Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Na nočnej oblohe pribudne disko guľa. Má humanitné poslanie...

Technológie
9

Nosná raketa Electron vypustená americkým startupom Rocket Lab vyniesla 21. januára na obežnú dráhu tri nanosatelity pre satelitných operátorov. Okrem nich však viezla aj ďalší náklad, o ktorom sa veľmi nehovorilo. Išlo o satelit Humanity Star, ktorý vyrobil CEO spoločnosti Rocket Lab Peter Beck. Sonda bude viditeľná aj voľným okom a údajne sa stane „najjasnejším objektom na nočnej oblohe“.

Humanity Star tak trochu pripomína disko guľu s priemerom okolo jedného metra. Vyrobený je z uhlíkových vlákien a skladá sa zo 65 panelov s vysokou odrážavosťou svetla. Satelit sa bude vo vesmíre otáčať a odrážať svetlo zo Slnka. Bude mať polárnu obežnú dráhu, aby bol viditeľný pre každého. Zem obehne raz za 90 minút.

Humanity Star bude viditeľný z rôznych miest na planéte v rôznych časoch, Rocket Lab vytvoril webovú stránku, ktorá poskytne aktuálne informácie o umiestnení satelitu. Ľudia môžu zistiť, kedy bude satelit najbližšie k nim, aby ho mohli pohľadať na nočnej oblohe.

Projekt má upozorniť na riešenie hlavných problémov, ako je zmena klímy či nedostatok zdrojov. Humanity Star teda nemá vedecký účel. Vo vesmíre zostane 9 mesiacov, potom sa rozpadne a zhorí v atmosfére.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
startup satelit raketa

9 komentárov

...a ja som si myslel ze to je hviezda... reakcia na: Na nočnej oblohe pribudne disko guľa. Má humanitné poslanie...

13.2.2018 12:02
a to neplati iba pre tuto gulu. Ze kolko je objektov na obeznej drahe... v tisicoch.
Reagovať

och reakcia na: Na nočnej oblohe pribudne disko guľa. Má humanitné poslanie...

2.2.2018 08:02
stále som čakal, že to bude mať nejaký význam.....takto to bude len zavadzať a svietiť, keď necheme ?

resp. to fakt budeme vidieť metrovú guľu vo vesmíre ? no schválne to budem sledovať....ale príde mi to ako zbytočne drahá pučovina...a skôr, akoby mi mala napadnúť ochrana životného prostredia, mi napadne, koľko prírody sa zničilo..... mohli za to radšej nejaké separované "koše" vyrobiť....ach ľudstvo...

to je ako vyrobiť elektráreň na uhlie na podporu ovzdušia...
Reagovať

RE: och reakcia na: och

5.2.2018 09:02
Lol, ty si riadny mysliteľ. Si asi predstavuješ, že to bude na oblohe veľké ako mesiac :))) A že ISS to bude musieť obchádzať :))

Mimochodom, ty si už koľko svojich peňazí dal na separované koše namiesto chľastu, cigariet a podobne, keď si myslíš, že si oprávnený diktovať iným, ako majú oni svoje peniaze používať?
Reagovať

RE: RE: och reakcia na: RE: och

5.2.2018 14:02
no, keď si ma už dal na mysliteľa, aj keď neviem, prečo.....tak samozrejme, ti odpíšem v podobnom duchu, keďže rád zhadzuješ ľudí a robíš si z nich srandu.

1. Kde som napísal, že to bude veľké ako mesiac ? napísal som práve, že "či to vôbec bude vidieť", je mi jasné, že to bude maličké a že to bude vidieť, len či aj úplne voľným okom, alebo malým/veľkým dalekohľadom.

2. Nepijem alkohol, som ťažko zaťažený proti alkoholu, cigaretám a drogám. Aktívne proti tomuto fenoménu aj bojujem. A ty ?

3. na separáciu som naviac skutočne nedal žiadne peniaze (zúčastnil som sa len dvoch verejných zbieraní odpadu pri rieke Váh, na viac žiaľ nemám času)

4. uviedol som môj názor, na ktorý, mám ešte právo, zatiaľ. Zrejme, až tak úplne zadarmo to tam nevyniesli.... Počítam, že museli dať o x litrov paliva naviac, aby hore vyniesli nejaký predmet a myslím si (opäť môj názor, prosím, neobes ma zaň), že je vhodné, aby niečo, čo stálo prírodu život, upozorňovalo na niečo humanitné... Rozumieš, o čo mi ide ? Viem o tomto projekte a už som aj zabudol, čo vlastne má guľa znázorňovať, radšej som sa ešte raz pozrel...proste, neviem...kľudne vyjadri svoj názor, či keď sa pozrieš na tento predmet, či to v tebe evokuje niečo humanitne prospešné, pretože, no mne ani nie...

5. A ešte mi teda raz ukáž, kde som uviedol, že niekomu niečo diktujem. Posledný krát to poviem, napísal som len svoj názor, za ktorým si stále stojím.
Reagovať

RE: RE: RE: och reakcia na: RE: RE: och

6.2.2018 10:02
Lol, "aktívne proti tomuto fenoménu bojujem". S tebou musí byť fakt sranda.

RE: och reakcia na: och

2.2.2018 11:02
Bude to vidiet ako slabucku hviezdicku rychlo sa pohybujucu po oblohe. ISS je daleko, daleko jasnejsia. A nikto sa nestazuje.
Nevzrusuj sa, bol to v prvom rade test novej rakety. Pri takych testoch sa vynasali rozne veci. To ze vypusta Musk auto? Nie je prvy. Pri inych testoch bol vypusteny niekolko tonovy blok betonu, ci obrovsky kus syra.
Reagovať

Takže reakcia na: Na nočnej oblohe pribudne disko guľa. Má humanitné poslanie...

2.2.2018 07:02
Magora zo svojho pozemku odoženiem palicou alebo niečím hlučnejším. Ale ako zabrániť pomätencom obťažovať nás z Vesmíru?
Reagovať

RE: Takže reakcia na: Takže

5.2.2018 09:02
A ako zabrániť blbcom ako ty vypisovať sprostosti?

astronomovia reakcia na: Na nočnej oblohe pribudne disko guľa. Má humanitné poslanie...

2.2.2018 07:02
astronomovia maju 9 mesiacov radost
z ekoteroristov na orbite
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať