SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelá inteligencia predpovie právnikom, ako sudcovia pravdepodobne rozhodnú v ich prípade

Technológie
0

Databáza poháňaná umelou inteligenciou, ktorá na základe životopisných údajov a histórie rozhodnutí sudcov predpovedá, ako budú rozhodovať, pomáha právnikom a žalobcom pri zvažovaní, ako investovať svoj čas a zdroje do občianskoprávnych prípadov. Súdne spory sú drahé a nástroje umelej inteligencie majú potenciál zmeniť spôsob, ako sa prípady financujú a dostanú na súd. Rozšírené používanie predpovedí AI by mohlo znížiť počet prípadov, ktoré sa dostanú na súd.

To by mohlo pomôcť znížiť aj počet nevyriešených súdnych prípadov a zároveň podporiť použitie alternatívnych riešení pri sporoch namiesto súdnych procesov. Nástroj Pre/Dicta bol spustený v roku 2022 a hľadá vzorce v minulých rozhodnutiach sudcov a potenciálne oblasti zaujatosti pomocou približne 120 dátových bodov. Dátové body zahŕňajú napríklad miesto, kde sudca vyštudoval právo, aký je jeho čistý majetok, ako rozhoduje, keď má do činenia s právnikmi z veľkých advokátskych kancelárií, a pod.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Model umelej inteligencie teraz dokáže predpovedať, ako bude sudca rozhodovať, s presnosťou 86 %, a to dokonca bez toho, aby zohľadnil fakty prípadu. Pri novovymenovaných sudcoch často neexistujú žiadne údaje o prípadoch, s ktorými by umelá inteligencia mohla pracovať. Napriek tomu systém dosiahol 81 % presnosť pri predpovedaní rozhodnutí nových sudcov.

Doteraz sa väčšina diskusií o vplyve AI na právnické povolanie sústredila na to, ako AI zmení výskumnú prácu právnikov a advokátskych koncipientov, čo môže narušiť model účtovaných hodín v advokátskych kanceláriách. Naproti tomu informačné nástroje, ako je Pre/Dicta, sú najužitočnejšie pre strany, ktoré sa snažia rozhodnúť, či vôbec viesť súdny spor, alebo zvoliť radšej arbitráž či mediáciu.

Pre obe strany sporu je nesmierne cenné vedieť, ako dlho sudcom trvá prijatie rozhodnutia, čo je jeden z údajov, ktoré Pre/Dicta uvádza. Spoločnosť Pre/Dicta tvrdí, že jej nástroj už približne rok pracuje s presnosťou 86 %. Generálny riaditeľ Dan Rabinowitz však pripúšťa, že produkt sa možno blíži k dosiahnutiu stropu presnosti. „Vždy sa vyskytnú udalosti, ktoré sa vymykajú norme,“ povedal.

Zdroj: axios.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať