SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nahradia roboty a umelá inteligencia tradičných farmárov?

Technológie
6

Roboty poháňané umelou inteligenciou by mohli hospodáriť udržateľnejšie ako tradičné poľnohospodárstvo, tvrdí startup Iron Ox, ktorý sa zaoberá poľnohospodárskymi technológiami. Firma hovorí, že jej poslaním je dosiahnuť, aby globálne poľnohospodárstvo neprodukovalo žiadne emisie oxidu uhličitého. Získala už získali 47 miliónov eur od rôznych investorov vrátane Billa Gatesa.

CEO spoločnosti Brandon Alexander získaval skúsenosti na texaskej farme svojich starých rodičov, ktorí pestovali bavlnu, zemiaky a arašidy.  Neskôr, keď vyštudoval robotiku, vydal sa na šesťmesačnú cestu po Kalifornii, aby na vlastnej koži zistil, akým problémom čelia americkí farmári a ako by im mohla pomôcť automatizácia. Dozvedel sa o extrémnom nedostatku vody, ťažkostiach pri hľadaní pracovnej sily a množstve ďalších problémov. V roku 2018 potom založil startup zameraný na autonómne poľnohospodárstvo.

V skleníku spoločnosti v kalifornskom Gilroy teraz dva roboty Grover a Ada pestujú bazalku, jahody a ďalšie plodiny pomocou hydroponického systému. Systém Iron Ox využíva umelú inteligenciu na zabezpečenie optimálneho množstva slnečného svetla, vody a živín pre každú rastlinu. Grover má na starosti prenášanie rastlín do dávkovacej stanice, kde odovzdáva plodiny robotickej ruke Ade. Podobá sa to návšteve lekára. Senzory pomáhajú kontrolovať hladinu živín vo vode a ďalšie prísady potrebné na zdravý rast.

Po vyšetrení sa môžu prispôsobené dávky živín automaticky dodávať rastlinám prostredníctvom hydroponického systému. Farma tak produkuje menej odpadu a používa iba také množstvo vody, aké skutočne potrebuje. Údaje z plodín sa neustále zbierajú a pomáhajú umelej inteligencii naučiť sa, čo rastliny potrebujú. Zlepší sa tým výnosnosť a zníži vplyv na životné prostredie.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

To je reakcia na: Nahradia roboty a umelá inteligencia tradičných farmárov?

26.10.2021 07:10
Udržateľné poľnohospodárstvo nie je o skleníkoch, hydropónii a množstve CO2. Je o humuse v pôde, o pôdnych živočíchoch, čo humus produkujú, ktorý zase zadržiava vodu. Tento systém je len o tom, ako ležať v posteli a zarábať prachy na chudákoch v mestách.
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

27.10.2021 13:10
to už tak 100 rokov neplatí
Reagovať

Luboslav Lacko bludy reakcia na: Nahradia roboty a umelá inteligencia tradičných farmárov?

25.10.2021 08:10
Luboslav Lacko bludy
Reagovať

RE: Lacko je jediný, čo ti povie, čo už majú vyvinuté a čo si na tebe otestujú. Ty budeš ich pokusný králik, tak čítaj a netrep. reakcia na: Luboslav Lacko bludy

25.10.2021 19:10
Bludy trepeš ty. Veď sa už zobuď. Armáda si dávno na ľuďoch skúša technológie. Len ty o tom ešte nevieš, lebo na teba ešte neprišiel rad. Ale keď na teba príde, budeš sa čudovať ;-)
Reagovať

RE: Luboslav Lacko bludy reakcia na: Luboslav Lacko bludy

25.10.2021 11:10
Čo sú na tom bludy?
Reagovať

RE: RE: Luboslav Lacko bludy reakcia na: RE: Luboslav Lacko bludy

25.10.2021 15:10
otazka v nadpise

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať