SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nová Alexa od Amazonu je vraj omnoho lepšia ako ChatGPT od OpenaAI

Technológie
2

Takmer desať rokov po debute svojej hlasovej asistentky Amazon oznámil, že Alexa je zlepšená o nový, na mieru vytvorený veľký jazykový model (LLM), ktorý využíva rozmach generatívnej umelej inteligencie, aby Alexa získala ešte viac schopností a konverzačné vlastnosti podobné ľudským. Alexa s novým LLM bude čoskoro k dispozícii ako bezplatná ukážka na zariadeniach s funkciou Alexa. Amazon tvrdí, že bude inteligentnejšia, viac konverzačná a jej hlas bude realistickejší a neformálnejší.

Hoci vstup Amazonu do oblasti konverzačných LLM prichádza takmer rok po ChatGPT, spoločnosť tvrdí, že na jej nový LLM sa oplatilo čakať. Na rozdiel od ChatGPT, ktorého znalostná databáza sa zastavila pri konci roka 2021 alebo začiatku roka 2022, Alexa LLM ponúka „informácie v reálnom čase“, je „viac konverzačná“ a má „menšiu latenciu“ ako predchádzajúce verzie Alexy. Amazon uviedol, že jeho Alexa LLM „presahuje ChatGPT v prehliadači alebo v mobile“ tým, že ponúka používateľom „aplikácie v reálnom svete“, napríklad konverzáciu o receptoch, nápadoch na cestovanie a písanie básní pre nich.

Na ilustráciu David Limp, senior viceprezident spoločnosti Amazon pre zariadenia a služby, na tlačovom podujatí predviedol živú ukážku, keď sa spýtal, ako sa darí jeho „obľúbenému futbalovému tímu“. Alexa si zapamätala, že má na mysli Vanderbiltovu univerzitu, a predviedla svoje personalizované funkcie. Alexa by navyše odpovedala „radostným“ hlasom, keby používateľom preferovaný tím vyhral.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Nová Alexa LLM je postavená na štyroch kľúčových komponentoch: veľkých jazykových modeloch, reálnych zariadeniach a službách, osobnom kontexte a dôveryhodnej AI. Vývojári môžu do systému Alexa integrovať aj niektoré svoje „vlastné, účelovo vytvorené“ LLM tretích strán. Jedným z vývojárov, ktorý tak už aj urobil, je populárny startup Character.AI, ktorý umožňuje používateľom vytvárať rôzne fiktívne postavy a archetypy a komunikovať s nimi a ponúka 25 rôznych typov osobností.

Nová Alexa obsahuje aj nový systém automatického rozpoznávania reči, určený na rozhovory a „používa masívny transformačný model“. Používateľom zariadení Amazon Echo Show so zabudovanou obrazovkou a videokamerou a zaregistrovaným vo vizuálnej identifikácii stačí pozrieť sa na svoje zariadenie, aby s ním mohli hovoriť. Nemusia Alexu zakaždým oslovovať. S asistentkou tak môžu viesť rozhovor rovnako, ako keď sa pozerajú na inú osobu. Vďaka „vizuálnemu spracovaniu a akustickým modelom, ktoré pracujú spoločne“, zariadenie rozlíši, či oslovujete Alexu, alebo niekoho iného v miestnosti.

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

hlupakLackoAHubinskyKlamu reakcia na: Nová Alexa od Amazonu je vraj omnoho lepšia ako ChatGPT od OpenaAI

25.9.2023 01:09
hlupakLackoAHubinskyKlamu
Reagovať

RE: hlupakLackoAHubinskyKlamu reakcia na: hlupakLackoAHubinskyKlamu

25.9.2023 07:09
Oni pracujú v Amazone? To som nevedel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať