CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Náhodný objav by mohol spôsobiť revolúciu v elektromobilite

Technológie
5

Spoločnosť Lyten so sídlom v kalifornskom San José vďaka šťastnej náhode objavila 3D grafén. Keď bol v roku 2004 svetu predstavený grafén, išlo o dvojrozmerný supermateriál, ktorý je formou uhlíka a má hrúbku iba jedného atómu. Je pevnejší ako oceľ, superľahký a vysoko vodivý. Jeho praktické využitie však často naráža na jeho dvojrozmernú povahu. „Predstavte si ho ako list papiera,“ vysvetlil Keith Norman, riaditeľ pre udržateľnosť spoločnosti Lyten. „Jediný spôsob chemickej interakcie s grafénom je pozdĺž okrajov tohto listu, takže materiál neinteraguje ani sa nemieša s inými prvkami alebo materiálmi.“ Navyše jeho výroba je veľmi drahá.

„A teraz si predstavte, že vezmete ten list papiera, pokrčíte ho a skrútite. To je 3D grafén,“ pokračoval Norman. „Namiesto toho, aby materiál umožňoval spájanie len na okrajoch, môžete ho teraz spájať v každom záhybe, čím sa zvýši jeho schopnosť interagovať s ostatnými prvkami periodickej tabuľky.“ Tým sa pre tento zázračný materiál otvorili nekonečné možnosti využitia, pričom jedna z významnejších aplikácií je v batériách. Lyten využíva 3D grafén na výrobu lítiovo-sírovej batérie, ktorá má viac ako dvojnásobnú energetickú hustotu v porovnaní s lítiovo-iónovou a bude o viac ako 40 % ľahšia.

SAMSUNG_07M Advertisement

Batéria, ktorá je ľahšia a dokáže pojať viac energie, je ideálne riešenie pre elektromobily. Okrem toho lítiovo-sírové batérie spoločnosti Lyten nepotrebujú nikel, kobalt, mangán ani grafit, čo sú minerály používané v lítiovo-iónových batériách. Navyše by umožnili elektrifikáciu všetkého vrátane letectva, kozmonautiky, nákladnej dopravy, pretože prekonávajú hmotnostné bariéry. Ako teda tím Lyten objavil tento revolučný materiál? Ukázalo sa, že to bola úplná náhoda. Spoločnosť sa rozhodla otestovať, či sa dá premeniť metán a iné skleníkové plyny na čistý vodík bez toho, aby sa vytvárali emisie.

Podarilo sa im vyrobiť čistý vodík, ale nevýhodou (alebo si to aspoň mysleli) bolo, že im zostalo veľké množstvo pevného uhlíka. Dobrá správa bola, že to znamenalo, že metán bol sekvestrovaný a nedostal sa do atmosféry. Ibaže nevedeli, čo s týmto uhlíkom robiť. Keď si ho pozreli pod mikroskopom, zistili, že nejde o sadze s nízkou hodnotou, ale namiesto toho vyvinuli 3D variant grafénu. To bolo v roku 2015. Lyten sa nasledujúcich šesť rokov sústredil na správne vytvorenie materiálovej platformy 3D grafénu.

Kedy teda začne tento objav využívať široká verejnosť? Už čoskoro. Začiatkom tohto roka spoločnosť Lyten oznámila otvorenie prvej automatizovanej pilotnej linky v USA na výrobu svojich batérií, ktoré budú k dispozícii zákazníkom v oblasti obrany, automobilového priemyslu, logistiky a satelitov už v tomto roku. Spoločnosť 12. septembra oznámila aj dokončenie série B financovania, čím získala 200 miliónov dolárov od mnohých investorov vrátane spoločností Stellantis, Honeywell a FedEx.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Fajn, a po B?? reakcia na: Náhodný objav by mohol spôsobiť revolúciu v elektromobilite

26.9.2023 13:09
2x toľko energie plus ľahšie batérie= aspoň 2x taký dojazd. ALE za akú cenu?? Taký akumulátor má význam pre masovú elektromobilitu iba v prípade, ak cena áut klesne aspoň o 50% !!
Reagovať

RE: Fajn, a po B?? reakcia na: Fajn, a po B??

26.9.2023 15:09
Väčšinu ceny elektromobilu robí akumulátor. Síra nie je drahá, ale Lítia je stále málo. Takže zlacnenie by malo nastať.

Otázkou je ale bezpečnosť pri opotrebovaní uhlíkovej (grafénovej) batérie alebo poškodení obalu. Ja by som s oslavovaním ďalšieho prelomového objavu počkal. Takýchto prelomových objavov je každý rok niekoľko, a v praxi sa (prečo asi) nepoužívajú.
Reagovať

Grafen genius. reakcia na: Náhodný objav by mohol spôsobiť revolúciu v elektromobilite

25.9.2023 08:09
Je to fajn,predstavovat si,ze nam po odideni funkcnych casti tela namontuju grafenove udy a baterky,ked uz aj lebka sa zacne po dvesto rokoch rozpadat,tak aj ksichtik budeme mat grafenovy,ved to uz bude medzi tolkymi ludmi bez rodicov,len zo skumavky vyprndulikovanymi a medzi sympatckymi radodajnymi robotkami bude zaujimave,cestou na Titan si zahrame po sexe clovece nezlobsa a s chuti sa zasmejeme ski boli kedysi ti ludia sprosti...
Reagovať

hlupakLackoAHubinskyKlamu reakcia na: Náhodný objav by mohol spôsobiť revolúciu v elektromobilite

25.9.2023 01:09
hlupakLackoAHubinskyKlamu
Reagovať

RE: hlupakLackoAHubinskyKlamu reakcia na: hlupakLackoAHubinskyKlamu

25.9.2023 12:09
Ešte že si tu ty, aby si nám zvestoval pravdu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať