SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Novinky vo firmvéroch pre Lumix S5II a S5IIX / Nový firmvér, nové možnosti

0

Spoločnosť Panasonic vydala zaujímavé ­aktualizácie firmvéru pre bezzrkadlovky Lumix S5II a S5IIX, ktoré zlepšia možnosti fotografovania a rozšíria možnosti zdieľania. Firmvéry vyšli pod označením verzií  V3.0 pre Lumix S5II a V2.0 pre Lumix S5IIX.

SAMSUNG_07M Advertisement

Prvá z noviniek je funkcia Adobe Camera to Cloud, ktorá umožňuje automatické nahrávanie, zálohovanie a zdieľanie snímok a videí, ako aj spoluprácu na nich prostredníctvom cloudu. Zaznamenaný obsah sa odosiela z fotoaparátu priamo do platformy Frame.io pomocou internetového pripojenia cez Wi-Fi alebo USB tethering, čo umožňuje bezproblémové zdieľanie zachytených fotografií (JPEG/RAW) a proxy videí. Tvorcovia tak môžu počas natáčania získať spätnú väzbu na diaľku a v reálnom čase a produkčné tímy potom môžu simultánne editovať pomocou preferovaného kreatívneho softvéru. Technológia Camera to Cloud využívajúca platformu Frame.io zjednodušuje celý pracovný postup od snímania až po následné úpravy a zvyšuje celkovú efektívnosť tvorivého procesu. Platforma je však v prvom rade zameraná na produkty Adobe a spolupracujúcich firiem a z prenosných zariadení podporuje iba tie od Apple. Má však integrované aj známe BlackmagicDesign DaVinci Studio.

Zaujímavá novinka je aj simultánne nahrávanie proxy videa. Táto nová funkcia pri nahrávaní videa súčasne zaznamenáva aj proxy video s nízkou prenosovou rýchlosťou a veľkosťou dát. Proxy súbor je náhľadový súbor v menšom rozlíšení a s menšou veľkos­ťou, ktorý je prepojený s pôvodným videozáznamom, umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu dát medzi produkciou a postprodukciou, čím sa výrazne urýchľujú a zefektívňujú postprodukčné procesy. Proxy súbory sa dajú vďaka svojej malej veľkosti jednoducho posielať po internete alebo inými dátovými linkami, hoci do štúdia, kde ich môže redaktor zostrihať a po doručení zdrojových materiálov v plnej kvalite vyrenderuje už zostrihané video s použitím originálnych materiálov. Vďaka tomu je práca na výstupoch oveľa rýchlejšia. V menu Kvalita záznamu cez proxy možno nastaviť kvalitu proxy súborov v troch úrovniach s dátovým tokom od 4 do 12 Mb/s. 

Fotoaparáty dostali takisto zlepšené základné funkcie. Zdokonalený systém automatického zaostrovania real-time autofocus rozširuje systém fázového hybridného zaostrovania na S5II a S5IIX o efektívne rozpoznávanie ľudí medzi rôznymi objektmi. Pribudla možnosť nastaviť rozpoznávanie očí zvierat na zaostrovanie a sledovanie očí zvierat, ako aj funkcia rozpoznávania automobilov a motocyklov, ktorá sa hodí pri snímaní motoristických športov. Rozpoznávanie áut a motocyklov funguje veľmi spoľahlivo a podľa našich testov fotoaparát zachytáva autá alebo motocykle z akéhokoľvek uhla. Napriek tomu, že aj doteraz patrila stabilizácia obrazu k špičke na trhu, nový firmvér prináša zlepšenie elektronickej stabilizácie pri natáčaní videa. K dispozícii je teraz aj režim High, ktorý dokáže elektronicky korigovať väčšie otrasy pri snímaní v pohybe. Pridaná je aj korekcia perspektívneho skreslenia pri snímaní videa cez širokouhlý objektív. V kombinácii s technológiou Active I.S. teraz možno dosiahnuť ešte stabilnejší záznam pri snímaní v pohybe. 

Novinkou je aj funkcia SH pre-burst, ktorá pri sériovom snímaní umožňuje zachytiť sériu snímok ešte pred stlačením tlačidla spúšte, aby vám neunikol žiadny dôležitý moment. Keď je nastavený režim SH PRE, fotoaparát spustí sekvenčné snímanie hneď po pritlačení spúšte a pokračuje v ňom aj po úplnom stlačení tlačidla spúšte. Tento režim je zaujímavý pri fotení rýchlych dejov, keď neviete presne odhadnúť správny čas stlačenia spúšte.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať