PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Náplasť s mikroihlami zastavuje krvácanie rýchlejšie ako bežné obväzy

0

Náplasti s mikroihlami aplikované na kožu sa už používajú na bezbolestné podávanie liekov a detekciu chemických látok v krvnom obehu pacienta. Nová experimentálna náplasť však údajne zastavuje krvácanie rán oveľa účinnejšie ako tradičné obväzy. Mikroihličkové náplasti majú vo všeobecnosti podobu malého polymérového štvorca, ktorého spodná strana je posiata množstvom drobných ihličiek. Keď sa tieto ihly pritlačia na kožu, prepichnú len jej vrchnú vrstvu, v ktorej sa nenachádzajú žiadne nervy. Potom sa dostanú do kontaktu s intersticiálnou tekutinou (tkanivovým mokom), ktorá sa nachádza medzi bunkami kože.

V závislosti od účelu náplasti ihly buď uvoľňujú liečivo do tejto tekutiny, alebo merajú hladiny chemických látok, ktoré sú v tekutine prítomné. Nová náplasť s mikroihlami, ktorú vyvinul docent Amir Sheikhi a jeho kolegovia z Pennsylvánskej štátnej univerzity, je však trochu iná. Jej biokompatibilné, biologicky odbúrateľné ihly sú vyrobené zo želatínového metakrylu dopovaného kremičitanovými nanodrôtikmi, ktoré majú hemostatické vlastnosti, teda pomáhajú zastaviť krvácanie tým, že spôsobujú zúženie ciev a zrážanie krvi.

Predplatné NEXTECH 2021

Keď sa náplasť aplikuje priamo na ranu, ihly zväčšujú povrch, na ktorom sa nanočastice môžu dostať do kontaktu s krvou, čím sa zvyšuje ich účinok. Okrem toho ihly svojím prepojením s povrchom okolitej kože pomáhajú pri uzatváraní rany. Počas testov in vitro sústavy mikroihličiek skrátili čas zrážania krvi z 11,5 minúty na 1,3 minúty. Tieto časy sa porovnávali s kontrolnými vzorkami, pri ktorých sa nepodávala žiadna liečba.

Viac info TU.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať