
SeaChange chce plazmou vyčistiť oceány od plastového odpadu
Znečistenie oceánov plastovým odpadom je závažný problém. No čo tak zachytiť plasty predtým, ako sa dostanú do oceánov? To je plán novej organizácie SeaChange. Spoločnosť chce vybaviť svoje lode niečím, čo sa volá Plasma Enhanced Melter (PEM). PEM využíva technológiu plazmového oblúka na zničenie plastov a iného odpadu predtým, ako sa dostanú do oceánu.
Technológia plazmového oblúka namiesto toho, aby zanechávala škodlivé zvyšky ako pri bežných spôsoboch spracovania odpadu, využíva vysokú teplotu a veľké množstvo elektrickej energie na zahriatie odpadu. Spaľovaním organického materiálu môže vznikať horľavý syntézny plyn, ktorý sa potom dá používať ako čisté palivo pre lode SeaChange. Anorganické zložky skončia ako sklovitá troska. Toto opakovane použiteľné čierne sklo je považované za netoxické a bezpečné pre morský život.
SeaChange zahreje plazmový oblúk až na 18 000 stupňov. Hoci to môže znieť ako sci-fi, táto technológia sa od roku 1996 používa na likvidáciu nebezpečného a zdravotníckeho odpadu. Zo 400 miliónov ton ročne vyrobeného plastu sa 90 % spáli, zakope alebo stratí v životnom prostredí, iba 10 % sa recykluje. Podľa výskumu organizácie sa ročne dostane do oceánov asi 10 miliónov ton plastového odpadu. Pritom 90 % plastových nečistôt prúdi do mora z 10 najviac znečistených riek.
Prvenstvo v tomto smere patrí rieke Jang-c'-ťiang, ktorá na svojej ceste zhromaždí 1,5 milióna ton plastového odpadu a potom ho vyvrhne do Východočínskeho mora neďaleko Šanghaja. Ďalšie v poradí sú Indus, Žltá rieka, Hai, Níl, Ganga, Pearl, Amur, Niger a Mekong. Lode SeaChange vybavené technológiou plazmového oblúka budú putovať po týchto riekach, aby zhromaždili a odparili plastový odpad skôr, ako vstúpi do oceánu.
Posádka dokáže na lodi každý deň spracovať až 5 ton plastu a roztaviť ho na asi 100 kg inertného čierneho skla. Prvá misia je naplánovaná na rok 2021 a jej cieľom je Indonézia. V oceáne v jej okolí každoročne končí asi 0,5 až 1,4 milióna ton plastového odpadu. SeaChange teraz hľadá mimovládne organizácie, vládne agentúry a jednotlivcov, s ktorými by mohol spolupracovať na uskutočnení projektu.
Zdroj: inhabitat.com.
Zobrazit Galériu