SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement

Nová metóda proti zahmlievaniu okuliarov a čelných skiel automobilov

0

Vedci z Fínskej akadémie FinnCERES využívajú lignín, ťažko spracovateľný vedľajší produkt pri výrobe papiera a celulózy, na vytvorenie priehľadného náteru zabraňujúceho zahmlievaniu okuliarov a skiel vozidiel. Inovácia predstavuje alternatívu k syntetickým náterom, ktoré sa v súčasnosti používajú na šošovky a okná, a keďže lignín sa najčastejšie spaľuje na výrobu tepla, zachráni tento materiál pred spálením. Navyše táto metóda vytvára tzv. zásobník uhlíka, čo je postup, pri ktorom sa absorbuje znečistenie z ovzdušia.

Použitie lignínu na technológiu proti zahmlievaniu nie je novinka, ale vytvorenie transparentných povrchov v tomto procese bol problém. „Optické povlaky musia byť priehľadné, ale doteraz aj pomerne tenké filmy z častíc lignínu boli viditeľné,“ povedal doktorand Alexander Henn, hlavný autor štúdie uverejnenej v časopise Chemical Engineering Journal.

SAMSUNG 09 Advertisement

Proces vytvorenia priehľadného, hmle odolného a reflexného povlaku je prekvapivo rýchly. Unikátny chemický proces trvá len niekoľko minút v prostredí zahriatom približne na 60 °C. Schéma, ktorú publikovala spoločnosť FinnCERES, ukazuje materiál proti zahmlievaniu, ktorý vyčistí výhľad na lyžiarskych okuliaroch. Kúsky materiálu zobrazené na fotografii vyzerajú takmer ako pásy filmu z fotoaparátu s jedinečným zafarbením.

Vedľajším objavom výskumu je, že týmto postupom možno podľa správy laboratória vytvoriť farebné „fotonické filmy“ a povlaky. Tieto typy povlakov sa často používajú vo viacerých odvetviach vrátane medicíny a elektroniky na zvýšenie odrazových, priepustných alebo polarizačných vlastností hranolov, polarizačných filmov, farebných filtrov, zrkadiel, difrakčných mozaík a žiaruvzdorných šošoviek. Výskumníci uviedli, že technika, ktorá sa vďaka ich štúdii uskutočniteľnosti ukázala ako životaschopná, by sa mohla „výhodne“ rozšíriť na priemyselnú úroveň.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať