššie riziko návratu dioptrickej chyby.

PC REVUE: V akom vekovom rozsahu sa odporúča tento typ laserových zákrokov?

Refrakčná laserová operácia je v zásade možná od stabilizácie dioptrickej chyby, čo je individuálna záležitosť. Zjednodušene povedané, za posledné obdobie by nemal nastať nárast počtu dioptrií. Minimálny vek je 18 rokov. Najvyšší prípustný vek nie je tak presne a striktne ohraničený, závisí najmä od iných ochorení človeka, nielen očných, ale aj celkových. Dôležité faktory pri indikácii operácie sú aj  povolanie človek, jeho záľuby, pretože po 40. roku prichádza potreba korekcie aj do blízka (na čítanie).

PC REVUE: Aký je časový priebeh procesu vyšetrenie – zákrok – pooperačné vyšetrenia – rekonvalescencia?

Pacient, ktorý sa rozhodne podstúpiť zákrok, sa musí najskôr objednať na predoperačné vyšetrenie očí, kde po kompletnom vyšetrení lekár zhodnotí, či je príslušný zákrok pre konkrétneho človeka vhodný. Následne pristupujeme k príprave pacienta na výkon a k samotnému zákroku. Ten môže trvať približne 10 minút.

PC REVUE: Je zákrok nepríjemný alebo bolestivý?

Oči sú počas celého zákroku znecitlivené anestetickými kvapkami, teda pacient v jeho priebehu nepociťuje žiadnu bolesť. Cítiť možno dotyky a mierny tlak na oko.

PC REVUE: Kedy začne pacient normálne vidieť a môže sa zapojiť do bežného pracovného života?

Pacient odchádza po zákroku domov bez toho, aby mal zaviazané oči, a už hneď po zákroku môže pozorovať určité mierne zlepšenie ostrosti videnia, ktoré sa postupom času zlepšuje. Úplne ostré videnie môžeme očakávať zvyčajne po 3 mesiacoch. Do bežného pracovného života sa môže pacient v závislosti od povolania zaradiť približne po 5 dňoch.

PC REVUE: Čoho by sa mal po operácii vystríhať a ako dlho?

Po operácii by si pacient nemal oči šúchať, trieť. Prvé dni po zákroku by sa mal vyhýbať zafajčenému a veľmi prašnému prostrediu. Počas prvého mesiaca by sa mal vyhýbať plávaniu v bazénoch, pobytu v saunách a po dobu 3 mesiacov by nemal navštevovať soláriá.

PC REVUE: Aké sú riziká a kontraindikácie?

Aj keď je zákrok bezpečný, samozrejme, sú s ním spojené určité riziká a možné komplikácie. Aj napriek všetkým opatreniam sa môžeme stretnúť aj s komplikáciami po zákroku, ako je napríklad  zápal rohovky, prekorekcia, podkorekcia, „haze“ čiže zahmlenie rohovky či glare efekt – rozptyl svetla.

PC REVUE: Aké technológie využívate?

V súčasnosti sa na korekciu dioptrických chýb využívajú excimerové lasery. Samozrejme, metód je viacej, u nás na klinike SPINN využívame povrchové metódy, teda zákroky sa vykonávajú na povrchu rohovky. Konkrétne ide o metódu Epi-Lasik, pri ktorej sa odstráni povrchový epitel rohovky zariadením nazývaným mikrokeratóm a následne sa na rohovke urobí výkon excimerovým laserom. Ten zmenší hrúbku rohovky a zníži tým jej dioptrickú mohutnosť, teda „odstráni“ dioptriu.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
dioptrie laser

5 komentárov

Re: reakcia na: Možnosti korekcie dioptrických chýb laserovým zákrokom

6.2.2017 10:02
Ako tu spominali, ide o starsiu, ale lacnejsiu, metodu. Ja som absolvoval metodu Relex 3D (v BA to robia viacere kliniky) a tam sa ziadny epitel neodstranuje... Doma, hned po zakroku, som si lahol, vyspal sa a po zobudeni som videl perfektne ostro.
Reagovať

Dotaz reakcia na: Možnosti korekcie dioptrických chýb laserovým zákrokom

5.2.2017 11:02
Vedeli by ste zistiť či existuje nejaké určité ohraničené množstvo laserových operácií, po ktoré je zákrok bezpečný? Teda či existuje nejaká horná hranica počtu operácií, ktorú nie je možno prekročiť.
Reagovať

Kveri reakcia na: Možnosti korekcie dioptrických chýb laserovým zákrokom

4.2.2017 22:02
Viem, ze toto je cisty PR clanok, ale ako nezavisle medium (tj. snazite sa ucelene a kvalitne informovat citatela) by ste mohli spomenut, ze existuju aj ovela setrnejsie a modernejsie metody bez manipulacie s epitelom rohovky.
Reagovať

RE: Kveri reakcia na: Kveri

5.2.2017 11:02
ake napriklad?
Reagovať

RE: RE: Kveri reakcia na: RE: Kveri

5.2.2017 12:02
Suhlasim. V podstate tu bola spomenutá len jedna metóda z niekoľkých dostupných.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať