CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Naše odtlačky prstov nie sú také jedinečné, ako sme si mysleli

1

Hoci na našej planéte žilo už viac ako 100 miliárd ľudí, žiadne dva odtlačky prstov podľa vedcov neboli nikdy identické. Predpokladá sa, že vzor papilárnych línií na každom ľudskom odtlačku sa neopakuje na žiadnom inom prste. Dokonca aj jednotlivé prsty jedného človeka sa považovali za výrazne odlišné navzájom. No podľa novej štúdie nemusia byť vzory na každom z našich prstov také odlišné, ako sme si mysleli.

Tím výskumníkov pod vedením inžiniera Gabea Gua z Kolumbijskej univerzity pomocou neurónovej siete identifikoval rôzne odtlačky prstov patriace tej istej osobe s mierou úspešnosti až 77 percent pre jeden pár odtlačkov. Guo a jeho kolegovia uvádzajú, že táto podobnosť by mohla zlepšiť schopnosť nájsť stopy pri vyšetrovaní, keď odtlačky prstov získané z miesta činu pochádzajú z iných prstov ako odtlačky prstov, ktoré sú už v evidencii. Tieto dodatočné informácie by mohli pomôcť zbaviť obvinenia nevinných podozrivých alebo dokonca objaviť nové stopy pri odložených prípadoch.

Práca sa začala s verejnou americkou databázou približne 60 000 odtlačkov prstov, ktorá pozostáva zo súborov 10 prstov od jednotlivcov. Guo a jeho kolegovia chceli zistiť, či by neurónová sieť dokázala identifikovať podobnosti medzi odtlačkami jednotlivých osôb. Niekedy išlo o dvojice odtlačkov tej istej osoby, inokedy o odtlačky dvoch rôznych ľudí.

Rozdiel medzi prácou tohto tímu a predchádzajúcimi technikami identifikácie odtlačkov prstov spočíva v tom, na aké vlastnosti odtlačkov prstov sa umelá inteligencia zamerala. „AI nepoužívala 'markanty', čo sú vetvenia a koncové body v hrebeňoch odtlačkov prstov, teda vzory používané pri tradičnom porovnávaní odtlačkov prstov,“ vysvetľuje Guo. „Namiesto toho používala niečo iné, čo súviselo s uhlami a zakriveniami vírov a slučiek v strede odtlačku prsta.“

Postupom času sa sieť zlepšila v identifikácii, keď dva rôzne odtlačky patrili tej istej osobe. Hoci každý odtlačok prsta na tej istej ruke bol stále jedinečný, bolo medzi nimi dosť podobností na to, aby AI našla zhodu. Konkrétne orientácia hrebeňov v strede odtlačku je podobná pre rôzne prsty toho istého jedinca. Hoci schopnosť AI priradiť rôzne odtlačky jednej osobe je celkom dobrá, ešte nie je dosť dobrá na to, aby sa dala použiť na identifikačné účely.

Tím je však presvedčený, že neurónovú sieť možno ďalej rozvíjať, aby bola úspešnosť vyššia. Medzi ďalšie potenciálne aplikácie patrí možnosť jednotlivca použiť ktorýkoľvek zo svojich prstov na autentifikáciu v mobilnom telefóne, ktorý má napríklad jeden snímač odtlačkov prstov. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Odtlačky reakcia na: Naše odtlačky prstov nie sú také jedinečné, ako sme si mysleli

20.1.2024 22:01
A to keby sa zistilo že nejaké zviera má rovnaké odtlačky ako človek, to by bola senzácia. Ja typujem že to kriminalisti zvalia na roztomilé austrálske Koaly aby zamaskovali vlastnú neschopnosť opierania sa o neunikátny ukazovateľ pri určovaní viny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať