SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nie je to preklep. Bluetoothový maják môže mať dosah až 120 km

0

Ak sa spomenie bluetooth, pravdepodobne myslíme na veci, ako sú bezdrôtové slúchadlá, počítačové myši a podobné zariadenia, ktoré využívajú technológiu s krátkym dosahom a nízkou spotrebou. Napokon bluetooth sa stal známym ako alternatíva k Wi-Fi, ktorá na rýchle pripojenie medzi zariadeniami využíva nelicencované spektrum. Ukázalo sa však, že dosah bluetooth môže byť oveľa väčší ako len pár metrov.

Spoločnosť Apptricity, poskytujúca technológie na sledovanie majetku a inventára, vyvinula bluetoothový maják, ktorý dokáže prenášať signály na viac ako 32 kilometrov. Ako sa dá odoslať signál bluetooth na viac ako 30 kilometrov? Vzdialenosť je pri technológii bluetooth obmedzená preto, lebo veľké vzdialenosti by si vyžadovali neúnosné množstvo energie. Navyše použitie nelicencovaného spektra znamená, že čím väčšia je vzdialenosť, tým pravdepodobnejšia bude interferencia s inými bezdrôtovými signálmi.

Apptricity hovorí, že kľúčom k dosiahnutiu väčšej vzdialenosti je presné ladenie v rámci spektra bluetooth. Ide o rovnaký princíp ako pri pevne zaostrenom laserovom lúči. Laserový lúč bude putovať na dlhšiu vzdialenosť bez toho, aby jeho signál slabol, ak sa fotóny tvoriace zväzok nachádzajú čo najbližšie ku konkrétnej frekvencii. Bluetoothové majáky Apptricity používajú na dosiahnutie takého presného vyladenia vlastný firmvér. Môžu tak vysielať a prijímať dáta bez toho, aby dochádzalo k rušeniu a aby sa vyžadovalo neprimerané množstvo energie.

Na rozdiel od štítkov RFID a čiarových kódov, ktoré neposkytujú aktívne informácie o majetku a inventári, bluetooth dokáže nielen presne určiť, kde sa niečo nachádza, ale aj odosielať aktualizácie o zariadení, ktoré vyžaduje údržbu alebo bežnú kontrolu. Aktuálny rekord v prenosovej vzdialenosti pre bluetoothové majáky má hodnotu 38 kilometrov. Spoločnosť však demonštrovala aj nekomerčné verzie majákov pre americké ministerstvo obrany s dosahom vysielania medzi 80 a 120 kilometrami.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Redakcia

Všetky autorove články
Bluetooth signal

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať