SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nová farba by mohla výrazne znížiť vaše účty za elektrinu

0

Vďaka inžinierom zo Stanfordu môže nový rad farieb pomôcť znížiť spotrebu energie v domácnosti a ušetriť majiteľom domov peniaze. Cieľom nových rôznofarebných reflexných náterov je udržať budovy v lete chladnými a v zime teplými. Laboratórne experimenty s farbou odhalili, že by mohla znížiť potrebu vykurovania o 36 % a znížiť energiu určenú na chladenie o 21 %. Počítačové modely ukázali, že keby sa farba použila na strechu a steny typického stredne veľkého bytového domu, mohla by znížiť celkovú spotrebu energie na vykurovanie, vetranie a chladenie až o 7,4 % ročne.

Farba využíva dvojvrstvovú technológiu na odrážanie svetla späť do atmosféry. Spodná vrstva hliníkových vločiek odráža tepelné žiarenie, zatiaľ čo vrchná časť prepúšťa infračervené žiarenie a obsahuje drobné farebné častice, ktoré dodávajú náteru jeho farbu. Farba sa môže aplikovať na exteriér domov, aby odrážala tepelnú energiu v teplejších mesiacoch, a na interiér domov, aby zadržala vnútri tepelnú energiu v zime. Výskumníci zatiaľ testovali biele, modré, červené, žlté, zelené, oranžové, fialové a tmavosivé farby a zistili, že sú „desaťkrát účinnejšie pri odrážaní infračerveného svetla ako bežné farby“.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Celosvetovo sa na vykurovanie a chladenie spotrebuje 13 % energie. Odborníci očakávajú, že s rastúcou globálnou teplotou sa toto číslo zvýši. Pasívne technológie, ako je aj používanie reflexných farieb, môžu majiteľom domov pomôcť znižovať náklady na vykurovanie a chladenie a znižovať výdavky na energiu. Okrem domov sa tieto nátery môžu použiť aj na vozidlá, aby pomohli odrážať infračervené svetlo a udržiavať vozidlá v teplých mesiacoch chladnými.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať