SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nové nadzvukové lietadlo NASA poletí tak rýchlo, že nemôže mať ani čelné sklo

Technológie
4

Nedávno bolo v Palmdale v Kalifornii verejnosti odhalené jedinečné experimentálne lietadlo s názvom X-59, vyvinuté v spolupráci NASA a Lockheed Martin. Elegantné lietadlo v tvare natiahnutého hrotu šípu sa vyvíja v Lockheed Martin Skunk Works už niekoľko rokov a od roku 2018 ho financuje NASA. Predstavuje významný krok k opätovnému zavedeniu nadzvukovej civilnej leteckej dopravy.

Očakáva sa, že „tiché nadzvukové“ lietadlo, ktoré meria 30,4 metra na dĺžku a o niečo menej ako 9 metrov na šírku, bude lietať rýchlosťou 1,4-násobku rýchlosti zvuku (1488 km/h) bez generovania sonického tresku. Jeho jedinečný tvar, pozostávajúci z tenkého, zúženého nosa, ktorý tvorí takmer tretinu celkovej dĺžky lietadla, pomáha rozptyľovať rázové vlny spôsobujúce sonický tresk.

Ďalší zaujímavý dizajnový prvok X-59 je umiestnenie kokpitu, ktorý sa nachádza takmer v strede lietadla a nemá ani okná smerujúce dopredu. Namiesto toho má X-59 kamerový systém s vysokým rozlíšením a obrazovku v kokpite, na ktorej piloti ovládajú lietadlo. 

Komerčné nadzvukové lety nad súšou sú zakázané už niekoľko desaťročí. Preukázaním možnosti tichého komerčného nadzvukového cestovania by sa otvorili nové možnosti. Prvý let X-59 sa očakáva koncom tohto roka, po ňom bude nasledovať jeho prvý tichý nadzvukový let. 

NASA uviedla, že po dokončení svojich testovacích letov X-59 preletí nad niekoľkými mestami po celých Spojených štátoch, aby sa získala spätná väzba verejnosti o zvuku, ktorý generuje. Údaje budú odovzdané americkým a medzinárodným regulačným orgánom v nádeji, že sa tento zákaz zruší. X-59 je experimentálne lietadlo, ktoré môže pomôcť formovať budúcnosť civilnej leteckej dopravy a aj vojenských lietadiel.

Zdroj: luxurylaunches.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Nemajú čelné sklo reakcia na: Nové nadzvukové lietadlo NASA poletí tak rýchlo, že nemôže mať ani čelné sklo

21.1.2024 14:01
kvôli tomu fafáku vpredu, ktorý zamedzuje sonickému tresku. Tie súčasné nadzvukové, čo majú sklo vpredu, robia sonický tresk. Treba čítať s porozumením.
Reagovať

Delete sklá reakcia na: Nové nadzvukové lietadlo NASA poletí tak rýchlo, že nemôže mať ani čelné sklo

20.1.2024 13:01
Kde sú kamery netreba sklo, tam niet komu zamávať
Reagovať

Zase drísty v nadpise reakcia na: Nové nadzvukové lietadlo NASA poletí tak rýchlo, že nemôže mať ani čelné sklo

18.1.2024 16:01
Nemôže mať kvôli rýchlosti predné sklo ??
Sú vojenské lietadlá ktoré majú rýchlosť viac ako 1,5 Macha a majú predné sklo. Klikol som tu iba preto lebo som bol zvedavý ako to v článku vysvetlia- nijako.
Reagovať

RE: Zase drísty v nadpise reakcia na: Zase drísty v nadpise

5.2.2024 17:02
Simpanz si to 3x precita, a pochopi. No ze skus si to precitat 6-7x, mozno ze to pochopis aj ty.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať