SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

NAS Server na platforme Odroid-HC4

0

Zariadenie typu NAS, niekedy nazývané aj domáci cloud využíva jednoduchý konštrukčný formát "toustovač" s dvomi SATA slotmi, kde disky sú do SATA konektorov pritláčané vlastnou hmotnosťou. Má dva sloty pre 3,5" alebo 2,5" mechanické nebo SSD disky. Odroid-HC4 má výkonný štvorjadrový procesor a má 4GB DDR4. Umožňuje nainštalovať operačné systémy Debian, či Ubuntu Linux, prípadne aj Android. Umožňuje pripojenie monitora cez HDMI, takže okrem primárneho určenia ako NAS server, či Home-cloud sa podpobne ako Raspberry Pi dá využiť aj na experimentovanie s Linuxom, hranie retro hier a podobne

Video

Na doske je aj 16MB SPI flash čip, v ktorej je program Petitboot umožňujúci inštaláciu operačného systému z internetu a ďalšie užitočné funkcie.

Ponuka operačných systémov, ktoré je možné nainštalovať z internetu

Debian Linux s grafickým používateľským rozhraním

Zariadenie sa napája z externého zdroja 15 V/4A.  Zdroj nie je súčasťou balenia. Konektorová výbava pozostáva z konektorov USB 2.0, HDMI 2.0,  1Gb ethernet konektora a slotu na microSD kartu. Operačný systém sa zavádza buď z microSD karty, alebo pevného disku.

Konektory

Šachty na disky

Srdcom zariadenia je čip Amlogic S905X3, ktorý ma k dispozícii 4 GB RAM DDR4. Zobrazovanie má na starosti grafické jadro GPU Mali-G31. Maximálne rozlíšenie je 4K@60Hz .

Na doske je ešte konektor komunikačného rozhrania UART a konektor na pripojenie OLED displeja. V ponuke je aj verzia s displejom. Ak využívate dva disky, môžu byť v konfigurácii RAID 0, ktorá umožňuje využiť súčet ich kapacity, alebo RAID 1, kde sa využije len polovica inštalovanej kapacity, avšak údaje sú zrkadlené na dvoch diskoch, takže v prípade poruchy niektorého z nich o ne neprídete. Prípadne môžete využiť jeden mechanický disk s veľkou kapacitou a k nemu SSD disk ako vyrovnávaciu medzipamäť.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS Server odroid HC-4 domáci cloud

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať