SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Najmenší dron americkej armády Black Hornet je ako zo sci-fi

Technológie
1

Osemnásteho apríla sa v New Yorku zrútila parkovacia garáž na dolnom Manhattane, pričom zahynul jeden človek. Veľká časť mediálnych správ o tejto udalosti sa sústredila na robotického psa, ktorého na mieste použil newyorský hasičský zbor, mechanického štvornožca pomenovaného Bergh. V ten istý deň však garáž preskúmal aj iný robot – výnimočne malý a tichý dron, ktorý prevádzkujú vojaci a ktorý vyzerá presne ako malý vrtuľník. Volá sa Black Hornet, váži menej ako 34 gramov, vzlieta z ruky svojho operátora a prenáša video na obrazovku, takže ľudia môžu vidieť to, čo vidí dron, a rozhodnúť sa skôr, ako sa priblížia ku konštrukcii, v ktorej sa môžu nachádzať nepriateľské sily alebo iné nebezpečenstvá.

Tento 6,6-palcový dron je dostatočne malý na to, aby mohol vzlietnuť a pristáť v ruke operátora. Vďaka svojej malej „hlukovej stope“ je prakticky nezistiteľný, keď je viac ako 10 metrov od ľudí a vo výške 10 metrov vo vzduchu. Keďže je taký tichý a manévrovateľný, ponúka spôsob, ako zbierať informácie o tom, čo sa nachádza v priestore vzdialenom až kilometer alebo viac, a prenášať toto video v rozlíšení 640 × 480 pixelov cez šifrované rádiové spojenie späť do základnej stanice.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Najnovšia verzia Black Hornetu nepotrebuje na let prístup k systému GPS, čo znamená, že môže fungovať vo vnútri budovy alebo v iných priestoroch bez GPS. Dron má takmer neviditeľnú drôtovú anténu, ktorá visí zo zadnej časti. Podľa Roba Laskovicha, bývalého príslušníka námorných síl SEAL a hlavného školiteľa pre Black Hornet v spoločnosti Teledyne FLIR, ktorá dron vyrába, je Black Hornet „takmer ako minivrtuľník Black Hawk“. A skutočne je presne ako miniatúrny vrtuľník; má horný rotor, ktorý mu dodáva vztlak, a chvostový rotor, ktorý zabraňuje tomu, aby sa točil dookola, teda systém proti krútiacemu momentu.

Let tohto miniatúrneho dronu sa ovláda pomocou malého nedotykového displeja a ovládača s tlačidlami, ktorý je určený na používanie jednou rukou. Na spustenie stačí jednoducho pootočiť Black Hornetom do strany a späť. Vzápätí sa horný rotor začne otáčať. Potom treba dronom ešte trochu pootočiť, „aby vedel, kde sa nachádza“. Vtedy Black Hornet číta prostredie, a keď zistí, kde sa nachádza, chvostový rotor sa začne otáčať a dron vzlietne. Zvuk, ktorý pri tom vydáva, sa trochu podobá komárovi.

Laskovich hovorí, že ide o najmenší dron, ktorý používa americké ministerstvo obrany, má ho k dispozícii americká armáda, námorníctvo, námorná pechota a letectvo. Spoločnosť Teledyne FLIR oznámila, že sa chystá vyrobiť 1000 týchto maličkých lietadiel pre nórske ministerstvo obrany, ktoré ich pošle na Ukrajinu. Súprava troch dronov a ďalšieho vybavenia stojí približne 85 000 USD.

Zdroj: popsci.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nasrac reakcia na: Najmenší dron americkej armády Black Hornet je ako zo sci-fi

19.9.2023 16:09
Len poslite Ukrajincom a sa vam odvdacia ako Slovensku zalobou :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať