SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nový systém pohonu Uni Wheel by mohol spôsobiť revolúciu v dizajne elektromobilov

Technológie
3

Na podujatí Uni Wheel Tech Day v Soule predstavili automobilky Hyundai a Kia nový prístup k dizajnu hnacieho ústrojenstva elektrických vozidiel (EV). Systém Universal Wheel Drive alebo skrátene Uni Wheel presúva hlavné komponenty do náboja kolesa, čím vytvára dodatočný priestor v interiéri daného vozidla. V priebehu rokov sa mnohé konštrukčné techniky a potrebné mechanické komponenty EV zmenili a v mnohých prípadoch sa minimalizovali. Jedna kľúčová súčiastka vozidiel s vnútorným spaľovaním však pri skoku k EV zostala relatívne rovnaká – hnacie ústrojenstvo.

Energia vytvorená vo vozidlách so spaľovacím motorom sa prenáša z motora cez prevodovku a potom von smerom ku kolesám cez hnacie hriadele a kĺby. V EV sú motor a prevodovka nahradené motorom a redukčným prevodom, ale spôsob prenosu energie na kolesá je stále rovnaký. Elektromotory sú kompaktnejšie a vytvorili oveľa viac vnútorného priestoru v rámci rovnakej plochy vozidla v porovnaní so spaľovacími autami. Tieto motory však stále zaberajú miesto v prednej a/alebo zadnej časti EV.

Nové riešenie pohonného systému, ktoré predstavili Hyundai a Kia, dokáže vytvoriť ešte viac priestoru pri zachovaní účinnosti potrebnej na efektívny dojazd elektromobilov. Koleso Uni Wheel, ktoré jeho výrobcovia opísali ako „systém pohonu vozidla meniaci paradigmu“, presúva hlavné komponenty systému pohonu na voľné miesto v náboji kolesa EV. Systém Uni Wheel využíva špeciálnu konfiguráciu planétového súkolesia pozostávajúceho z centrálneho kolesa, štyroch pastorkových kolies na každej strane a prstencového kolesa, ktoré všetko obklopuje.

Tradičné vozidlá s vnútorným spaľovaním využívajú kĺby CV, ale ich premiestnenie bližšie ku kolesám si vyžaduje krátku dĺžku hnacieho ústrojenstva a v dôsledku toho zníženie účinnosti a životnosti, najmä na hrboľatom teréne. Na druhej strane systém Uni Wheel spoločností Hyundai a Kia dokáže prenášať výkon s takmer nulovými stratami účinnosti bez ohľadu na pohyb kolies. Výsledkom je viac priestoru na platforme a aj v interiéri elektromobilu vrátane nákladného priestoru. Táto technológia tiež otvára dvere k nekonvenčným konfiguráciám sedadiel v kabíne, čo by sa mohlo ukázať ako užitočné, keď bude pokračovať vývoj a integrácia technológií autonómneho riadenia do vozidiel.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Utesnenie reakcia na: Nový systém pohonu Uni Wheel by mohol spôsobiť revolúciu v dizajne elektromobilov

5.12.2023 14:12
Nechápem, ako chcú utesniť ten obdĺžnikový otvor, ktorým vstupuje hnací hriadeľ. Keď sa do toho súkolesia dostane špina, tak...
Reagovať

:D reakcia na: Nový systém pohonu Uni Wheel by mohol spôsobiť revolúciu v dizajne elektromobilov

4.12.2023 08:12
Vsetko je pekne, ale ked udrem koleso o obrubnik alebo na ceste bude forsta, tak vsetko bude ok?
Pri to hlupom spalovaku dam opravit koleso a podla sikovnosti technika to vsetko pojde ako predtym. Co sa stane s motorom ked sa nieco take stane?
Reagovať

RE: :D neodpružené hmoty v kolese reakcia na: :D

5.12.2023 13:12
A čo váha pneumatiky 8-9 kg + disk + tieto "železá" pri pohybe?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať