
Nový objav umožní vytvoriť „kvantový internet”
Vedci z Oxfordskej univerzity použili „fotonické sieťové rozhranie“ na úspešné prepojenie dvoch samostatných kvantových procesorov na vytvorenie jedného plne prepojeného kvantového počítača. Podľa výskumníkov to pomôže riešiť výpočtové výzvy, ktoré boli predtým nedostupné. Ak sa výkonná kvantová technológia neskôr úspešne zavedie, jej schopnosti by mali ďaleko presahovať možnosti tradičných počítačov.
Tento prelomový objav v podstate rieši „problém škálovateľnosti“ technológie. Kvantový počítač, ktorý by bol dostatočne výkonný na praktické použitie, by musel byť schopný spracovať milióny qubitov, čo je základná jednotka informácie. Umiestnenie všetkých týchto procesorov do jedného zariadenia by si však vyžadovalo stroj obrovskej veľkosti. V tomto novom prístupe sú malé kvantové zariadenia prepojené, čo umožňuje distribúciu výpočtov v sieti.
Teoreticky neexistuje žiadny limit na počet procesorov, ktoré by mohli byť v sieti. Hoci kvantová teleportácia stavov bola dosiahnutá už skôr, táto štúdia je prvou demonštráciou kvantovej teleportácie logických hradiel (minimálne komponenty algoritmu) cez sieťové spojenie. Podľa výskumníkov by to mohlo vytvoriť základ pre budúci „kvantový internet“, kde by vzdialené procesory mohli vytvoriť mimoriadne bezpečnú sieť na komunikáciu, výpočty a snímanie.
Koncept je podobný tomu, ako fungujú tradičné superpočítače. Tie sa skladajú z menších počítačov, ktoré sú navzájom prepojené, aby dosiahli schopnosti presahujúce schopnosti každej samostatnej jednotky. Táto stratégia obchádza mnohé technické prekážky spojené s umiestňovaním stále väčšieho počtu qubitov do jedného zariadenia, pričom sa zachovávajú jemné kvantové vlastnosti potrebné na presné a robustné výpočty.
Zdroj: themirror.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.