NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Multicloud je digitálny obchodný model na nasledujúcich 20 rokov

Technológie
0

Špeciálny projekt

Prečo je multicloud tou správnou témou nielen pre najbližšie roky a aké ďalšie inovácie v IT môžeme očakávať, hovorí Lukáš Elíz, Territory Manager globálnej spoločnosti VMware pre Slovensko.

Ako si VMware predstavuje budúcnosť IT?

Určite distribuovanú, flexibilnú, s jednoduchou správou a natívne zabezpečenú. Na VMworlde bolo možné počuť priamo od nášho generálneho riaditeľa Raghu Raghurama, že digitálny obchodný model nadchádzajúcich 20 rokov je multicloud.

Ako tomu zodpovedajú inovácie predstavené na tohtoročnom veľtrhu VMworld?

Novinky predstavené na tohtoročnom VMworlde jednoznačne odkazujú na neustále sa meniace požiadavky na moderne IT prostredie a využívanie viacerých verejných cloudov. Veľký dôraz je kladený na to aby sme dali našim zákazníkom možnosť a slobodu zvoliť si využívanie tých cloudov, ktoré sú v súlade s ich konkrétnymi obchodnými cieľmi a možnosťami.

Čo vás zo správ najviac zaujíma?

Mňa osobne na tohtoročnom VMworlde zaujalo to ako jednotlivé riešenia dokážeme navzájom zintegrovať a poprepájať a ponúkať našim zákazníkom v podobe riešení, ktoré im umožnia nie len využívať akékoľvek zdroje od akéhokoľvek poskytovateľa cloudových služieb, ale že im zároveň aj zjednodušujeme správu takto komplexných prostredí.

Vo VMware veľa hovoríte o multicloude, prečo?

Väčšie firmy používajú v priemere okolo 500 aplikácií. Tieto aplikácie využívajú zdroje naprieč viacerými cloudovým prostrediami od lokálneho dátového centra, cez zdroje viacerých poskytovateľov cloudových služieb až po edge. Z našich prieskumov vidíme, že 75% firiem aktuálne využíva dva alebo viac verejných cloudov a 40% našich zákazníkov dokonca prechádza na 3 alebo viac verejných cloudov. Do budúcna je predpoklad, že rozdelenie IT infraštruktúry bude z 30% tvoriť Edge, 30 % verejný cloud a len 40 % bude prevádzkované v on-premise.

Z toho jasne vyplýva, že budúcnosť IT je jednoznačne v multicloudovom prístupe, ktorý prináša podnikom okrem rýchlejšieho vývojového cyklu aplikácií a inovácií aj schopnosť rýchlejšie reagovať na prípadné zmeny alebo požiadavky trhu. No a vďaka nášmu otvorenému prístupu aj zníženie závislosti na jednotlivých poskytovateľov cloudových služieb. Naša platforma im totiž umožňuje plynulý presun jednotlivých virtuálnych strojov ako aj kontajnerov s aplikáciami, medzi jednotlivými cloudovými prostrediami. Bez ohľadu na to či im prestanú vyhovovať podmienky alebo budú potrebovať využiť len konkrétnu službu od iného poskytovateľa cloudových služieb.

Ako sa požiadavky slovenských zákazníkov líšia od požiadaviek iných krajín?

Z pohľadu využívania IT zdrojov sa požiadavky našich zákazníkov až tak veľmi od iných krajín nelíšia. Všetci majú rovnaké očakávania, že im nové technológie pomôžu v napĺňaní ich obchodných cieľov. Už nemajú záujem mať veľké IT tímy len na to, aby boli schopní zabezpečiť ich chod, ale chcú týchto ľudí a technológie využívať v prospech ich spoločnosti. Čiže ak niekto príde s business nápadom, tak mu IT má umožniť pretaviť ho čo najrýchlejšie do reality, ale zároveň nenavyšovať náklady a komplexnosť IT prostredia. No a do tohto konceptu zapadá využívanie zdrojov od rôznych poskytovateľov cloudových služieb. Veľa zákazníkov na Slovensku už využíva niektorú z cloudových služieb a viacerí aktuálne zvažujú širšie využívanie cloudových zdrojov. A VMware je jediná spoločnosť, ktorá im umožní využívanie služieb od viacerých poskytovateľov súčasne. Áno, znamená to, že môžu mať napríklad VMware prostredie v Microsoft Azure a v prípade potreby presunúť jeho časť alebo aj celé do AWS, alebo google cloudu, IBM cloudu, Oracle cloudu a mnoho iných prostredí.

Ktoré oblasti riešení sú medzi slovenskými zákazníkmi najžiadanejšie, aké problémy riešia?

Uplynulý rok a pol nám ukázal, že musíme byť pripravený flexibilne reagovať na výzvy, ktoré by nás pred tým ani len nenapadli. Veci typu ako zabezpečím prácu zamestnancov z domu, mimo priestorov firmy, ako zabezpečiť prístup k firemným dátam, ale aj ako agilne reagovať na prípadné obchodné príležitosti z pohľadu dostupnosti IT zdrojov a ako svoj produkt dostať čo najrýchlejšie a najefektívnejšie k zákazníkom.

Z tohto pohľadu sa najčastejšie stretávame s riešením otázky ako zabezpečiť prácu zamestnancov mimo sídlo firmy. Zahŕňa to nie len otázky týkajúce sa bezpečnosti (ako viacfaktorová autentifikácia užívateľov, riziko straty dát, rôznych Ransomware a malware útokov atď.) ale aj správy rôznorodého typu a počtu zariadení. No a to všetko samozrejme nesmie byť na úkor komfortu práce na, ktorý sú zamestnanci zvyknutý. Tieto témy veľmi úspešne pokrývame našim riešením Workspace ONE.

V dobe keď sa môže v podstate zo dňa na deň presunúť všetok obchod do online priestoru, je nesmierne dôležité to ako rýchlo dokážem zaviesť nové nápady do produkcie. Veľkú roľu v tomto zohrávajú moderné takzvané cloud-nativ aplikácie. V tejto oblasti ponúkame celý rad riešení pod názvom Tanzu zameraných na vývoj, prevádzku a správu moderných aplikácií.

No a téma, ktorá ide naprieč všetkými oblasťami je bez pochyby téma bezpečnosti. Ako jedny z mála vieme zabezpečiť prostredie od koncového bodu, cez siete, aplikácie až po dáta.

Aký vývoj očakávate v nasledujúcich rokoch?

Čo sa týka budúcnosti tak tá je jednoznačne vo využívaní zdrojov od viacerých poskytovateľov verejných cloudových služieb, čiže v multicloude.

Lukáš Elíz je zodpovedný za riadenie stratégií spoločnosti VMware na trhu a za sprostredkovanie vízie spoločnosti VMware zákazníkom a partnerom. V rámci spoločnosti je zodpovedný za slovenský trh. Pred nástupom do spoločnosti VMware pred takmer štyrmi rokmi pracoval viac ako 14 rokov pre spoločnosť Dell na rôznych európskych trhoch a po návrate na Slovensko venoval 10 rokov práci najmä vo verejnom sektore. Vo voľnom čase je vášnivým motocyklistom a športovým nadšencom.

VMware

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať