HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

Technológie
9

Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) predstavil novú polovodičovú (solid-state) batériu, ktorá umožní elektrickým autám jazdiť na podstatne dlhšie vzdialenosti na jedno nabitie. Inovácia zmenšuje celkovú veľkosť batérie na polovicu v porovnaní s batériami s najväčšou kapacitou, aké v súčasnosti používajú výrobcovia automobilov. To znamená, že dojazd vozidla sa dá zdvojnásobiť bez toho, aby sa na uloženie batérie vyžadoval priestor navyše. Napríklad keby Tesla vo svojom vozidle Model S Long Range vymenila štandardnú batériu za tú od Samsungu, jeho dojazd by sa teoreticky zvýšil z približne 700 km až na 1400 km.

Tajomstvo novej superbatérie spočíva v jej elektrolyte. Zatiaľ čo v bežných batériách je elektrolyt kvapalný, vedci a inžinieri Samsungu vyvinuli technológiu pevného elektrolytu, ktorá je energeticky oveľa hustejšia. Lítiovo-iónové batérie spoločnosti Tesla majú hustotu energie 272 watthodín na liter, ale nová polovodičová batéria sa môže pochváliť až 900 Wh/l. Kým súčasné najúčinnejšie a energeticky najhustejšie batérie používajú lítiové anódy, riešenie Samsungu obsahuje nový strieborno-uhlíkový povlak, označovaný ako Ag-C, ktorý má hrúbku iba 5 mikrometrov.

Nanokompozit Ag-C nielenže umožňuje kompaktnejšie balenie, ale je aj imúnny proti vytváraniu „dendritov“, ihličkovitých kryštálov, ktoré znižujú kapacitu batérie počas opakovania nabíjacích cyklov. Podľa vyjadrenia Samsungu sa nová batéria dá nabiť viac ako 1000-krát (celkový dojazd je približne milión kilometrov). Zatiaľ je k dispozícii iba prototypová batéria pričom Samsung sa zatiaľ nezmieňuje o cene. Dlhšia životnosť a väčší počet nabíjacích cyklov však budú pravdepodobne kompenzovať vyššiu obstarávaciu cenu.

Zdroj: whichcar.com.au

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Samsung elektromobilita auto doprava

9 komentárov

Elektro kolobeska xiami 365 reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 22:05
Super Mašina ...dokonalá rýchlosť super stav,dobrá vydrz baterie!!Proste super vec odporúčam každému +ovladanie mobilom alebo inym zariadenim Super
Reagovať

Apple vynasiel baterie reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 20:05
Ich najnovsia bateria vydrzi na jedno nabitie az 1400 hodin v i phone.
To sa tesim co oni vyrobia. Lebo doteraz nic nevymysleli len skladali od inych znaciek.
Reagovať

Prifarbenie reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 17:05
Orig clanok...Samsung’s Advanced Institute of Technology (SAIT) has revealed a revolutionary solid-state battery that would enable electric vehicles to drive between Melbourne and Sydney on a single charge.
...Ked je informacia iba strojovo podavana dalej, tak kazdy v poradi si ju nejako prifarbi, to je dokazany fakt. Zial robia to aj nasi prekladaci, alias novinari, od ktorych by sa skor ocakaval doraz na presnost, teda opak.
Reagovať

Samsung len klame, neprinasa ziadne inovacie reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 16:05
Len marketing,nic nemaju,budu mat az ked okopiruju od inych...
Reagovať

Rozprávka reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 14:05
..... a zazvonil zvonec a rozprávky je koniec
Reagovať

kapacita cca 4x vacsia reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 13:05
ako sucasne litiove baterie. Keby bola i 2x drahsia tak by este stale stala polovicu v porovnani so sucasnymi, lebo by stacila polovicna az tretinova hmotnost i objem baterie.
BTW, pri autach by sme sa mali snazit o redukciu hmotnosti. Normalne auto by nemalo vazit viac ako tonu! ked i tak obycajne vezie len jedneho cloveka. Zmensenie hmotnosti sa prejavuje pozitivne na jazdnych vlastnostiach(akceleracia, brzdna draha dojazd...)
Reagovať

solid-state != polovodičová reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 12:05
Prosim, už zakážte tomuto autorovi písať, veď po prečítaní už len prvej vety musí čitateľ od smiechu padnúť zo stoličky.
Kde autor nadobudol to skalopevné presvedčenie, že solid-state == polovodičový? A že batérie sú teda polovodičové??? Ako preboha ten človek preliezol cez stredoškolskú fyziku?
Reagovať

Držim Samsungu palce reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 11:05
Bolo by to užasné ak by sa začala aj vyrábať a nebola by 1,5 krát drahšia. Čo by to bol potom za vynález ak to predraží elekyr. autá. Možno treba popracovať aj na pneumatikách s dlhšou výdržou veď to su znečisťovatelia prostredia. A treba tiež vypocčtať uhlikové stopy pracháčom lodiam lietadlám raketám a hlavne vojenským cvičeniam. Potom len omdleme kto tu čo znečistuje. Cauko
Reagovať

klamstva, fiktivna bateria s kopu vlastnostami ktore ju neumoznia pouzit reakcia na: Nová batéria od Samsungu umožní elektromobilom dojazd až 1400 km

7.5.2020 10:05
clanok o nicom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať